Marika

tee

Olen sitä mieltä, että Marika-nimi pitää poistaa nimipäiväkalenterista, Marika-nimen antaminen lopettaa ja Marika-nimisten muuttaa nimensä vaikka Mariaksi. Sama koskee myös harvinaisempaa Marica-muotoa.
Syynä tähän on se, että espanjan kielessä marica (lausutaan marika)tarkoittaa lesboa. Espanja on erittäin monissa maissa puhuttu kieli, ja lisäksi Suomi kuuluu EU:hun Espanjan tavoin ja yksi EU:n kielistä on espanja.
On se ihanaa kun suomalaistyttö matkustaa espanjankieliseen maahan ja esittelee itsensä. Yo soy Marica. (Olen lesbo)
Eli Marika-nimi pannaan.

8

1678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :D :D

      Mona nimi tarkoittaa pimppaa jossain päin maailmaa (liekö juuri espanjassa?)
      Matti tarkoittaa varasta.
      Onhan noita, mutta maassa maan tavalla. Ei kovin vakava asia ole :D
      Onhan suomessakin ulkomaalaisia joiden nimi on Muna tai Kana.

      • tee

        no on lesbo vähän pahempi kuin joku muna tai kana


    • miija

      Marika nimi on kaunis. Eikä siihen tarvitse reagoida mitenkään, jos se jonkun maan kielellä tarkoittaa jotakin. Tuskinpa sellaista nimeä on olemassakaan joka ei joksikin kieleksi jotain tarkoita.

      Marika on aivan rehti suomalainen nimi. Maricaksi kirjoitettuna en sitä onneksi ole kenelläkään nähnyt.

      • tee

        kuule aika monella ruotsinkielisellä on nimenä nimenomaan Marica


      • miija
        tee kirjoitti:

        kuule aika monella ruotsinkielisellä on nimenä nimenomaan Marica

        Olkoon vaan mun puolesta, en liiku heidän piireissään. Siispä kuten aiemmin sanon, en ole tavannut sen nimisiä tai muullakaan tapaa nimeä huomioinut.

        Kumma kamppanja sulla Marika nimen mustamaalaamiseksi.


      • mä.
        miija kirjoitti:

        Olkoon vaan mun puolesta, en liiku heidän piireissään. Siispä kuten aiemmin sanon, en ole tavannut sen nimisiä tai muullakaan tapaa nimeä huomioinut.

        Kumma kamppanja sulla Marika nimen mustamaalaamiseksi.

        mitä se sun reisiäs hinkkaa, jos hinkkaa niin laita käpy väliin!!!
        who cares???? älä sä anna marikaa nimeks mut mitä se sua haittaa jos joku muu antaa tai on sen niminen?GET A LIFE KID!


    • Anonyymi

      EI!!!

    • Anonyymi

      Hernekeitto avoin ei kuulemma muista miten ylesavain jako menee, ei vastaa enää kysymyksiin ao aihe vihan ja väkivalta puhelinta Pyhäjärvi miehensä kanssa jakaa työssään
      On tullut aika pariskunnat ei enää yhdessä töissä, lääkäri pakko hallinta nauhat Kärsämäki 2024 lähikaupan s market katto suunnitelmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      115
      6647
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      369
      6059
    3. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      42
      4442
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3795
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3617
    6. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      111
      2826
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      26
      2402
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      24
      2339
    9. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1846
    10. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1644
    Aihe