Hei!
Tietääkö kukaan, paljonko maksaa junamatka Kiotosta Hiroshimaan? Onko Hiroshima käymisen arvoinen paikka? Kaupungin lisäksi museo atomipommin vaikutuksista kiinnostaisi, mutta mahtaako olla rahan väärti. Toukokuussa olisi lähtö Tokio-Kioto -yhdistelmämatkalle, kaikki matkavinkit tervetulleita!
Kiotosta
6
1008
Vastaukset
- harakka*
Hyperdian mukaan maksaa luotijunalla 10 790 jeniä (~88 euroa) yhteen suuntaan.
http://www.hyperdia.com
Bussilla yli puolet halvempi, mutta aikaa matkaan menee huomattavasti enemmän.- Tuo linkki
on suureksi avuksi.
- Voi myös kannattaa
Tuo linkki kirjoitti:
on suureksi avuksi.
Ja aina kannattaa laskeskella kannattaako ostaa se JR-passi, riippuen siitä kuinka kauan on maassa ja kuinka paljon sielä aikoo matkustella junalla yhtään kauemmas...
Tein päiväreissun Kiotosta Hirosimaan jokunen vuosi sitten.
Päälimmäiseksi reissusta jäi atomipommimuseo (tai jotain sinne päin, - en nyt muista museon virallista nimeä), joka oli todella mieleenpainuva ja vaikuttava.
Itse kaupungissa ei mielestäni ollut juuri muuta ihmeempää nähtävää tai koettavaa, mutta pelkästään museo on ehdottomasti Hiroshiman reissun arvoinen.- m
Kävin Hiroshimassa 3 vuotta sitten ja oli kyllä retken arvoinen. Etenkin atomipommimuseo kouraisi ja sai käsittämään taas jotain enemmän. Miyajiman saari oli myös mukava retkikohde, siellä on se suuri punainen portti, jonka useissa matkaoppaissa näkee. Siellä oli myös samoja vapaina liikkuvia peuroja kuin Narassa.
- kat.
Rauhan museo pysähdyttää todella, ja puistossa on paljon atomipommiin liittyviä muistomerkkejä. Minäkin suosittelen läheistä Miyajiman saarta shintopyhäköineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks625664Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää673433Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.233161- 1132896
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642357Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401775Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11298En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131195Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801031- 59860