Marika

tee

Olen sitä mieltä, että Marika-nimi pitää poistaa nimipäiväkalenterista, Marika-nimen antaminen lopettaa ja Marika-nimisten muuttaa nimensä vaikka Mariaksi. Sama koskee myös harvinaisempaa Marica-muotoa.
Syynä tähän on se, että espanjan kielessä marica (lausutaan marika)tarkoittaa lesboa. Espanja on erittäin monissa maissa puhuttu kieli, ja lisäksi Suomi kuuluu EU:hun Espanjan tavoin ja yksi EU:n kielistä on espanja.
On se ihanaa kun suomalaistyttö matkustaa espanjankieliseen maahan ja esittelee itsensä. Yo soy Marica. (Olen lesbo)
Eli Marika-nimi pannaan.

8

1651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :D :D

      Mona nimi tarkoittaa pimppaa jossain päin maailmaa (liekö juuri espanjassa?)
      Matti tarkoittaa varasta.
      Onhan noita, mutta maassa maan tavalla. Ei kovin vakava asia ole :D
      Onhan suomessakin ulkomaalaisia joiden nimi on Muna tai Kana.

      • tee

        no on lesbo vähän pahempi kuin joku muna tai kana


    • miija

      Marika nimi on kaunis. Eikä siihen tarvitse reagoida mitenkään, jos se jonkun maan kielellä tarkoittaa jotakin. Tuskinpa sellaista nimeä on olemassakaan joka ei joksikin kieleksi jotain tarkoita.

      Marika on aivan rehti suomalainen nimi. Maricaksi kirjoitettuna en sitä onneksi ole kenelläkään nähnyt.

      • tee

        kuule aika monella ruotsinkielisellä on nimenä nimenomaan Marica


      • miija
        tee kirjoitti:

        kuule aika monella ruotsinkielisellä on nimenä nimenomaan Marica

        Olkoon vaan mun puolesta, en liiku heidän piireissään. Siispä kuten aiemmin sanon, en ole tavannut sen nimisiä tai muullakaan tapaa nimeä huomioinut.

        Kumma kamppanja sulla Marika nimen mustamaalaamiseksi.


      • mä.
        miija kirjoitti:

        Olkoon vaan mun puolesta, en liiku heidän piireissään. Siispä kuten aiemmin sanon, en ole tavannut sen nimisiä tai muullakaan tapaa nimeä huomioinut.

        Kumma kamppanja sulla Marika nimen mustamaalaamiseksi.

        mitä se sun reisiäs hinkkaa, jos hinkkaa niin laita käpy väliin!!!
        who cares???? älä sä anna marikaa nimeks mut mitä se sua haittaa jos joku muu antaa tai on sen niminen?GET A LIFE KID!


    • Anonyymi

      EI!!!

    • Anonyymi

      Hernekeitto avoin ei kuulemma muista miten ylesavain jako menee, ei vastaa enää kysymyksiin ao aihe vihan ja väkivalta puhelinta Pyhäjärvi miehensä kanssa jakaa työssään
      On tullut aika pariskunnat ei enää yhdessä töissä, lääkäri pakko hallinta nauhat Kärsämäki 2024 lähikaupan s market katto suunnitelmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8866
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5224
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3516
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2424
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      128
      1744
    6. 64
      1703
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      211
      1519
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1387
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1139
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      23
      1111
    Aihe