Olemme hankkimassa Emmaljungan city cross-rattaita quadroliftillä ja samaan sarjaan kuuluu myös first class turvakaukalo? Nyt kaipailen käyttökokemuksia kyseisestä kaukalosta ja isofix-kiinnityksestä?! Kaukalon kun saisi kiinnitettyä adapterilla rattaiden runkoon, mikä kuulostaa näppärältä. Testituloksia ei kuitenkaan löydy mistään, joten kokemuksia kaivataan.
emmaljungan turvakaukalo
7
6227
Vastaukset
- kokemuksia..
Mielestä Emmaljungan kaukalo näytti niin pienikokoiselta, että emme päätyneet siihen, lisäksi valintaan vaikutti hinta, koska telakka ja adapteri siihen olisi pitänyt ostaa erikseen. Samalla hinnalla saimme Gracon turvakaukalon, johon kuuluu telakka ja Gracon matkarattaat, jotka ovat paljon näppärämmät kuin isopyöräiset Emmaljungan City Crossin runko, ja käyvät vielä myöhemmällä iällä kätevinä ja pieneen tilaan mahtuvina matkarattaina.
- emmaljunga
Katselimme mekin gracon kaukaloja ja rattaita, mutta niissä ei tainnut olla isofix-kiinnitystä, joka on turvallisuustesteissä saanut parhaimmat arvosanat. Meidän autosta löytyy tuo isofix-kiinnitys, joten halutaan turvakaukalo, joka sopii noihin kiinnikkeisiin. Löytyisikö siis ketään, jolla kokemuksia Emmaljungan kaukalosta isofix-kiinnityksellä tai ilman?
- TulevaÄippä82
emmaljunga kirjoitti:
Katselimme mekin gracon kaukaloja ja rattaita, mutta niissä ei tainnut olla isofix-kiinnitystä, joka on turvallisuustesteissä saanut parhaimmat arvosanat. Meidän autosta löytyy tuo isofix-kiinnitys, joten halutaan turvakaukalo, joka sopii noihin kiinnikkeisiin. Löytyisikö siis ketään, jolla kokemuksia Emmaljungan kaukalosta isofix-kiinnityksellä tai ilman?
Tilasin itse emmaljungan turvakaukalon ja siihen telakan adapterin rattaisiin lastentarvikkeesta. Myyjä kertoi että emmaljunga siitä hyvä että lapsi mahtuu olemaan siinä pitkään kun siinä on pidennys varaa..Kuulemma jopa vuoden ikään asti.
Meillä emmaljungan city ceroxit.Uskon että kaukalo on hyvä kun saa näppärästi irti telakasta ja taas sitten esim. kauppaan mentäessä napsautettua kärrin runkoon kiinni.Telakassa ohjevalo milloin oikein kiinnitetty ja milloin ei. Kaikinpuolin näpsäkän tuntuinen systeemi...kohta pääsee testailemaan;) - MeneväÄippä82
TulevaÄippä82 kirjoitti:
Tilasin itse emmaljungan turvakaukalon ja siihen telakan adapterin rattaisiin lastentarvikkeesta. Myyjä kertoi että emmaljunga siitä hyvä että lapsi mahtuu olemaan siinä pitkään kun siinä on pidennys varaa..Kuulemma jopa vuoden ikään asti.
Meillä emmaljungan city ceroxit.Uskon että kaukalo on hyvä kun saa näppärästi irti telakasta ja taas sitten esim. kauppaan mentäessä napsautettua kärrin runkoon kiinni.Telakassa ohjevalo milloin oikein kiinnitetty ja milloin ei. Kaikinpuolin näpsäkän tuntuinen systeemi...kohta pääsee testailemaan;)Ollaan oltu tosi tyytyväisiä kaukaloon. Isofixistä emme luopuisi mistään hinnasta! Tosi kätevä napsauttaa aina paikalleen ja kun rattaissa adapteri niin saa kaukalon kätevästi rattaisiin. Suosittelen! Ja kaukalon säätövara aivan loistava!
- surkea viritys
MeneväÄippä82 kirjoitti:
Ollaan oltu tosi tyytyväisiä kaukaloon. Isofixistä emme luopuisi mistään hinnasta! Tosi kätevä napsauttaa aina paikalleen ja kun rattaissa adapteri niin saa kaukalon kätevästi rattaisiin. Suosittelen! Ja kaukalon säätövara aivan loistava!
www.autoliitto.fi sivuilta löytyy Emmaljungan kaukalon katastrofitestitulokset. Ovat tehneet jotain päivityksiä siihen, mutta enpä uskaltaisi moiseen viritykseen noiden testien jälkeen luottaa.
Samoin täältä löytyy aikaisempi ketju tästä kaukalosta. - ei emmaljungaa.
surkea viritys kirjoitti:
www.autoliitto.fi sivuilta löytyy Emmaljungan kaukalon katastrofitestitulokset. Ovat tehneet jotain päivityksiä siihen, mutta enpä uskaltaisi moiseen viritykseen noiden testien jälkeen luottaa.
Samoin täältä löytyy aikaisempi ketju tästä kaukalosta.Täälä ei voida suositella emmaljungaa. Meillä oli aikoinaan yhden sekä kahden istuttavat emmaljungat. Saimme niiden kanssa kulkea koko ajan korjaamon ja kodin väliä. Koko ajan joku paikka rikki. Myös monella tuttavaperheellä emmaljungissa vikaa. Ja monella (niin kuin meilläkin) on emmaljungat lähtenyt vaihtoon. Ja tuo istuin. Testituloksenkin perustella pitäis hälytyskellot soida ja kun katselimme sitä kaupassa, niin mieheni tokas 'onpas vaarallisen näkönen istuin' ja siltä se kyllä näyttääkin. Onhan niissä muissakin merkeissä isofif, kuten meillä britaxin istuimessa. Ja on muuten tosi kätsy se. Voin ehdottomasti suositella. Tuo istuin käy adapterilla teutonian rattaisiin (ja sekin tosi kätsy) ja tietääkseni muihinkin malleihin. Ja sit on se m-c:n turvaistuin, joka on saanut paljon kehuja ja menestynyt testeissä. M-c:n turvakaukalo taitaa käydä adapterin kanssa useampaa vaunuun kuin tuo britax. Siis näi loppuvedoksi: Ei emmaljungaa ja ei missään nimessä emmaljungan turvaistuinta.
- Tutustu testituloksiin:)
ei emmaljungaa. kirjoitti:
Täälä ei voida suositella emmaljungaa. Meillä oli aikoinaan yhden sekä kahden istuttavat emmaljungat. Saimme niiden kanssa kulkea koko ajan korjaamon ja kodin väliä. Koko ajan joku paikka rikki. Myös monella tuttavaperheellä emmaljungissa vikaa. Ja monella (niin kuin meilläkin) on emmaljungat lähtenyt vaihtoon. Ja tuo istuin. Testituloksenkin perustella pitäis hälytyskellot soida ja kun katselimme sitä kaupassa, niin mieheni tokas 'onpas vaarallisen näkönen istuin' ja siltä se kyllä näyttääkin. Onhan niissä muissakin merkeissä isofif, kuten meillä britaxin istuimessa. Ja on muuten tosi kätsy se. Voin ehdottomasti suositella. Tuo istuin käy adapterilla teutonian rattaisiin (ja sekin tosi kätsy) ja tietääkseni muihinkin malleihin. Ja sit on se m-c:n turvaistuin, joka on saanut paljon kehuja ja menestynyt testeissä. M-c:n turvakaukalo taitaa käydä adapterin kanssa useampaa vaunuun kuin tuo britax. Siis näi loppuvedoksi: Ei emmaljungaa ja ei missään nimessä emmaljungan turvaistuinta.
Autoliiton mukaan turvakaukalo telakka yhdistelmä oli saanut hrikon tuloksen. Sen sijaan First class turvakaukalo itsessään ja turvavyöllä kiinnitettynä autoon, telakan sijasta, oli saanut Hyvän luokituksen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1705425Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432615- 1562212
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1601297Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321223Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne221048Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106982