Walesinspringerspanieli, sopiiko ekaksi koiraksi??

Welshiii

Hei kaikki! :-)
Olen tässä katsellut vähän eri koirarotuja ja ihastuin tuohon walesinspringerspanieliin niin luonteensa kuin ulkonäkönsäkin puolesta.. käykö se ensimmäiseksi koiraksi, ihan seura/perhe/kotikoiraksi? Vanhemmilla on kokemusta eri koirista, mm. dalmatialaisesta, saksanpaimenkoirasta, kettuterrieristä, rottweileristä, jne. Asumme omakotitalossa, melko suuri pihakin, ja iso metsäkin on ihan vieressä missä voisi koiraa käyttää lenkeillä. Vielä pitää rotuun vähän enemmän perehtyä.. Kiitos kaikista vastauksista!

5

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi koira tuli taloon

      meillä ennestään cokkeri ja kolme päivää sitten otettiin aikuinen walesinspringerspanieli toiseksi koiraksi,täällä totutellaan koko perhe uuteen perheenjäseneen,liikuntaa jos itse tykkää harrastaa,rotu on silloin oikea....mekin käydään pellolla juoksettamassa koiria vapaina,liikuntaa tarvii ihan kiitettävästi ...mutta aivan ihana koira muuten....kyllä uskon,että ekaksi koiraksi sopii...meillä täysin seurakoiria kummatkin=)

      • Welshiii

        Okei.. joo, olen kuullut ja lukenut että welshit on hyvin energisiä ja vilkkaita koiria, välillä joskus suoranaisia säheltäjiä. =D Ja kiitos paljon vastauksesta.. ^^ Toivoisin että muutkin kirjoittelisivat omia kokemuksia ja näkemyksiään walesinspringerspanielista..


      • Welshi ekana
        Welshiii kirjoitti:

        Okei.. joo, olen kuullut ja lukenut että welshit on hyvin energisiä ja vilkkaita koiria, välillä joskus suoranaisia säheltäjiä. =D Ja kiitos paljon vastauksesta.. ^^ Toivoisin että muutkin kirjoittelisivat omia kokemuksia ja näkemyksiään walesinspringerspanielista..

        Meilläkin ensimmäinen koira, myös energinen, samalla kuitenkin miellyttämisenhaluinen, tottelevainen, seurankipeä... Pitää lapsista, toisista koirista ja on ollut helppo kouluttaa. Tosin pentuvaiheessa energiaa riitti vähän liikaakin ylimääräiseen "säätämiseen". Suosittelen !!!


      • pullero..
        Welshi ekana kirjoitti:

        Meilläkin ensimmäinen koira, myös energinen, samalla kuitenkin miellyttämisenhaluinen, tottelevainen, seurankipeä... Pitää lapsista, toisista koirista ja on ollut helppo kouluttaa. Tosin pentuvaiheessa energiaa riitti vähän liikaakin ylimääräiseen "säätämiseen". Suosittelen !!!

        Kyllä meillä ensimmäisenä koirana Welshi.. Aivan ihana energinen pakkaus.. Liikunnan määrään.. Vaapana liikkuminen on kaikkein parasta näille rasavilleille.. Helppo kouluttaa.. erittäin kiintyvä..meillä ainakin on sellainen tytteli että emäntää uskotaan aivan het ja isäntää hieman kokeillaan..koskaan kun isäntä ei taivu niin aivan
        loistavasti ollaan pärjätty! meillä ainakin todella ihmisläheinen.. lapsrakas, huomionkipee, ja meijän tytteli ainakin haluaa välillä että todellakin komennetaan, tekee jäyniä ja sitten komennetaan..ja nätisti tulee "pyytämään anteeksi" köllähtää jalkojen juuren ja hengittelee varpaisiin..koitas siinäkin olla sitten muka vihainen..tai eihän sitä tarvitsekkaan kun kerran on jo komennettu : ) Oiva valinta rodusta.. energisiä hetkiä welshin kanssa.. tai voisiko sanoa... huumoria mukaan ja pitkäjänteisyyttä tarvitaan :)


    • Welshityttö

      Welshi sopii mainiosti ensimmäiseksi koiraksi :) . Se on lapsiystävällinen , lempeä ja ihana perhekoira . Welshille on mukavaa juosta vapaana ulkona . Miellä on kaksi welshiä . Muista että welshin turkin hoito ja trimmaus on työlästä ja aikaa vievää puuhaa . Korvia kannattaa tutkia paljon varsinkin kesäaikaan , kun sinne saattaa mennä punkkeja ja risuja . Kasvattaja kertoo varmasti ruoan mitä pennulle pitää antaa , madotusten ja rokotusten ajankohdan ja saat varmasti myös pentuoppaan , josta on mahdottoman suuri apu .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      81
      7185
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2218
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1532
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe