Voi lapsiparka

71193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuulkaas nyt vampit. Miettikää ihan tosissaan mitä kirjoitatte ja mitä ajattelette esim. kyseisestä lapsesta. Lähes kaikki `´terveet`` ajattelevat teistä aivan samaan sävyyn, voi pyörätuolinkäyttäjä parkaa, CP vamppi parkaa, jalkaamputoitu parkaa ym. Ei yhdelläkään vammaisella ole varaa, eikä tarvetta säälitellä toista rämpylää, eläkää vaan omaa elämää ja säälitelkää vaikka maailmanmenoa, siinä riittää aihetta.

Äänestä
  • ...vammaisrasistinen yhteiskunta meidän Suomi oikeastaan on.muualla on huippupianisteja mm. meillä jos olet vähänkin poikkeava niin et varmasti pääse päämääriisi just sen erilaisuutesi kanssa. nim. merkillä kokemusta on.

    Äänestä

  • Ei kaikki "terveet" sääli vammaisia.
    Ei amputaatio tai halvaantuminen ja pyörätuolilla liikkuminen tee ihmistä sen huonommaksi tai säälittävämmäksi. Tuossa ensimmäisesä linkissä jossa lapselta noin pienenä on amputoitu kaikki raajat, kieltämättä herättää tunteita. Myötätuntoa lähinnä.

    Nykyaikana kun on keksitty kaikenlaisia apuvälineitä ja proteeseja, on kai useimpien itsenäinen elämä hyvin pitkälle mahdollista.
    Sitä en tiedä mitä nykyaikainen ajattelutapa vaikuttaa kun parisuhdetta miettii jos toinen on esimerkiksi liikuntarajoitteinen. Onko nykyään suvaitsevampi ilmapiiri vai mennäänkö entistä enemmän ulkoisten kriteerien perässä. Vain täydellinen on kaunista -periaatteella.

    Äänestä

Ei siinä silti sääli auta, onhan hänellä kuitenkin paljon raajoista jäljellä. :)

Ja tuo video kertoo paljon siitä, miten omista rajoituksista huolimatta voi sopeutua!

Äänestä
  • säälin saa ilmaitteks, mutta kateus pitää ansaita.

    Äänestä

Sinulla on kerta hoitajatausta, niin varmaankin ymmärrät, ettei pojalla, joka avasi keskustelun, ei ole elämässä mitään ylitsepääsemätöntä ongelmaa tulevaisuudessa. Kun taas niillä, jotka vammautuvat vakavasti tänäään, huomenna, ylihuomenna, heillä on ongelmia, koko loppu elämäkseen.

Äänestä

Tuo on hirvittävän raskasta myös vanhemmille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Millainen tulevaisuus kirjoitti:

Ei tule olemaan helppoa tälläkään lapsella

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1156383/Heartbreak-brave-baby-arms-legs-amputated-catching-meningitis.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu