kajarit DVD-soittimeen

Voiko kaiuttimia liittää DVD-soittimeen ilman vahvistinsa? Tai stereoiden kautta tai jotain. Pitäisi saada yhdeksi illaksi äänet vähän voimakkaammiksi, joten en mitään vahvistinta viitsisi hommata.
5265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ettei siihen voi littää kajareita

Äänestä
  • Voihan siihen liittää sen tai jotain

    Äänestä

lähinnä.

etkö osaa ajatella mitään itse, vai pilakyssärikö tämä on.

Äänestä

Tarvitset välttämättä vahvistimen.
Arvaan, että DVD-soittimessasi on vain
linja-tasoinen (audio) lähtö, RCA-liitin
punainen ja valkoinen.

Vahvistin voi olla stereoissa, jonka linja-
tasoiseen tuloon liitetään DVD (audio).
Myös tietokonekaiuttimia voi käyttää, niissä
on vahvistin. Mutta liitin näissä on yleensä
3,5mm jakki. Hanki vastaava johto liittimillä
RCA -- plugi (uros 3,5mm). Tietsikkakaiuttimissa
voi myös olla vain johto ja sen päässä liitin,
plugi 3,5mm.

Äänestä
  • Paljon kiitoksia, kerrankin asiallinen ja kunnon vastaus josta oli hyötyä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............ kirjoitti:

Voiko kaiuttimia liittää DVD-soittimeen ilman vahvistinsa? Tai stereoiden kautta tai jotain. Pitäisi saada yhdeksi illaksi äänet vähän voimakkaammiksi, joten en mitään vahvistinta viitsisi hommata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu