Tervehdys kaikille. Kiitollinen tiedoista jo etukäteen kyselee, että onkohan akussa vikaa kun jos seisoo viikon paikallaan ja yritän startata niin ei inahdakaan käyntiin, mutta kun laittaa laturiin niin tunnin jälkeen lähtee hyvin, joten onko akku menossa uusiin? ei ole kun kolmisen vuotta vanha. Kiitti.
Micra -98 1.0 akun purkaminen
siru
31357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
varmaankaan,täytys vaan ladata se joskus aivan täyteen ja katsoa että akku on puhdas päältä ettei pura sen takia ainakaan sitä itsekseen,jos sulla usein tollasii seinsonta viikkoja tai ajat muuten vähän esim jotain pieniä kauppareissuja sillon tällön niin ei se akku kerkee latautuun ajossa,se tarttis tunnin parin ajelun välillä,joskus kyllä olen ostanu jonkun halpis akun ja vieny takasin sen kun ei ottanu latausta vastaan,takuu ja sain uuden tilalle
eli pitänee käydä vain ajelemassa kunnon lenkki ja ajella hiukan useammin sillä. Kiitti vielä neuvosta, etten ostele turhaan akkua.
Jos akun kenno oikosulussa, jännite on ajon jälkeen yön seisottuaan akun kenkä irti alle 11,5 Volttia. Jos laturi kunnossa, sen jännite käynnissä 13,5-14,5 Volttia. Jos laturin diodi oikosulussa, ei latausjännite ole noin suuri ja seisoessaan akunkengät kiinni, purkaa akun yössä.
Siis pitäis mittailla.