Onko tämä siis se ns. paras vaihtoehto ennen järjestelmäkameraa? Ihan kotikäyttöön ajatellen...
Tuolta voi pälliä kyseistä vehjettä:
http://www.panasonic.fi/html/fi_FI/2053009/index.html
Panasonic DMC-TZ7
9
5011
Vastaukset
- Dark_Raven
on tuon edellinen versio tz5:en..että kyllä se matkakameraksi ja pokkariksi ihan käytännöllinen on..mutta huonoa kamerassa on hyvin vähäiset käsisäätö mahdollisuudet jos vaikka aikoo harjoitella valokuvaamista!..muuten pokkariksi ja automatiikkaa jos haluaa vain käyttää ja kuvia räpsiä niin kamerassa on tarpeeksi valmiita aiheohjelmia ja jos vain kymppikuvia tekee niin tuolla 12 zoomilla saa kelpokuvia koska kamerassa pokkariksi aika hyvätasoinen optinen vakain!..kohinaa tulee sitten iso400 jälkeen mutta empä nyt kymppikuvissa ole tuotakaan herkkyyttä tarvinnu.
- Olympusta vaihtamassa
TZ5:een tai TZ7:aan sen takia että sisäkuvien laatu ei tyydytä, mutta kuulostaa näillä keskustelupalstoilla jutut siltä ettei taida vaihtamalla parantua. Kamera on Olympus µ 1060, sisäkuvat on "epäselviä" ja "rakeisia", oisko kellään ihan oikeeta tietoo 1060 vs. TZ5 tai TZ7 onko näissä käytännössä eroo. Lieneekö näissä pokkareissa olemassakaan kameraa jolla saa huonossa valossa kunnon kuvia?
- Kuvaaja12
Olympusta vaihtamassa kirjoitti:
TZ5:een tai TZ7:aan sen takia että sisäkuvien laatu ei tyydytä, mutta kuulostaa näillä keskustelupalstoilla jutut siltä ettei taida vaihtamalla parantua. Kamera on Olympus µ 1060, sisäkuvat on "epäselviä" ja "rakeisia", oisko kellään ihan oikeeta tietoo 1060 vs. TZ5 tai TZ7 onko näissä käytännössä eroo. Lieneekö näissä pokkareissa olemassakaan kameraa jolla saa huonossa valossa kunnon kuvia?
Hei Haloo - kaikki tekee sisällä rakeita, ellet rajoita herkkyyttä. Itellä parikin Lumixia ja uudemmassa TZ1:ssä rkeiden raja menee 200 ja 400 välillä. Sama ominaisuus kaikkien kameroiden kennoilla ja automatiikoilla. (ei oleellisia eroja pahassa valossa ainakaan niiden n.30 pokkarin välillä joita olen hypisellyt - jotkut vain vetää herkkyyttä lisää aiemmin kuin toiset) Koekuvaa ja lukitse maksimiherkkyys, ota kolmen kuvan sarjoja ja osta vaikka taskujalusta vakaajaksi - yllättävä vaikutus kevyelle kameralle.
- nix nax
>>jos vain kymppikuvia tekee niin tuolla 12 zoomilla saa kelpokuvia koska kamerassa pokkariksi aika hyvätasoinen optinen vakain!..kohinaa tulee sitten iso400 jälkeen mutta empä nyt kymppikuvissa ole tuotakaan herkkyyttä tarvinnu.
- ‰]…
Jos ei videotarvetta niin
http://www.panasonic.fi:80/html/fi_FI/2052876/index.html- empä tiä
mutta mielummi ottasin ton HD laatusen videon niin ei tarvi sitte videokameraa ihan heti hommata.
- kannattaa....
...ostaa kamera jossa on etsin. Esim. DMC-FZ-sarja. Oli se sitten optinen tai LCD-versio, mutta kunhan kameran saa tuettua kasvoihin. Ja etsimestä näkee tarkasti aina, myös kirkkaassa valossa.
- fakta19
fz 28 ja 38 menee edelle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat331279Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691085- 104936
41000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.35858Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö56719- 42716
- 48683
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai94662Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi
Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks302656- 29635