...ärsyttää joidenkin paukapäiden "hurrivihaa" tihkuvat kirjoittelut.Et sinä oo sen kummempi kunnon kansalainen,vaikket osaa ruotsia edes murteella!Kahto peiliin ja kysy kuvajaiselta,mikä tai kuka antaa sinulle lúvan tuomita toisia kielen perusteella!Kaikki me olemme kielellisen perustan saaneet vanhemmiltamme eikä kukaan voi vanhempiaan (onneksi) valita.Pääasia on,että ihminen on ihminen toiselle!Mieti mitä se tarkoittaa!
suomen
suomalaisena
16709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Missä sitä hurrivihaa on kirjoitettu. Jos haluaa kaikille kielille tasapuolista kohtelua, ei se ole hurrivihaa. Todella kielellistä vihaa tihkuvat kirjoitukset ovat tähän saakka suuntautuneet pääasiassa suomenkielisiä kohtaan.
Pääasia tosiaan on mitä ihminen on toinen toiselle, joten pienten vähemmistöjen on hyvä sopeutua enemmistön kulttuurin eikä väkisin tuputtaa sitä marginaaliryhmän kieltä koko kansan opittavaksi. Tasapuolisuus kunniaan.
"Todella kielellistä vihaa tihkuvat kirjoitukset ovat tähän saakka suuntautuneet pääasiassa suomenkielisiä kohtaan. "
viesteihin?
Hurrivihaa ei ole olemassa kuin joidenkin ruotsinmielisten mielikuvituksessa.
soopaa täällä aloteta!!! ottakaapa sukukirjanne esiin ja kattokaa mistä ootte kotoisin... niinhän se hitlerikin vihas omiaan... ettei olis vaan suku lahden tuolt puolelta
haukutaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000129&posting=22000000042182582
Kannatan
Kysymyshän on siinä , mitä tämä kaksikielisyys ja kaksoishallinto tulee maksamaan valtaväestölle.
Sekä miten se eriarvoistaa työmarkkinat.
Laki on jäänne viime vuosituhannelta ja ainoastaan RKP:n härski politiikka pitää kynsin hampain siitä kiinni.
Ei missään maassa ole tälläistä kaksoishallintoa, vaan kyllä valtaväestön kielellä on pakko tulla toimeen.
On naurettavaa vaatia palveluja,ja vedota lakiin ja siten maksatuttaa valtaväestöllä kaksikieliset palvelut.
Laman aikana meillä olisi tärkeimpiäkin rahareikiä.
Ruotsin kieli myös estää muun tärkeemmän kaupallisen kielen kehityksen kansainvälisellä markkinoilla.
Surkuhupaisinta on että suomenruotsaiset nuoret joutuvat hakeutumaan ruotsin työmarkkinoille heikon suomen kielen takia, niin kuin eräs rkp :n johtohahmo totesi.
On aika päästä pois ruotsinkielen pakkovallan alta,ja saattaa ruotsinkieli muitten vähemmistö kielien asemaan.
Nim.suomalainen
täysin oikeassa
äänestää?
kuukauden takaiseen kirjoitukseen!
säkeistöä?
samaa saatanan paskamantraa hurrivihaajat vuositolkulla spämmii
Hurrivihaa
Åke Lindman
Kirjoittanut: kupsahti 3.3.2009 klo 17.09
Hyvä puoli siinä ettei enää tee elokuvia "etulinjan edestä" ....
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Oikein
Kirjoittanut: hyvä näin 3.3.2009 klo 17.13
sillähän jäi kesken elokuva "kuinka suomeruotsalaiset voittivat talvisodan ruotsista käsin"
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Uusi Åke Lindman
Kirjoittanut: syntyi 3.3.2009 klo 17.29
Renny Harlin
Tekee parhaillaan elokuvaa Hurriheimistä. Elokuvan nimeksi tulee "Hitleriä junassa takaa".
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Nyt menee "hieman yli"
Kirjoittanut: Anos 3.3.2009 klo 17.41
Suruaikana ei pahalla muistella.
Hävettää.
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Ei Renny HarliN kuollut
Kirjoittanut: Marckus Selin 3.3.2009 klo 18.42
Hän elää!
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Pääsiköhän
Kirjoittanut: svekomaani Lindman 3.3.2009 klo 19.07
Valhallaan Freudenthalin kanssa olihan hän sentään
suomenruotsalaisen "yli-ihmisrodun" edustaja.
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
ei kuolleista
Kirjoittanut: kannata 3.3.2009 klo 19.19
puhua pahaa, tulee huono karma. Teillä voi vaikka nettiyhteys katketa, ja mitä te sitten teette koloissanne?
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Pilasi lievästi muuten komean
Kirjoittanut: uran : 3.3.2009 klo 19.18
tuo lume-elokuva, ilmeisesti rahoituksellisista syistä yksi omituisimmista Suomen elokuvahistoriassa
Mutta muuten Ookke kuoli saappaat jalassa eikä Asteroidin hotelli syöttiläänä joten lakit päästä
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Yksi Suomen kielen vankimmista
Kirjoittanut: Vihollisista 3.3.2009 klo 21.12
Sitten kuukahti: eläköön suomi ja Suomi ilman ruotsia ja Ruotsia!
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Lähde:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000129&posting=22000000042192761
Tiedät saatanan hyvin että Juliatar poistaa osan viesteistä, turha leikkiä mitään saatanan besserwisseriä
Esimerkiksi Vaasasta ei saa juurikaan asiakaspalvelu töitä jos ei ruotsi ole hallussa. Onhan täällä paljon englantiakin puhuvia, mutta englannin kielen osaaminen ei ole kuitenkaan välttämättömyys niinkuin ruotsin osaaminen.
Kirjastossa kaikki kirjat pitää olla kahdella kielellä, joten valikoima on täten huonompi. Mielestäni riittäisi suomennokset ja alkuperäiskielellä olevat teokset.
Suomenkieli on kuitenkin valtaväestön kieli tässä maassa ja sitä pitäisi osata edes sen verran, että tulee täällä toimeen. Keskenään mitä ihmiset puhuvat on luonnollisesti jokaisen oma asia.
Joku näillä palstoilla on väläytellyt, että ruotsi on hyödyllisempi kieli kun suomi, koska sitä puhutaan lähimaissa. Tämä on totta, mutta ei se silti tuo mitään järkevyyttä tähän kaksikielisyyteen. Jos halutaan puhua kansainvälisesti, niin kaikki kyllä tietävät, että oikea kieli on englanti.
Toisinaan ärsyttää tämä Suomen politiikka kun itsestään selviin järkeviin ratkaisuihin ei millään näytetä pääsevän. Jos jätetään tunteet pois ajattelusta ja ajatellaan täysin objektiivisesti, niin Suomen kaksikielisyys on täysin järjetöntä.
Ruotsin kieli aiheuttaa vain kansan kahtia jakautumista, koska suomenruotsalaiset ovat auttamatta pitkälti oma porukkansa, koska heillä on sama kieli. Mielestäni olisi tärkeää, että kaikilla olisi yhteinen kieli, eli valtaväestön kieli. Tämän lisäksi panostettaisiin englannin opetukseen, jotta oltaisiin valmiimpia myös kansainvälisiin kontakteihin.