Elikkäs käytiin meidän pennun 9 kk kanssa kuvaamassa sen takajalat koska aikaisemmin oltiin epäilty panosttiittia ja sitä löytyikin jonkin verran toisesta jalasta, mutta löytyi myös lonkkavika. Eli arvialta c-lonkat. Kuvissa ei näy vielä nivelrikkoa, mutta vasemman lonkkamaljan ympärille tullut tiivistymää alkavaa nivelrikkoa siis. Tiedän että lonkka vika ei ole parannettavissa, mutta onko ne c-lonkat ihan kamalan huonot?
Neuvoiksi kotiin saatiin särkylääkettä 10 päivän kuuri ja laihdutusta mahd. pian - 3 kg mennään uimaan jo tällä viikolla. Sekä tietysti ruoka valion muutos. Vuoden päästä uudet kuvat.
Onko sinulla rakkaallasi ollut lonkka vaivoja, kerro kokemuksistasi, sillä olen melkein hysteerinen tämän paniikkini kanssa. En pysty ajattelemaan muuta kuin pientä hauva vauvaani ja sitä että joudunko luopumaan hänestä.
Kova huoli ...
4
747
Vastaukset
- astrababy
Uskon, että saat viettää vielä monta vuotta koirasi kanssa. Oma kultaiseni eli 15 vuotta D/E- lonkilla.Normaalipaino ja cartivet- glukosamiini olivat meidän keinomme . Lisäksi käytimme hissiä (koska sellainen oli käytettävissä) portaiden sijaan yms. Koira itsekin varmaan huomaa, kun ei jaksa rajua menoa. C- lonkat eivät onneksi ole sieltä pahimmasta päästä. Mutta ymmärrän huolesi, itsekin pelkäsin oman hauvani menetystä.
- Atsihus
Meillä eli kultainen c/d lonkilla 16,5 onnellista ja tervettä vuotta. Juoksi, ui, hyppi, kiipeili portaita ja rumusi metsissä normaalia koiran elämää. Ihan viimeiset vuodet oli normaalia kankeutta, mutta niinhän se meillä ihmisilläkin on tuolla 80 vuoden jälkeen :-)
- Pikku kananen
...mieleni on hiukan tässä jo viikkojen aikana rauhoittunut. Uimassa olemme olleet ja sekin alkaa jo sujumaan, ihanaa kuulla että elämä voi olla suhteellisen normaalia vaivoista huolimatta. On vaan niin raastavaa katsoa kun toinen toisinaan lenkuttaa taka jalkaa, sattuu syrämmeen! Olemme muuten laihtuneet jo 2.3 kg että hyvin menee, hauskaa kevättä teille.
- Kultsityttö
Meidän koiruus, 8,5 kk, alkoi eilen koirapuistossa ontua toista takajalkaansa. Tänään ontumista ei enää ole ollut, mutta ehkä se kävelee jotenkin varovaisemmin ja ottaa lyhyempää askelta. Nyt tarkkaillaan tilannetta pari pvää ja sitten tietty lääkäriin, jos oireet jatkuvat.
Olisi kiinnostavaa kuulla, minkälaisia oireita lonkkavika on muiden koirilla aiheuttanut? Tai onko ollut ohimenevää ontumista, joka ei sitten ole ollut oire vakavammasta?
Kovasti huolestuttaa koiruuden puolesta :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko252205Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1571758Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82231271Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98924Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862- 80853