Rakennusvalvonta palvelee

Rauno Kangas

Sattuipa tietooni tapaus, jossa erinäisistä syistä lupahakemus jätettiin sisään ilman pääsuunnittelijan allekirjoitusta - vaikka nimetty kyllä oli.

Rakennuslupakäsittelijä kävi hakemassa nimen papereihin pääsuunnittelijan toimistolta.

Tuota minä sainoisin palveluhengeksi.

9

1539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnassa

      yksikin lupa lisää työtä 25 % eli torjuu lamaa.

      • Rauno Kangas

        ...tässäpä tarinassa olikin kyseessä kaupunkipaikkakunta.


      • rak.tark.

        Oli hauska kuulla palvelun pelaavan!
        Ja sama kai se, palveltiinko kaupungissa tai pienessä kunnassa...
        ps. missä kunnassa yksi lupa vie 25% rakennusvalvonnan resursseista?


    • rakennusvalvonnassa

      Vai tarjosiko pääsuunnittelija samalla lounaan. Jos jollain on aikaa palvella jotain hakemalla nimikirjoituksia, niin se aika on joltain muulta pois.

      • Rauno Kangas

        ...ilman kenenkään kärsimää vahinkoa. Esimerkiksi voi sattua, että rakennustarkastaja on ohikulkumatkalla...


    • meilläkin hyvä rak.tark.

      Olipa tosi ystävällistä. :)

    • korruptoitunut

      Rakennusvalvonta on palvelumuoto kaupunkilaisille. On hienoa kuulla, että jossainpäin Suomea osataan palvella tulevia asukkaita.
      Oulun rak.valvonta on julkisuudessa puhunut paljon matalaenergiarakentamisesta, mikä tavallaan ihan ok. Mutta jos teet matalaenrgiatalon ilman kaukolämpöä, menee homma hankalaksi. Kaukolämpöön on kallista liittyä ja perusmaksutkin ovat aika korkeat ja samalla myös kilpailuttaminen mahdotonta. Oulun Energia on "lahjonut" nämä tarkastusjumalat (-arkkitehdit), jottei Oulun Energian tulot pääse tippumaan.
      Eniten olen huolissani näiden virkamiesten ammattitaidottomuudesta, jotka ovat pudonneet 10 vuotta sitten kyydistä. Täytyyhän kaupungilla elättejä olla, mutta täytyykö niiden kaikkien samassa virastossa olla?

      • Rauno Kangas

        Matalaenergiarakentaminen "pilaa" monien halpaa energiaa tuottavien laitteistojen kannattavuuden. Kohta tulee taas suorasähkötalot muotiin?


    • Anonyymi

      Pave – Arkkitehdit ovat rakentaneet Nokkalan rantaan uuden todella suuren toimistonsa, joka ei sovellu kulttuurihistorialliseen maisemaan laisinkaan. He ovat rakentaneet venevajan aivan Oulujoen rantaan – mutta tarkemmin katseltuna venevajalta näyttävä rakennus onkin kuori, jonne on piilotettu hirsisauna.

      Onko tässä nyt kyseessä nyt Nokkalan venerannan valtausyritys yksityiskäyttöön. Miten ylipäätänsä on mahdollista saada lupa rakentaa sauna ihan jokirantaan ja muuttaa oleellisesti venerannan käyttötarkoitusta, vai onko kyseessä kenties luvaton rakentaminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      934
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      825
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      769
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      28
      740
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe