Onko kellään kokemuksia parafiiniöljystä saunan lauteiden ja seinien suojauksessa?
Kun on taas miljoona mielipidettä ja kaikki on ehdottoman oikeassa että tiedä häntä mitä tässä tekee, onhan toi terveleppä komee tuollaisenakin, mutta pysyykö
parafiiniöljy
18
30322
Vastaukset
- Jocu
Ostin saunani tervaleppäpanelit ja haapalauteet vanhalta saunantekijältä. Hän sanoi, että mitään ei tarvitse kumpaankaan laittaa pintaan. Niin on parasta, ja siinä on sinulle saunaa loppuiäksesi.
Täytän ensi vuonna 50 - kaikessa hiljaisuudessa. Jos työt sallivat, mökilläni.- sasa
Varmaan toistakymmentä asuntoa olen asunut ja nyt olen jälleen uudessa saunallisessa. Rakentaja suositteli saunan lauteiden käsittelyä parfviiniöljyllä ja kyllä taivastelin mielessäni.
Kokeilin oljyä, vanhan näköiset ja käytetyt niistä tuli, joten en suosittele, enkä huomannut että mitään merkitystä öljyämisestä olisi ollut.
Jokin väritön saunasuoja on hyvä laittaa saunan seiniin jos paneelia ei rakentaja ole jo käsitellyt. Rakennustarvikeosastoilta löytyy.
Paras kokemani saunan puhtaanapito ja kauan hyvän näköisenä pitäminen on laudeliinojen käyttö. Väritöntä vofvelikangasta (pyyhekangas) ja tarpeeksi usein pesu niille, niin kyllä on mukava istuksella lauteilla liinan päällä. Ja koko pitkänä sekä ylä- että alalauteille se kangas. - mimmi
sasa kirjoitti:
Varmaan toistakymmentä asuntoa olen asunut ja nyt olen jälleen uudessa saunallisessa. Rakentaja suositteli saunan lauteiden käsittelyä parfviiniöljyllä ja kyllä taivastelin mielessäni.
Kokeilin oljyä, vanhan näköiset ja käytetyt niistä tuli, joten en suosittele, enkä huomannut että mitään merkitystä öljyämisestä olisi ollut.
Jokin väritön saunasuoja on hyvä laittaa saunan seiniin jos paneelia ei rakentaja ole jo käsitellyt. Rakennustarvikeosastoilta löytyy.
Paras kokemani saunan puhtaanapito ja kauan hyvän näköisenä pitäminen on laudeliinojen käyttö. Väritöntä vofvelikangasta (pyyhekangas) ja tarpeeksi usein pesu niille, niin kyllä on mukava istuksella lauteilla liinan päällä. Ja koko pitkänä sekä ylä- että alalauteille se kangas.Meillä saunassa lämpökäsiteltyä tervaleppää lauteissa. Suositeltiin parafiiniöjyä,koska:
nykyajan laudemateriaalit(juuri ed.mainittukin)
ovat niin pehmoista verrattuna ennen paljon käytettyyn kuuseen.Pehmeä puu imee itseensä vettä ja kun ne eivät pääse kunnolla kuivumaan alkaa homehtuminen. Meille neuvottiin parafiiniöljyäminen kohtiin joissa tulee ihokosketusta ja pitää saunaa päällä vielä jonkin aikaa saunomisen jälkeen ,jotta kuivuminen tapahtuisi. Lauteet olivat vähän aikaa öljyämisen jälkeen suorastaan kamalan näköiset ja ehdin jo katua,mutta nyt ovat palautuneet ja ovat taas kauniit. Mutta tiedä tuota auttaako se öljyäminen vai ei...aika näyttää :) - Jocu
mimmi kirjoitti:
Meillä saunassa lämpökäsiteltyä tervaleppää lauteissa. Suositeltiin parafiiniöjyä,koska:
nykyajan laudemateriaalit(juuri ed.mainittukin)
ovat niin pehmoista verrattuna ennen paljon käytettyyn kuuseen.Pehmeä puu imee itseensä vettä ja kun ne eivät pääse kunnolla kuivumaan alkaa homehtuminen. Meille neuvottiin parafiiniöljyäminen kohtiin joissa tulee ihokosketusta ja pitää saunaa päällä vielä jonkin aikaa saunomisen jälkeen ,jotta kuivuminen tapahtuisi. Lauteet olivat vähän aikaa öljyämisen jälkeen suorastaan kamalan näköiset ja ehdin jo katua,mutta nyt ovat palautuneet ja ovat taas kauniit. Mutta tiedä tuota auttaako se öljyäminen vai ei...aika näyttää :)Kun on kunnon puulämmitteinen kiuas, niin kyllä lauteet kuivuvat.
