En ole ikinä ollut muualla kuin Virossa ja Ruotsissa ja tottakai haluaisin päästä joskus tuonne etelään :) onko vinkkejä jostain halvoista matkapaikoista? Kiinnostaisi kovasti myös nuo "pidennetyt" viikonloput.
Halpoja häämatkakohteita?
6
8098
Vastaukset
- Mun ehdotus...
Viettäkää ylellinen kylpyläviikonloppu täällä Suomessa ja menkää vasta sitten ulkomaille, kun on rahaa käydä esim. Thaimassa.
Näin mekin teimme ja meni ihan nappiin. - --------------
Ryanairilla metsästää halvat liput Italiaan, majoittukaa hostellissa, jossa keittomahdollisuus, jotta voi ostaa ruuat marketista.
Tämä on halpa ja etelään, rannoille pääsee pohjois-Italian järville ja nähtävyyksiähän Italiassa riittää.
Sinänsä Italia ei ole mikään halpa maa, joten nuukasti saa elää ja vaatimattomasti majoittua, mutta tällä reseptillä pystyy halvan matkan tekemään. Ja kuitenkin romanttisen, mikä on häämätkalla tärkeää.- kauas...
Ryanairilla Italiaan tai vaikka Teneriffalle. Kävimme 9 hengen porukalla reittiä Tre-Dublin-Teneriffa-Dublin-Frankfurt-Tre. Lennot maksoivat veroineen alle 250 euroa/pää (ja jos olisi ollut vähemmän porukkaa, niin hinta olisi ollut nuppia kohtaan vieläkin pienempi).
Milanon viereen Bergamoon pääsee suorilla lennoilla Tampereelta parhaimmillaan alle 25 euron hinnalla (/nuppi/siivu). Lisäksi erinomaiset lentoaikataulut puolenpäivän molemmin puolin. Varattu on reissut sekä kevääksi että syksyksi!
Riika on myös näppärä Ryanair -kohde lyhyelläkin varoajalla (esim. ensi viikonlopuksi n. 90 euroa veroinen edestakaisin per nuppi, ja seuraavana vielä pari kymppiä halvemmalla -> veroineen!). Näissä aika myöhäiset iltalennot...
Nämä hinnat siten, että matkustajilla jokaisella vain yksi lentolaukullinen tavaraa (johon ainakin itselläni mahtuu viikon kamppeet hyvin).
Vähän vaatii vaivaa ja seikkailumieltä, mutta ehdottomasti kannattaa tutkailla -> www.ryanair.fi
- ja siellä
Pohjois-Teneriffa on kiva kohde: kulttuuria, eksoottista miljöötä, merivesialtaat - eka kertaa etelään menijälle tosi monipuolinen ja mukva sekä turvallinen kohde!
Nimimerkki Jo kolmesti siellä! - apuun on
monta ratkaisua. Otat esmimerkiksi äkkilähdön. Matkalla jos haluaa säästää niin ottakaa huoneisto hotelli jolloin syöminen on edukkaampaa. Jos varaat halppisyhtiön lennon reitteinä muista tarkistaa ajat.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657262Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243969Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463876Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1283133Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533082Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592365Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362192HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen382161KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71904