Elikkäs käytiin meidän pennun 9 kk kanssa kuvaamassa sen takajalat koska aikaisemmin oltiin epäilty panosttiittia ja sitä löytyikin jonkin verran toisesta jalasta, mutta löytyi myös lonkkavika. Eli arvialta c-lonkat. Kuvissa ei näy vielä nivelrikkoa, mutta vasemman lonkkamaljan ympärille tullut tiivistymää alkavaa nivelrikkoa siis. Tiedän että lonkka vika ei ole parannettavissa, mutta onko ne c-lonkat ihan kamalan huonot?
Neuvoiksi kotiin saatiin särkylääkettä 10 päivän kuuri ja laihdutusta mahd. pian - 3 kg mennään uimaan jo tällä viikolla. Sekä tietysti ruoka valion muutos. Vuoden päästä uudet kuvat.
Onko sinulla rakkaallasi ollut lonkka vaivoja, kerro kokemuksistasi, sillä olen melkein hysteerinen tämän paniikkini kanssa. En pysty ajattelemaan muuta kuin pientä hauva vauvaani ja sitä että joudunko luopumaan hänestä.
Kova huoli ...
4
665
Vastaukset
- astrababy
Uskon, että saat viettää vielä monta vuotta koirasi kanssa. Oma kultaiseni eli 15 vuotta D/E- lonkilla.Normaalipaino ja cartivet- glukosamiini olivat meidän keinomme . Lisäksi käytimme hissiä (koska sellainen oli käytettävissä) portaiden sijaan yms. Koira itsekin varmaan huomaa, kun ei jaksa rajua menoa. C- lonkat eivät onneksi ole sieltä pahimmasta päästä. Mutta ymmärrän huolesi, itsekin pelkäsin oman hauvani menetystä.
- Atsihus
Meillä eli kultainen c/d lonkilla 16,5 onnellista ja tervettä vuotta. Juoksi, ui, hyppi, kiipeili portaita ja rumusi metsissä normaalia koiran elämää. Ihan viimeiset vuodet oli normaalia kankeutta, mutta niinhän se meillä ihmisilläkin on tuolla 80 vuoden jälkeen :-)
- Pikku kananen
...mieleni on hiukan tässä jo viikkojen aikana rauhoittunut. Uimassa olemme olleet ja sekin alkaa jo sujumaan, ihanaa kuulla että elämä voi olla suhteellisen normaalia vaivoista huolimatta. On vaan niin raastavaa katsoa kun toinen toisinaan lenkuttaa taka jalkaa, sattuu syrämmeen! Olemme muuten laihtuneet jo 2.3 kg että hyvin menee, hauskaa kevättä teille.
- Kultsityttö
Meidän koiruus, 8,5 kk, alkoi eilen koirapuistossa ontua toista takajalkaansa. Tänään ontumista ei enää ole ollut, mutta ehkä se kävelee jotenkin varovaisemmin ja ottaa lyhyempää askelta. Nyt tarkkaillaan tilannetta pari pvää ja sitten tietty lääkäriin, jos oireet jatkuvat.
Olisi kiinnostavaa kuulla, minkälaisia oireita lonkkavika on muiden koirilla aiheuttanut? Tai onko ollut ohimenevää ontumista, joka ei sitten ole ollut oire vakavammasta?
Kovasti huolestuttaa koiruuden puolesta :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032199
- 641358
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2301159Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971125- 101076
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671025IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91942Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175908Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43888