http://www.kuvalauta.fi/b/src/123601055872.jpg
Mitäpä ko. kuvan ottaneelle henkilölle mahtaisi seurata rangaistukseksi? Ja jos tiedätte, mistä kuva on mahdollisesti otettu, antakaa vinkkiä.
Mitäpä ko. kuvan ottaneelle henkilölle mahtaisi seurata rangaistukseksi? Ja jos tiedätte, mistä kuva on mahdollisesti otettu, antakaa vinkkiä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.kuvalauta.fi/b/res/332816.html#i332816
Että tuossa vielä aihetta käsittelevä keskustelu.
Jos luulet, että kyse olisi salakatselusta, niin erehdyt.
Salakatselua on se, jos kotirauhan ulkopuolelta kuvataan kotirauhan suojaamassa paikassa olevaa henkilöä, tai aidatulla pihamaalla oleskelevaa.
Ei kuitenkaan päinvastoin. Eli, jos kohde on yleisellä paikalla ja kuvaaja kotirauhan piirissä. Kyseessä ei myöskään näytä olevan aidattu pihamaa.
En luule. Lukasepa tuota keskustelua läpi, niin ehkä älyät, mistä on kyse.
Kuvassa oleva kersaa kuvattu tämän lävitse:
http://www.kuvalauta.fi/b/src/123600881254.jpg
Näyttää selvästi muoviselta leikkiaseelta, eli saa kuvata.
Rikoslain laittomassa uhkausessa mainitaan, että joka nostaa toista kohden aseen, sellaisissa olosuhteissa, että uhatulla on perusteltu syy pelätä henkilökohtaisen turvallisuutensa olevan vaarassa. Eli, muoviaseella saa leikkiä, jos tällaista olosuhdetta ei ole olemassa.
Jos vähääkään ymmärtäisit juridiikkaa, niin kyseeseen tulisi rikosoikeuden yleisten oppien mainitsema, aberratio ictus!
Uutisessa mainittiin, että kyse oli ilmakivääristä.
Melko hyvin pitää poliisin perustella kiinniottoa, jos kantelun jälkeen ei joudu syytteeseen virkavirheestä.
http://www.kaleva.fi/plus/Oulun_poliisi_tutkii_nettiin_laitettua_tähtäilykuvaa_784174 0
Kyllähän tuo kuva on kaikessa mustassa huumorissaan helvetin hauska.
Huom! En tietenkään kannusta ketään ampumaan lapsia (vaikka en niistä ihmeemmin pidäkään) mutta eikö tässä nyt ole tehty kärpäsestä härkänen?
Jopas on sinulla ilonaiheet.