Mikä on nettipokerin tilanne?

Huolestunut pelaaja

Elikkä haluaisin vaan kysellä mikä on nyt sitten tämän hetken tilanne tossa nettipokerissa? Eli onko se rahaliikenne juttu jo otettu käsittelyyn? Kuulemma maaliskuussa otettaisiin.

En ole lukenut paljoa lehtiä tai muutenkaan seurannut, mutta laittakaapa tänne updateja, että miten homma etenee, jos etenee.

Kiitos, ja toivotaan, että mitään rahaliikenne kieltoa ei tule. Sit kyllä kilahtais...s****nan RAY..

3

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Ei ole vielä käsitelty, eikä taida kieltäminen oikein onnistuakaan. EU:hun valittamaan vaan, jos tuollaista tehtäisiin... :)

      Eikä kielto kyllä mitään voisi estääkään.

      Itseäni ei tietenkään koske, kun kotimaisen firman kautta pelaan... :)

    • Betting_Option

      Tämän vuoden aikana selviää mikä linja tulee olemaan EU:ssa, saavatko jäsenmaat rajoittaa pelaamista toiseen maahan vai ei. Esitystä on valmisteltu pitkään. Ennen sitä Suomessa tuskin päätetään mitään merkittävää, tämä maaliskuussa tuleva esitys käsittelee lähinnä kieltoa markkinontintiin ja uskoisin sen menevän heittämällä läpi. Pelaajan kannalta ei mitenkään merkittävää, eiköhän suurin osa pelaajista osaa googlettaa avainsanat ihan itse jos saitteja hakevat.



      http://www.keskipohjanmaa.net/gen/542841.asp

      Nettipokerirajoituksista ei ole esitystä lakiin
      Pelata saa, mutta ei tarjota


      Laki sallii nettipokerin pelaamisen ja vedonlyönnin ulkomaisissa toimistoissa. Sen sijaan alan yritykset rikkovat lakia, koska ne markkinoivat palveluitaan Suomeen ilman rahapelilupaa.

      Viikonvaihteessa levisi uutinen, jonka mukaan toiminta aiotaan nujerretaan arpajaislailla. Tarkoitus olisi sulkea yritysten verkkosivut sekä kieltää pankeilta ja luottoyhtiöitä pelipanosten ja -voittojen välittämisen maasta toiseen.

      Hallitusneuvos Jouni Laiho sisäministeriön arpajais- ja asehallintoyksiköstä ihmettelee väärinkäsitystä. Hän vakuuttaa, ettei kumpaakaan rajoitusta ole esitetty edes lakiuudistuksen toiseen vaiheeseen, kun ensimmäinenkin vielä odottaa käsittelyä eduskunnassa.


      Sen sijaan Laiho sanoo varmistetun, että EU sallii Suomen estää vedonlyönnin, nettipokerin ja muiden rahapelien tarjonnan ulkomailta. Linjaus perustuu julkisasiamiehen Yves Botin kannanottoon viime lokakuulta. EY-tuomioistuimen päätöstä siitä odotetaan lähiaikoina.

      • kyrpiintynyt kansainen

        Loppuu se saatanan pakkoholhoaminen valtiolta ja tunkekaa ne perkeleen kolikkoautomaatit vittuun. Ihme maa asua ku joka päivä saa lukea mitähän meiltä nyt on taas kielletty. Nettipokerikin on niin pieni juttu koko raharumbassa että ihmetyttää saatana tommoset väkisin kiellot...

        Tekopyhä maa ja paskat päättäjät. Onneksi sielä ei tarvi asua.
        Seuraava lakiesitys:
        Yli 70-vuotiaat ei saa enää asettaa eläkerahaa peliautomaatteihin ja bingo kielletään kaikilta. Loppuu se joulukinkkujen jakaminen eesvastuuttomasti kaikille halukkaille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2798
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2641
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      36
      2163
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1937
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1905
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      35
      1602
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      112
      863
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      824
    Aihe