Sattuipa tietooni tapaus, jossa erinäisistä syistä lupahakemus jätettiin sisään ilman pääsuunnittelijan allekirjoitusta - vaikka nimetty kyllä oli.
Rakennuslupakäsittelijä kävi hakemassa nimen papereihin pääsuunnittelijan toimistolta.
Tuota minä sainoisin palveluhengeksi.
Rakennusvalvonta palvelee
9
1457
Vastaukset
- kunnassa
yksikin lupa lisää työtä 25 % eli torjuu lamaa.
- Rauno Kangas
...tässäpä tarinassa olikin kyseessä kaupunkipaikkakunta.
- rak.tark.
Oli hauska kuulla palvelun pelaavan!
Ja sama kai se, palveltiinko kaupungissa tai pienessä kunnassa...
ps. missä kunnassa yksi lupa vie 25% rakennusvalvonnan resursseista?
- rakennusvalvonnassa
Vai tarjosiko pääsuunnittelija samalla lounaan. Jos jollain on aikaa palvella jotain hakemalla nimikirjoituksia, niin se aika on joltain muulta pois.
- Rauno Kangas
...ilman kenenkään kärsimää vahinkoa. Esimerkiksi voi sattua, että rakennustarkastaja on ohikulkumatkalla...
- meilläkin hyvä rak.tark.
Olipa tosi ystävällistä. :)
- korruptoitunut
Rakennusvalvonta on palvelumuoto kaupunkilaisille. On hienoa kuulla, että jossainpäin Suomea osataan palvella tulevia asukkaita.
Oulun rak.valvonta on julkisuudessa puhunut paljon matalaenergiarakentamisesta, mikä tavallaan ihan ok. Mutta jos teet matalaenrgiatalon ilman kaukolämpöä, menee homma hankalaksi. Kaukolämpöön on kallista liittyä ja perusmaksutkin ovat aika korkeat ja samalla myös kilpailuttaminen mahdotonta. Oulun Energia on "lahjonut" nämä tarkastusjumalat (-arkkitehdit), jottei Oulun Energian tulot pääse tippumaan.
Eniten olen huolissani näiden virkamiesten ammattitaidottomuudesta, jotka ovat pudonneet 10 vuotta sitten kyydistä. Täytyyhän kaupungilla elättejä olla, mutta täytyykö niiden kaikkien samassa virastossa olla?- Rauno Kangas
Matalaenergiarakentaminen "pilaa" monien halpaa energiaa tuottavien laitteistojen kannattavuuden. Kohta tulee taas suorasähkötalot muotiin?
- Anonyymi
Pave – Arkkitehdit ovat rakentaneet Nokkalan rantaan uuden todella suuren toimistonsa, joka ei sovellu kulttuurihistorialliseen maisemaan laisinkaan. He ovat rakentaneet venevajan aivan Oulujoen rantaan – mutta tarkemmin katseltuna venevajalta näyttävä rakennus onkin kuori, jonne on piilotettu hirsisauna.
Onko tässä nyt kyseessä nyt Nokkalan venerannan valtausyritys yksityiskäyttöön. Miten ylipäätänsä on mahdollista saada lupa rakentaa sauna ihan jokirantaan ja muuttaa oleellisesti venerannan käyttötarkoitusta, vai onko kyseessä kenties luvaton rakentaminen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121382- 481159
- 771065
- 59933
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911