Heippa,
Onko kenelläkään kokemuksia laihdutus leikkauksista ja mitenkä olette päässeet kyseiseen toimenpiteeseen ja mitä tuo on tullut kustantamaan ja ennen kaikkea onko siitä ollut apua????
Onko kenelläkään kokemuksia laihdutus leikkauksista ja mitenkä olette päässeet kyseiseen toimenpiteeseen ja mitä tuo on tullut kustantamaan ja ennen kaikkea onko siitä ollut apua????
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikös nuo "laihdutus leikkaukset" eli vatsalaukun pienennykset ole julkisen puolen leikkauksia. eli muutaman sairaalapäivän ja jonkun poliklinikkakäynnin hinnalla pääsee. Kriteerit onkin sitten kovat ja leikkaukseen pääsee vasta tosipaikassa.
Kuukauden päästä leikataan ja nyt alkaa pikkasen jännittää. Vatsalaukkua pienennetään ja ohutsuolta lyhennetään. Pelottaa vähän että miten kipee sitä ollaan kun herätään leikkauksen jälkeen. AAARRRRRRRGGGGGGGG ....
Aikaa tähänpäivään mennessä on mennyt vähän yli vuosi.
Leikkaus oli joulukuussa -08, kuukausi ennen leikkausta piti olla tiukalla ene-dieetillä (siis nutrilett tai allevo tuotteita) ja kiloja putosi 10. Leikkauksen jälkeen kiloja on lähtenyt 20 ja olen tyytyväinen.
Leikkaukseen hakeudutaan joko terveyskeskuslääkärin tai työterveyslääkärin kautta. Yksityislääkäritkin tekevät lähetteitä.
Leikkaus maksaa yksityispuolella n. 10000 euroa ja julkisella puolella sairaalapäivämaksun verran. Sairaalassa oloaika riippuu omasta voinnista ja sairaalan käytännöistä. Itse olin 5 päivää ja hintaa tuli noin 150 euroa.
Päivääkään en ole katunut, terveys kohenee silmissä ja olo on parempi kuin vuosiin.
Miten kipee olit leikkauksen jälkeen?
Kohta leikataan ja alkaa jo jännittää.
Valehtelisin, jos väittäisin, ettei se sattunut. Mutta ei se mitään ylipääsemätöntäkään ollut. Ja kipulääkitystä sai, jos sitä halusi.
Olin vuorokauden leikkauksen jälkeen heräämössä ja siellä sai kipuun hyvät lääkkeet. Eka vrk olikin kaikkein tuskaisin, sen jälkeen parani huomattavasti. Totta kai ylösnouseminen ja liikkuminen oli aluksi hiukan hankalaa, mutta varsinaista kipua en enää parin päivän päästä tuntenut.
Tyynyn painaminen vatsalle helpotti, jos yskitti tai nauratti.
Leikkaus oli kuluneella viikolla ja nyt sairaslomalla.
Ilmoittauduin omalääkärille 11 kk sitten ja byrokratia vei mukanaan.
Omalääkäri pisti laihdutuskuurille (painoa oli n. 190 kg). Lääkäri sanoi,että ei ole toivoa päästä leikkaukseen, jos ei tiettyjä kriteereitä täytä, mutta oli tietämättäni(??), kiitos siitä hänelle, laittanut lähetteen erikoislääkärille, jonne tuli kutsu n. 5kk myöhemmin.
Erikoislääkärin luona oli ns. psykologinen testi ja tämän testin jälkeen hän kirjoitti lähetteen ensin vatsan tähystykseen (marraskuussa) ja kun täältä ei löytynyt mitään niin lähetteen laihdutusleikkaukseen HUOM. kun kävin erikoislääkärin luona olin jo omatoimisesti laihduttanut 35 kg.
Helmikuussa tuli kutsu leikkaavan kirurgin luo, joka ilmoitti tarkan leikkauspäivän ja ilmoitti, millaisen leikkauksen leikkaava ryhmä oli päättänyt tehdä. Painoani olin itsenäisesti ehtinyt pudottaa 49 kg.
Oppaissa sanotaan, että paino putoaa leikkauspäivän painosta n.25%. Eikä ole syytä epäillä sitä.
Toisaalta olen korostanut painoni pudotusta omatoimisesti siitä syystä, että hoitohenkilökunta katsoo siitä leikkaukseen tahtovan henkilön motivaatiota laihtua. Toinen syy omatoimiseen painonpudotukseen onse, että mitä enemmän painoa pudotat ennen leikkusta sen paremmin se onnistuu ja sen kivuttomampi se on. Itselleni ei ole ongelma pudottaa painoa, mutta toinen asia on, kuinka se pysyy poissa.
Poliklinikkakulut ovat pakollisia, eikä niitä ole kovin paljoa. Lääkkeitä (varalle kipulääkkeitä, verenohennuslääke, vatsansuojalääke, vitamiinejä...) kävin hakemassa apteekista. Kokonaishinnaksi läkkeille tullenee 150 €, ei kuitenkaan kertamaksuna, vaan aina kun edellinen loppuu, hakee reseptillä lisää.
Itselläni ei ole kipuja ja olo on hyvin toiveikas. Suusta menee nestemäistä ravintoa alas hädintuskin 2 litraa vuorokaudessa. Ja kunto paranee päivä päivältä