koneessa vista ja ubuntu rinnakkain. haluaisin käyttää joitain vistan ohjelmia ja työpöytää, wine ei oikein tykkää niistä ohjelmista. virtualboxilal toimii, mutta en haluaisi joutua asentamaan "kahta" vistaa samalle koneelle. Pystynkö esim. virtualboxilal käyttää windows-osion vista-asennusta?
kiitos
kiitos
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko kyseessä jompikumpi home basic tai home premium? Jos on, ei sinulla ole edes lupaa asentaa sitä virtuaalikoneeseen. Eikös Microsoft olekin kiva kaveri?
En kyllä yhtään usko että pystyt muutenkaan.
vmware pystyy tuohon.. virtualpoksista en tiedä..
http://www.vmware.com/support/ws55/doc/ws_disk_scsi_linux.html
joku taisikin jo sanoa että se on kiellettyä :D
Muistaakseni VmWaressa on virtuaalilevyä luotaessa kohta josta voi valita että käytetään suoraan kiintolevyä eikä virtuaalilevyä. Siinä taisi olla varoitus ettei se kuitenkaan ole suositeltavaa eikä ainakaan vähemmän kokeneen kai sitten pitäisi alkaa sitä kautta toista käyttöjärjestelmää hakkaamaan torsoksi. Mutta ihan miten parhaaksi näette ;D
Virtualbox pystyy käsittääkseni myös käyttämään suoraan kovalevyä, kokemusta siitä ei kyllä ole. Jos en nyt ihan väärin muista, niin virtualboxin manuskassa olis joku maininta tosta. Suositeltavaa se ei tosiaan ainakaan ilmeisesti ole.
"joku taisikin jo sanoa että se on kiellettyä :D"
Kieltämättä mielenkiintonen lakitekninen asia.
Itselläni on tuollainen HP:n business desktop kone, jonka mukana aikanaan tuli täysin lailliset Windows XP Pro asennuslevyt. Olen asentanut niiltä levyiltä Virtualboxiin yhden virtuaalikoneen.
Noita levyjä saa käyttää vain tuon HP:n koneen kanssa. Noh se käyttishän on asennttu ja pyörii nimenomaan just sillä tietokoneella, jonka mukana levyt tuli :) Eli mitäs väärää tässä muka tapahtuu :) Windowsia ei vaan ole asennettu suoraan kovalevylle vaan tiedostoon, joka toimii kovalevynä :) Ei kai MicroSoft voi määritellä millasta kovalevyä pitää käyttää, saa kai sitä käyttää tiedostoa kovalevynä jos haluaa :) Windowsia ei ole tietokoneella siis muutenkuin virtualisoituna.
Ei sunkaan noiden XP:n ammattikäyttöön tarkotettujen Pro-versioiden kohdalla edes ole tuollasta virtuaalikonekieltoa, kuin mitä noiden Vistan kotikäyttöön tarkotettujen Home- ja Basic-versioiden kohdalal, joista tässä ketjussa oli kyse. Kunhan koneella jonka mukana levyt tuli on käytössä vain yksi kappale XP Prota niin ei siinä pitäs ongelmaa olla. Voin toki ola väärässäkin.