Maksan nyt lapseni päivähoidosta sen maksimin 233 euroa kuussa. Syksyllä alkaa esikoulu. Paljonko tuo ilmainen aika vaikuttaa päivähoitomaksuihin, jos muuten hoidossa ollaan edelleen kokopäiväisesti? Ken tietäisi?
Ilmainen esiopetus
nbvhgy
6619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olemaan 4h/pv, loput 4h päivähoidossa, joten tasan puolet nykyisestä hoitomaksusta jää maksettavaksi.
60% kokopäivähoidon maksusta meillä veloitetaan, jos lapsi on esiopetuksessa päiväkodin kokopäiväryhmässä. Sorry.
Meillä joutuisitte maksamaan edelleen tuon 233e/kk. Siis jos lapsenne eskaripäivän lisäksi on kokopäiväisesti (yli 5 tuntia) hoidossa.
Jos hoidon osuus jää viiteen tuntiin tai alle (eli koko päivän pituus 9 tuntiin) on kunnassamme maksu silloin 60% kokopäivähoitomaksusta.
työvuorojen takia yhtenä päivänä kuukaudessa säännöllisesti yli tuon 5 tuntia päivässä hoitoaika, joten sen yhden päivän, noin puolen tunnin takia olisi hoitomaksu ollut 100 euroa korkeampi kuin muuten. Päädyimme siihen, että on liian kallis puolituntinen, me emme maksa 200 euron tuntipalkkaa lapsen hoidosta ja eskarilaisemme käveli yksin eskariin tuona päivänä kun vanhemmat olivat lähteneet jo aikaisemmin töihin. Tällöin aamupäivähoito jäi pois ja iltapäivästä ei tullut enää viittä tuntia hoitoa.
minä kans mietin kun poika aloittaa esikoulun syksyllä 5h/päivä 4xviikossa että paljonko on hoitomaksu kun tarvitsee eskaripäivinä hoitoa 4 tuntia päivässä plus perjantai 9tuntia? nyt maksan 231 euroa/kk..Ajatuksena ollut että josko mummu hoitaisi poikaa aina perjantaisin niin hoitotunnit jäisivät 16h/viikko..kuinkahan suuri maksu menee jos poika olisi vain tuon 16h/viikko hoidossa?
ohjaajilta sun muilta, heiltähän ne vastaukset löytyy.