Mukaan seikkailumatkalle?!

Paratiisisaaret

Kokoamme ryhmää ihmisiä, joita kiinnostaa elää oikeasti vapaata, onnellista ja seikkailuntäyteistä elämää luonnossa ja poissa sivilisaation parista!

Menemme Australian itärannikolle, jossa ostamme ison purjeveneen ja suurimman osan tarvikkeista. Sinulla pitäisi olla noin 2000 euroa rahaa ennen matkaa, joilla kustantaisit vain lentolippusi, joitain kulujasi Australiassa ja osan tarvikkeista. Ennen reissua vietämme Australiassa muutaman viikon tutustuen maahan ja purjehtimiseen sekä valmistelemme itse seikkailua. Ennen lähtöä siis harjoittelemme purjehdusta Australian rannikolla ja kun olemme tarpeeksi hyviä purjehtimaan, seikkailu alkakoon!

Aluksi matkaamme noin 150 kilometriä autiolle saarelle Austraalian, Vanuatun ja Solomonsaarten väliin ja sen jälkeen matka jatkuu hissukseen Naurun seutua kohti (pysähtyen ehkä muilla matkanvarrella olevilla autiosaarilla). Suunnitelmat toki voivat, ja todennäköisesti tulevatkin, muuttumaan matkan varrella - mutta sitähän se seikkailu on! :)

Perusperiaate on, että olet valmis olemaan matkalla vähintään vuoden. Jos siellä päätät, että haluatkin lähteä aikaisemmin kotiin, niin ei siellä ketään väkisin pidetä. Otathan kuitenkin huomioon, että siinä luultavasti kestää kuitenkin vähän aikaa, ennen kuin pääset takaisin (esim. tarvikkeiden oston yhteydessä) - paitsi tietysti hätätilassa.

Saaret ovat paratiisisaaria, mutta koska tulemme elämään siellä mahdollisimman omavaraisesti (käyttäen mahdollisimman vähän rahaa alun jälkeen), niin elämä ei välttämättä tule olemaan helppoa, mutta varmasti mielenkiintoista ja luonnonläheistä. Ravinnoksi syömme muun muassa kalaa, simpukoita, äyriäisiä, kookospähkinöitä ja ostettuja ruokatarvikkeita.

Otamme moderneja erämaaselviytymistarvikkeita mukaan ja jokainen ryhmänjäsen on suhteellisen vapaa päättämään, mitä haluaa tuoda mukaan, kunhan veneeseen mahtuu tavaroiden lisäksi me ja kaikki selviytymisen kannalta tärkeä. Tupakkaa ei kyllä voi tuoda, koska me tupakoimattomat emme sitä halua ja ne loppuisivat muutenkin niin nopeasti. Tulemme takaisin sivilisaation pariin vain, kun todella tarvitsee, esimerkiksi ostamaan lisää tarvikkeita.

Tällä hetkellä ryhmämme koostuu kahdesta miespuolisesta ryhmänperustajasta: Ville (28v.) ja Tero (21v.). Sen lisäksi ryhmään kuuluu Heidi (24v.) ja Henri (21v.). Lopullinen ryhmänkoko on maksimissaan 7 jäsentä. Jos kantti kestää, niin mukaan vaan luomaan elämän tähän asti suurinta seikkailua! :)

Lisätietoja: Tero (puh. 040-8329917) tai Ville (e-mail: [email protected]).

6

3221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maihinnousuluvat

      Tyynen meren saarivaltioilla on hyvin erilainen kulttuuri ja lainsäädäntö. Maa-alueelle tuleminen on luvanvaraista, ja riippuu useimmiten kunkin kylän päällikön päätöksestä, eikä se lupa noin vaan heltiä ellei ole hyvää syytä, esim. kylän asukas kutsuu teidät sinne, eikä aina silloinkaan. Sama luvanvaraisuus pätee oman valtion viranomaisille, niidenkin pitää kysyä lupaa kylän päälliköltä että saavat tulla virka-asioissa.

      Ei niille autioille saarille noin vaan mennä. Pahasti jos käy niin teidät pidätetään ja maan tavan mukaan saatetaan mukiloida. Pois pääsy on sitten oma asiansa.

      Vain Pohjoismaissa on oikeus kulkea toisten mailla.

      Vastaava koskee kalastusta. Kalastusoikeudet ovat esim. kylällä, ja päätöksen antaa kylän päällikkö.

    • Zodium

      Jos oisin pari vuotta vanhempi, olisin jo mukana (:

    • toivottelen

      onko teillä miten paljon kokemusta purjehduksesta ja navigoinnista? Ikänne vaikuttaa aika alhaiselta siinä suhteessa. Siellä Tyynellä Valtamererellä ei välttämättä ole aina yhtä tyyntä kuin Päijänteellä tai Saimaalla ja isompia kalojakin siellä liikkuu, voivat haukata pahastikin muuhunkin kuin syöttiin. Ideanne on kyllä sinänsä hyvä, mutta kokemusta ja rutiinia se varmaan vaatii. Toivotan teille silti kaikkea hyvää ja menestystä reissulle.

    • Aussilover

      Onkohan tämä reissu jo tehty? Kertokaa ihmeessä miten meni / menee? Tosin taidatte olla netin ulottumattomissa siellä, jos plääni onnistui.

    • 16+8

      Lähdittekö reissuun ja miten se onnistui? Kuulostaa mielenkiintoiselta. Tärkeää on, että toteuttaa unelmiaan.

    • sy Snoopy

      Kaikkein halvinta Tyynellämerellä on kulkea lentäen. Sillä 2000 eurolla saa vasta yhden purjeen "isoon" purjeveneeseen. Suosittelen, että menette autiolle saarellenne muilla peleillä ja koitatte kestää niin kauan kuin kestätte. Se on jo hyvä saavutus. Uudistuvat kotisivut www.snoopy.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2822
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2299
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2264
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe