menossa, nimittäin järjestysnumero pääkaupunkiseudulla kaksion tai yksiön suhteen? Noin suurinpiirtein. Itselläni järjestysnumero on jotain 73xxx. En ihan tarkkaan muista, enkä viitsi etsiäkään, kun ei ole mitään akuuttia tarvetta. En siis tällä hetkellä ole hakenut mitään asuntoa, mutta numero on olemassa.
Mikähän
mahtaa olla
2487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
käytäntönä
Vaihto vapautuvaan asuntoon
Vuoden 2009 alusta lähtien asumisoikeusasunnon vaihto vapautuvaan asuntoon tulee aina tehdä käyttämättömällä järjestysnumerolla. Järjestysnumeron tulee siis olla sellainen, jolla ei ole tehty sopimusta asumisoikeusasuntoon.
Tämä pudottaa jonkin verran pieniä numeroita ainakin jo asoissa asuvilta.
Voithan kokeeksi hakea asunoa, niin tiedät oletko lähellä vai kaukana. Lähettävät 20 pienimmälle numerolle tarjouksen. Tarjousta ei ole pakko hyväksyä.
Sanoivat, että jotain 120000-130000 numeroita jakelevat tällä hetkellä eli numerosi on kovinkin pieni. Itselläni 80xxx jotain ja asunnon sain 2 kk:ssa. Hain 20 eri huoneistoa.