Entinen lompakko sanoi itsensä irti.
Yritin etsiä sellaista mihin järkevästi mahtuisi nämä kaikki kortit (15), vaan empä löytänyt.
Ennen riitti ajokortti ja kelan läpyskä.
Nykyisin on ässää, koota, visaa mastecardia, eläkekorttia, vakuutus, kirjasto, viking, club onee, verenluovutus, elintestamenttiä, veripalvelua, jne.
Jos jättää jonkun pois, heti tarvitsee ;)
Mitenkäs te ootte ratkaissut, vai pärjäättekö ilman?
Yritin etsiä sellaista mihin järkevästi mahtuisi nämä kaikki kortit (15), vaan empä löytänyt.
Ennen riitti ajokortti ja kelan läpyskä.
Nykyisin on ässää, koota, visaa mastecardia, eläkekorttia, vakuutus, kirjasto, viking, club onee, verenluovutus, elintestamenttiä, veripalvelua, jne.
Jos jättää jonkun pois, heti tarvitsee ;)
Mitenkäs te ootte ratkaissut, vai pärjäättekö ilman?
Vastaukset 12
Vanhimmat
toi pankkikortti! ;)
Et tarvitse kelakorttia, ajokorttia, etkä mitään ns, kanta-asiakaskortteja?
Onnitteluni.
kun vaativat henkkaria isoista pankkikorttiostoksista. Ai niin, onhan minulla jossakin Kela-korttikin. Kanta-asiakkaana voin olla ilman korttejakin. :)))
sellainen lompakko jossa on erillinen korttikansio mikä pujotetaan sinne väliin. Tarvittaessa sen voi jättää käsilaukkuun silloin kun ei tarvitse. Yleensä jätän autoon jos olen autolla liikkeellä. Ymmärrän kyllä että se ei takataskuun mahdu, siinä mielessä miesten vaikeampi ratkaista ongelma. Tai sitten laittaa se erillinen vaikka rintataskuun
lompsan täytteeksi. Arvokorttejahan siinäkin pakassa on ja menestys on taattu ainakin naisten tansseissa.
Vanha inttikaveri toiselta puolelta maata poikkesi ohikulkumatkalla kylään.Pyysin jäämään meille yöksi, mitä suotta hotelliin muuta kuin poiketaan syömässä ja olusilla. Huomattiin joutuneemme samalla naisten tansseihin.
Pöytään asteli sitten viehättävä nainen: "Lähdepäs Sinä vieraampi pitkä mies nyt tanssimaan". Kaveri koiranleukana: "En minä pitkä ole, istun vain paksun lompakon päällä". "Sitä suuremmalla syyllä lähdet suosiolla tai itket ja lähdet.Minä vien vaikka väkisin".
Meni naurunpurskahdusta pidätellessä olut väärään kurkkuun, kun en ehtinyt kaveria varoittamaan. Tiesin sen vaalea pitkän kaunottaren olevan uusi naispoliisimme vapaavuorolla näiden ja näiden "missikisojen" iltapukukierroksella.
Älä suotta hävitä kortteja, hommaa mieluummin lisää vaikka joulukortteja täytteeksi. Se voi olla sitten mukavaakin vientiä :)
on, 3 maksukorttia/kaupan bonuskortti yhdistelmää,
s-, k- ja ykkösbonus, ajokortti, ei muuta vakituiseen.
Mulla olisi kyllä hyvä lompsanmalli, mut sen kuvailu on vaikeeta.
keittiön työpöydällä on läpinäkyvä kirjoitusalusta ja sen alla eläkekortti, kirjasto kortti sairausvakuutuskortti, yms,
otan niitä vain tarvittaessa.
Kesäisin kuljen päivittäin yhdellä maksukortilla, joka on puhelimen kannen sisällä,
erittäin kovalla työllä sinne olen raivanut tilaa.
Kotioloissa en päivittäin tarvitse varsinaista lompakkoa vaan lituskassa kulkee mukana
- luottokortti
- yhden ketjun bonuskortti
- kuntosalin vuosikortti
Muualla liikkuessani edellisten lisäksi (-kuntosali)
- ajokortti
- kelakortti
- eläkekortti
- elinluovutuskortti
Reisussa muualla liikkuvien lisäksi
- EU-kortti
- kyseisen lentoyhtiön bonuskortti
- auton avainkortti (jos sillä liikkeellä)
- Espanjassa Fiscal-kortti
Kaikki muut kuten kirjasto-, bonus-, etuus-, jäsen- ym kortit mukaan tarpeen mukaan.
Tartteehan se tarve aina muutostilanteessa tarkistaa.
elintenluovutuskorttia me harvemmin itse tarvitaan..:)
No leikki leikkinä, mutta niinpä, kottipakkahan se on plarattavana nykypäivänä, ihan kun ei riittäs yksi yhistelmä, jossa oisi sitten kaikki tarvittavat tiijjot..koskahan se saahaan...
Tärkeäksi sen elinluovutuskortin, ja veriryhmäkortin, kelan läpyskän kanssa samassa lokerossa yleensä ollut.
Sitähän voi päästä hengestään, ihan missä tahansa.
Lenkkipolulla, suojatiellä, autonratissa, jne.
Toivon sen löytyvän silloin helposti, siinä ei aikaa niin kovin paljon ole, jos huonosti käy, ja joku voi saada siten apua.
Nuo muut, en tiedä kun liikenteeseen lähden, missä käyn, ja sitten kokenut puuttuvan vaikka se kirjastokortti, kun tarvitsee.
MC-kortti on samalla kantiskortti erääseen tavarataloon, jos poikkean, ja haluan ostaa kantistuotteen, tarvitsen sitäkin.
Parempi vain kantaa mukanaan, täällä kotimaassa.
Matkoilla en tarvitse kuin yhden maksukortin, ajokortin ja nuo ekat kolme, ja matkavakuutuskortin.
tärkeä, monta elämää voimme sillä kortilla huonolla, omalla huonolla tuurilla, pelastaa - tottakai, löytyy se kortti tuolta omastanikin rahalopuukista.
Lisäksi kirjasto-, pankki-, s -etukortti/t-, ja sitten yksi kanta-asiakaskortti..ai niin se kelan korttihan se ja verenluovutuskrtti..eli onhan näitä..näköjään :/
Etsintä tuotti tuloksen.
Nahkatarvikeliikkeessä, oli sopiva. Joitakin joutuu samaan lokeroon laittamaan, mutta onneksi vähän.
Tärkeimmät näkyvillä kaiken aikaa.
Voisivat tehdä sellaisia, missä kolikoille olisi oma lokero, ja loput korttipakalle. En edes muista, koska olisin setelirahaa kädessäni pitänyt. Pk tai luotto, siinä se.
Parkkimaksuja, ja yhden kahvin takia kolikoita.
lumipyryistä, tuulista, ja liukasta -2' on ilma tänään, ollaan varovaisia liikenteessä, sekä autoillen, että kävellen.
mutta mitä ne "setelit" on?
Kolikon tunnen, 2 euroa, vai mikä se nyt oli,
joka mahtuu uimahallin pukukaapin lokeroon.
Sitä voi sitten käyttää ikuisesti.