novascotiannoutaja vai walesinspringerinspaneli??

kumpi?

haluasin koiran mutta en tiedä kumpi olisi parempi noista kahdesta.Olen tutustunu kumpaankin rotuun mutta en tiedä kumpi on se oikea.vanhempani ei haluaisi nyt mitään koiraa mutta,kummassa onlisi vähemmän hommaa. vanhempani ovat myös eronneet joten voiko se vaikuttaa jotenkin valintaan? lähellä on metsää josssa voi käydä lenkillä ja on koira puistoja. mutta mitä eroja niillä on mitä pitäisi otttaa huomioon tai sellasia mitkä voisi vaikuttaa valintaa,?? Kiitos

5

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet ilmeisesti

      vielä alaikäinen ja asut vanhempiesi luona? Sinuna odottaisin kunnes muutat omillesi ja näet onko sinulla sitten aikaa ja mahdollisuutta ottaa koiraa. Jos otat koiran nyt, on olemassa suuri riski, että joudut luopua siitä, kun lähdet opiskelemaan. Esim. soluasuntoihin ei saa usein viedä koiria ja yksiöt ovat kalliita ja vaikeasti saatavia. Itse hankin koiran kolmantena opiskeluvuotenani, kun asunto ja muu elämäntilanne sen sallivat. Koska vanhempasi eivät halua koiraa, et voi olettaa, että he suostuisivat pitämään koiraa, kun opiskelet.

      Tuohon varsinaiseen kysymykseen voin sanoa, että sprinkku on helpompi kouluttaa ja hieman rauhallisempi luonne, vaikka kyllä aktiivinen myös. Tolleri on vaativa koira juuri yliaktiivisuutensa ja usein heikon keskittymiskykynsä vuoksi...

    • tollerista

      Korjaan kyllä hieman edellisen kirjoittajan tekstiä. Tolleri keskittyy kyllä 100% ja jaksaa tehdä töitä JOS sillä on se hyvä suhde omistajansa kanssa joka osaa motivoida sen koiran oikein.

      Toisesta rodusta ei ole yhtään kokemusta jos kyseessä on eka koira ja nuori omistaja niin ei tolleria jollei rotu ole todella tuttu. Ovat lupsakan näköisiä mutta eivät mitään sohvaperunoita.

    • -jke-

      "haluasin koiran mutta en tiedä kumpi olisi parempi noista kahdesta"

      Parempi... Mihin tarkoitukseen?


      "Olen tutustunu kumpaankin rotuun mutta en tiedä kumpi on se oikea."

      Oikea... Missä suhteessa?


      "vanhempani ei haluaisi nyt mitään koiraa mutta,kummassa onlisi vähemmän hommaa"

      Walesin koulutuksessa pääset ehkä helpommalla kuin tollerin, mutta samankaltaisina metsästyskoirina molemmat vaativat todella paljon aktiivista puuhastelua.


      "vanhempani ovat myös eronneet joten voiko se vaikuttaa jotenkin valintaan?"

      Teidän pitää puntaroida tuota asiaa ihan itse. Emme me voi ulkopuolisina osata arvioida perheenne sosiaalisten tekijöiden vaikutusta koiran hankinnassa.


      "mutta mitä eroja niillä on mitä pitäisi otttaa huomioon tai sellasia mitkä voisi vaikuttaa valintaa,??"

      Itse olen ainakin saanut sellaisen kuvan, että Wales on paljon pehmeämpi, "miellyttämisenhaluisempi", sillä on pienempi toimintasäde ja se on huomattavasti sosiaalisempi. Hyvin ihmisrakkailta ovat tapaamani walesit vaikuttaneet kun taas tolleri on yleensä vierasta ihmistä kohtaan täysin välinpitämätön ja omankin perheen jäseniin osoittaa kiintymyksensä aika hillityllä tavalla.

      Tolleri on sellainen itsenäinen työskentelijä joka ei "tanssi kenenkään pillin mukaan" ellei koe siitä todella hyötyvänsä. Se kuvittelee osaavansa tehdä itse parhaat ratkaisut, eikä siksi perinteinen ohjailu oikein tuota sen koulutuksessa tulosta. Kun tolleria saa huijattua luulemaan, että "oivalsin tämän itse" niin motivaatio pysyy yllä ja oppi menee kalloon. Mahtavan intensiivinen työskentelijä kyllä noin yleisesti. Tekee täydellä teholla tai ei ollenkaan.

    • kahden koiran omistaja

      miettisit tarkasti vielä,oletko valmis pitämään koirasta huolta n.15v.???koira on perheenjäsen ja vaatii paljon aikaa ja ennen kaikkea ,että kaikki perheeseen kuuluvat jaksavat pitää koirasta huolta=)siksi kirjoitin näin,koska vanhempasi eivät ole kovin kiinnostuneita koirasta???

    • omistaja009

      Ensinäkin, kuten kaikki netti osoitteet antavat ymmärtää väärin, niin tolleri keskittyy tekemiseensä, on mielyttämishaluinen ja tykkää yhteisestä tekemisestä. Sitä se on, jos sitä kohdellaan oikein. Rotumääritelmäkin ajaa mielipiteeni puolta. Virkeydellä ja levottomuudella on suuri ero. -> tollerit ovat ennen kaikkea virkeitä ja energisiä, mutta tehtävän sattuessa koira keskittyy sataprosenttisesti työhönsä ja miellyttää omistajaa.

      Miettiessäsi äiden kahden koiran eroa, niin ehkä kannattaa avartaa näkökulmaa tutustumalla pienempään koirarotuun, esim. shihuun, westiin tai perhoskoiraan, jotka ovat pieniä, mutta joilla on suurenkoiran luonne. Painotan nyt, että todellakin tämään hetkisessä tilanteessasi pienemmänkoiran kuljettaminen on helpompaa, mutta siitä saa koirana silti yhtä paljon kuin springusta tai tollerista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      118
      3130
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1968
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1172
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      925
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe