Olen juuri asentanut vanhalle koneelleni Ubuntun, ja nyt pitäisi asentaa näytönohjaimen ajuri.
Latasin oikean ajurin työpöydälle, mutta en käsitä miten se asennetaan.
Työpöydällä on tiedosto "xf86-video-intel-2.6.0.tar.bz2" ...Voisiko joku kerota yksityiskohtaisesti, että kuinka asennus tehdään, kun en ole ennen asentanut mitään ohjelmia/ajureita linuxille.
PS. Olen lukenut jotain ohjeita netistä kuinka tuo asennetaan, mutta en vain käsitä... Siksi pyydän täältä apua!
Ajurien asennus!
12
2504
Vastaukset
- ,,kk,,
Unohda Windows oppisi, äläkä lataile ihme tiedostoja netistä!
Eikö se asennuksessa jo tarjonnut oikeaa ajuria?
Ubuntussa on automaattinen työkalu suljettujen laiteajureiden asentamiseen. Työkalu löytyy Järjestelmä-valikosta kohdasta:
Järjestelmä -> Ylläpito -> Laiteajurit (Ubuntu 8.04 ja Ubuntu 8.10)- ....................
..."yksityiskohtaisesti, että kuinka asennus tehdään, kun en ole ennen asentanut mitään ohjelmia/ajureita linuxille."
Vastaus tulikin ja ohjelmien asentaminen linuxeissa on helpompaa kuin Windowsissa, ruksii pakettivarastosta haluamansa. Ei lähdetä netistä hakemaan asennustiedostoja, sellaiseen tarvitsee ryhtyä vain äärimmäisen harvoin.
Kannattaa tutustua:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
ja erityisesti lukea kannattaa tämä:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Ohjelmien_asentaminen_ja_pakettivarastot
- xserver-xorg-intel
Saat suoraa paketinhallinnan työkaluilla jakeluusi parhaiten soveltuvat intel-ajurit. Selvitä tarkka Intel-näytönohjaimesi malli, ja saanet ohjeet, mikä paketti parhaiten soveltuu näytönohjaimellesi. Esim.:
http://packages.ubuntu.com/intrepid/xserver-xorg-video-intel
http://packages.ubuntu.com/intrepid/xserver-xorg-video-i810
http://packages.ubuntu.com/intrepid/xserver-xorg-video-i740 - helloooo
hhihiiiiii
- lössösössö
Etsi deb paketti, Intellin sivuilla on jos haluata vakoilun ubuntuusi.
Intelin näytönohjainen ei tarvitse ajuria. Ajuri on vapaa ja sisältyy kerneliin. Vaapi-tuki tai vdpau rajapinta jollekin ohjelmalle vaatii hieman säätämistä. Intelin rautapurku toimii elokuvien katselussa, mutta OpenGl on jo huono.
- kurapoisheti
Linuxeille ei saa kunnollisia ajureita koska laitevalmistajia ei voisi vähempää kiinnostaa.
- lopeta_jo
Häivy nyt s**tanan kurapelle trollaamasta ja valehtelemasta! Linux ei ole kuraa sinä ite oot kuraa. Ja linuxeille kyllä saa kunnollisia ajureita!
Perätön väite. Joihinkin laitteisiin jopa parempi tuki koska Windows 10 ei tehdä enää ajuria. Intelin näytönohjaimen ajuri ihan hyvä. Olen vuosia katsonut leffat, t-tallenteet ym Intelin i3 piirillä joka riittää siihen hyvin.
- myös-apua-tarvitseva
Eikö kukaan osaa neuvoa kuinka tuo "xf86-video-intel-2.6.0.tar.bz2" asennetaan ?
- asiallinen-ohje
Ei sitä tarvitse eikä pidä asentaa.
Jos koneessa on 10 v. vanha Ubuntu, asentaa uuden Ubuntun tai muun vastaavan distron, jos kone sitä tukee.
Jos on reilusti yli 10 v. vanha kone, kuten nyt aloittajan kone on, parasta kantaa se purkuun, ellei ole siihen erityisen kiintynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576463Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3455508Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685156Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1414942Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204190Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite412856Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202686Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32468Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282407- 792106