Marika

tee

Olen sitä mieltä, että Marika-nimi pitää poistaa nimipäiväkalenterista, Marika-nimen antaminen lopettaa ja Marika-nimisten muuttaa nimensä vaikka Mariaksi. Sama koskee myös harvinaisempaa Marica-muotoa.
Syynä tähän on se, että espanjan kielessä marica (lausutaan marika)tarkoittaa lesboa. Espanja on erittäin monissa maissa puhuttu kieli, ja lisäksi Suomi kuuluu EU:hun Espanjan tavoin ja yksi EU:n kielistä on espanja.
On se ihanaa kun suomalaistyttö matkustaa espanjankieliseen maahan ja esittelee itsensä. Yo soy Marica. (Olen lesbo)
Eli Marika-nimi pannaan.

8

1815

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :D :D

      Mona nimi tarkoittaa pimppaa jossain päin maailmaa (liekö juuri espanjassa?)
      Matti tarkoittaa varasta.
      Onhan noita, mutta maassa maan tavalla. Ei kovin vakava asia ole :D
      Onhan suomessakin ulkomaalaisia joiden nimi on Muna tai Kana.

      • tee

        no on lesbo vähän pahempi kuin joku muna tai kana


    • miija

      Marika nimi on kaunis. Eikä siihen tarvitse reagoida mitenkään, jos se jonkun maan kielellä tarkoittaa jotakin. Tuskinpa sellaista nimeä on olemassakaan joka ei joksikin kieleksi jotain tarkoita.

      Marika on aivan rehti suomalainen nimi. Maricaksi kirjoitettuna en sitä onneksi ole kenelläkään nähnyt.

      • tee

        kuule aika monella ruotsinkielisellä on nimenä nimenomaan Marica


      • miija
        tee kirjoitti:

        kuule aika monella ruotsinkielisellä on nimenä nimenomaan Marica

        Olkoon vaan mun puolesta, en liiku heidän piireissään. Siispä kuten aiemmin sanon, en ole tavannut sen nimisiä tai muullakaan tapaa nimeä huomioinut.

        Kumma kamppanja sulla Marika nimen mustamaalaamiseksi.


      • mä.
        miija kirjoitti:

        Olkoon vaan mun puolesta, en liiku heidän piireissään. Siispä kuten aiemmin sanon, en ole tavannut sen nimisiä tai muullakaan tapaa nimeä huomioinut.

        Kumma kamppanja sulla Marika nimen mustamaalaamiseksi.

        mitä se sun reisiäs hinkkaa, jos hinkkaa niin laita käpy väliin!!!
        who cares???? älä sä anna marikaa nimeks mut mitä se sua haittaa jos joku muu antaa tai on sen niminen?GET A LIFE KID!


    • Anonyymi

      EI!!!

    • Anonyymi

      Hernekeitto avoin ei kuulemma muista miten ylesavain jako menee, ei vastaa enää kysymyksiin ao aihe vihan ja väkivalta puhelinta Pyhäjärvi miehensä kanssa jakaa työssään
      On tullut aika pariskunnat ei enää yhdessä töissä, lääkäri pakko hallinta nauhat Kärsämäki 2024 lähikaupan s market katto suunnitelmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      88
      2822
    2. 64
      972
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      949
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      273
      826
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      135
      780
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      57
      726
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      661
    8. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      632
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      625
    10. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      66
      610
    Aihe