mikä perk... on linuksis sellanen ku wine miksi pitää saada windiwsin ohjelmat toimimaan linuksis jos se yksinkertaisesti on niin HYVÄ ????? taitaa olla propellihatuista 95% naapurilta lainaajia.. naapuri hommatkoon uuden ja ehomman ? näin tos mikrosoftin jutuskin on käynyt.
lisenssien
rikkominen
6337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"mikä perk... on linuksis sellanen ku wine miksi pitää saada windiwsin ohjelmat toimimaan linuksis jos se yksinkertaisesti on niin HYVÄ ?????"
Ei oo Linuxissa mitään ylimääräistä roskaa. Se on oikein siististi toteutettu ydin. Wine sitten on ihan oma juttunsa. Sillä saa ajettua Windowsien ohjelmia jos jotain kiinnostaa mutta ei kiinnosta ostaa Windowsia. Minua ei.
Mitään lisenssejä se ei tietenkään riko, ihan tavallista LGPL:ää se on.
se tekee linuksin paketeissa sitten ?? eikö windowssissakin voisi sit olla unixin muuttamis koodi ?? bit torrent dc ym ym ..outoa eikö tosin naapurilta lainaajahan ei pidä sitä edes minään jos naapuri joutuu hankkimaan uuden ku vanha on pöllitty.
"se tekee linuksin paketeissa sitten ??"
Ei Linuxissa ole mitään ihmeen paketteja. Ei siinä ytimessä mitään ylimääräistä tauhkaa ole.
"..outoa eikö tosin naapurilta lainaajahan ei pidä sitä edes minään jos naapuri joutuu hankkimaan uuden ku vanha on pöllitty."
Missä on pöllitty mitä ja mihin?
ydin on unix jolla ei voi tehdä juuri mitään ennenkuin siihen tehdään/pöllitään toimivia paketteja........ siis linuxin käyttäjät vain on epärehellisiä ? lainaajia sit meuhkataan kuinka hyvin kaikki toimii höh outoa edelleenkin....
lrn2linux noob
"ydin on unix jolla ei voi tehdä juuri mitään ennenkuin siihen tehdään/pöllitään toimivia paketteja......."
Minun käyttöjärjestelmäni (Ubuntu) ydin on Linux ja Ubuntussa on paljon paketteja. Mitään ei kyllä ole pöllitty mistään ja kaikki toimii oikein hyvin. Esimerkkejä pöllimisestä odotetaan edelleen.