Maailman sivu on käytetty esim. haapalauteita, ja rutkasti yli 50 vuotta vanhat lauteet olivat vielä ihan hyvät kotitaloni ulkosaunassa, kun se paloi vuonna 1986.
Tuli hevosmuurahaisille evakkoonlähtö. - saunassa
Jocu kirjoitti:
Kun on kunnon puulämmitteinen kiuas, niin kyllä lauteet kuivuvat.
Maailman sivu on käytetty esim. haapalauteita, ja rutkasti yli 50 vuotta vanhat lauteet olivat vielä ihan hyvät kotitaloni ulkosaunassa, kun se paloi vuonna 1986.
Tuli hevosmuurahaisille evakkoonlähtö.Mahdollisimman vähän veden käyttöä saunassa. Löylyveden pitäsi riittää ja kerran vuodessa koko saunan pesu vedellä saunanpesuainetta käyttäen ja viimeksi kylmällä vedellä huuhtelu. Läämmitys päälle, jotta saa saunan kuivaksi.
Se laudeliinojen käyttö pitää jokaisen opetella ja niitä pestään tarpeeksi usein. - Helppo
saunassa kirjoitti:
Mahdollisimman vähän veden käyttöä saunassa. Löylyveden pitäsi riittää ja kerran vuodessa koko saunan pesu vedellä saunanpesuainetta käyttäen ja viimeksi kylmällä vedellä huuhtelu. Läämmitys päälle, jotta saa saunan kuivaksi.
Se laudeliinojen käyttö pitää jokaisen opetella ja niitä pestään tarpeeksi usein.ja hygieenisen saunan lauteet saat ruostumattomasta teräksestä.On EUnhyväksymä kestävä ja pestävä voi puhdistaa kulmahiomakoneella jos on tarvetta.
- hyvä
Helppo kirjoitti:
ja hygieenisen saunan lauteet saat ruostumattomasta teräksestä.On EUnhyväksymä kestävä ja pestävä voi puhdistaa kulmahiomakoneella jos on tarvetta.
toi edellinen ja seinät kun sivelee saunasuojalla, niin ollaan samoilla linjoilla. Tulee polttava muovipinta, joka kuuluu nykyään kaikkiin saunoihin.
- tuje
Siis, mitä parafiiniöljy on, mistä se valmistetaan?
- Anonyymi
Paskalla toljasin seinät ja lämmitin saunan. Mahtava kylpykokemus!
- Anonyymi
Ihan saatanan mahtava, tuas kävin kokkeelemassa. Paska on kuivunna seeniin ja puonnu osittain alas.
- Anonyymi
Tulee p erseeseen paiseita kun öljyssä istuu.
- Anonyymi
Kusta suihkutin joulun kunniaksi saunan seiniin. Kusi poistaa myös perseeseen öljystä tulleet paiseet.
- Anonyymi
Paeseet oekes perseestä ja muutenkin miellyttävä saunakokamus.
- Anonyymi
Jaa kylä hullut taas liikenteessä. Paskoppa omaan suuhun ja heitä löylyä.
- Anonyymi
On aiva turha levitellä öljyä uuteen puuhun tai vanhaan likaseen. Paras tulos jos uusi sauna niin odotat vuoden ja vanhat tulee hioa. Näin toimii oikein parafiiniöljy ja kaikessa melkein sama periaate. Ei uutta puuta saa mennä heti öljyämään ja paskan päälle ei levitetä. Aina hionta!
- Anonyymi
Eiköhän tässä avauksesta kuluneessa 20 vuodessa ole jo perseistä hankautunut lavoihin rasvaa riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803