Miksi?

Äksä...

Miksi ihmeessä muutama hassu sceido aiheuttaa niin paljon mielenliikutusta? He kun eivät ole edes väkivaltaisia tai muuten uhka yhteiskunnalle.

Olisiko niin, että ihmiset reagoivat ympäristöönsä, jossa elävät. Scientologian epäkohdat resonoivat jotenkin moniin suomalaisen yhteiskunnan nykyisiin ongelmiin?

Katsokaa ympärillenne! Isoveli valvoo ja työelämä suomalainen johtajuus ovat eittämättä kriisissä. Tässä ja nyt.

Tehkää jotain oikeille ongelmille omassa elämässänne ja välttäkää niitä virheitä, joihin sceidot ovat kompastuneet. Olisiko se ratkaisu?

5

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitään

      aiheutakaan (mielenliikutusta tai mitään muutakaan :). Huolenaiheena on lähinnä USA:n scientologia, jollaista se olisi täälläkin elleivät sceidot olisi itse niin tehokkaasti hommaa tyrineet 20 vuotta sitten.

      Toki isoveli valvoo jonkin verran, mutta jos scientologia olisi maailmanlaajuisesti vallassa, niin valvonta olisi potenssiin miljoona.

      Suurkiitos vaan neuvosta hoidella elämäni ongelmat. Miten sulta nyt noin hyvä neuvo irtosi?

      • Äksä...

        Myönnettäköön. Olihan se aika omintakeinen ja luova idea, eikö? Pitkä kokemus ja koulutus sceidona...:)


    • Norad-

      Scientologeja varsinkin kannattaa vastustaa, sillä järjestö ei edes pyri mihinkään hyvään, vaan ainoastaan aivopesee ja hyväksikäyttää jäseniään. Se että heitä on vähän on etu, sillä se mahdollistaa koko järjestön lopettamisen.

    • Huhhahhei

      "paljon mielenliikutusta"? Tällä palstallako? About 3 sceidoa ja hiukan enemmän ei-sceidoja, voiko tuota nyt kutsua paljoksi? Tai edes mielenliikutukseksi?

      Suomessa scientologia ei ole kuin hyvin mitätön kuriositeetti eikä kauaa edes sitäkään, väite, että "scientologian epäkohdat resonoisi moniin suomalaisen yhteiskunnan nykyisiin ongelmiin" on piirua vaille suuruudenhullu. Suomessa scientologia ei resonoi kuin satunnaisiin pikku-uutisiin iltapäivälehdistön hupiuutispalstoilla.

      • Äksä...

        teidän ja muiden sceidojen vastustajien päässä, ei muualla. Ja sielläkin EHKÄ.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      171
      4757
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1631
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1447
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      65
      950
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      787
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      767
    7. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      741
    8. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      739
    9. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      720
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      47
      711
    Aihe