Anja Irene

tulevaäiti

Olemme mieheni kanssa päättäneet laittaa tytöllemme nimeksi Anja Irene.

Nyt saa kertoa rehellisiä mielipiteitä. Utelias olen ja haluan niitä kuulla. Nimipäätös on siis varma, että vaikka kertoisitte meidän "pilaavan lapsen elämän", niin sitten pilaamme sen :)

Positiivista ja negatiivista, kiitos.

9

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melkein täältä

      Itse asiassa olen viime aikoina miettinyt, että on ihme ettei useampi laita tytölleen nimeä Anja. Minusta se on jotenkin ajaton, vaikkei ole yleinen pikkutytöillä nykyään. Se on pehmeä, helppo ääntää, eikä liian erikoinen. Kauniimpi kuin esim Minja, jota tälläkin palstalla ehdotellaan paljon :) Toinen nimi on myös kaunis. Hyvä että ärrällinen nimi on toisena nimenä, ei tule ongelmia kutsumanimen lausumisessa, jos tytöllä on vaikka ärrävika.

      Todella hyvän nimen olette valinneet!

    • 1943

      ihan yleinen nykyään. Anja oli suosittu 1930- ja 1940-luvuilla. Irene on aina ollut melko harvinainen. Hyvä valinta.

    • asseri

      Rohkea ja piristävä valinta näiden Olivioiden keskelle. Anja on kauniin kuuloinen ja harvinainen tässä ajassa. Tunnen yhden Anjan, joka on muuten Anja Inkeri. Ihana ihminen. Tulee pelkkiä positiivisa mielikuvia. Irene on ajaton klassikko. Kaunis. Onnea!

    • sopii hyvin

      Ihana kansainvälinen nimi. Se tunnetaan kaikkialla venäjällä ja baltian maissa...

      Ja sarjaa voi jatkaa myöhemmin Sonjalla, Katjalla, Aleksilla ja Antonilla...

      • ap.

        Yllätyin kyllä (pelkästä) positiivisesta sävystä.

        Sonja oli myös mietinnässä. Kysehän ei ole ensimmäisestä lapsestamme, esikoinen on Pauli Veikko, jota välillä Paveliksikin kutsutaan :)

        Ei silti ole mitään venäläisiä sukujuuria meillä, eikä lasten nimet tule "mistään". Ihan mikä kivalta kuulostaa.

        Irene on aivan ihana. Ellei olisi sen verran hankalampi, olisin halunnut sen ensimmäiseksi nimeksi.


      • sopii hyvin
        ap. kirjoitti:

        Yllätyin kyllä (pelkästä) positiivisesta sävystä.

        Sonja oli myös mietinnässä. Kysehän ei ole ensimmäisestä lapsestamme, esikoinen on Pauli Veikko, jota välillä Paveliksikin kutsutaan :)

        Ei silti ole mitään venäläisiä sukujuuria meillä, eikä lasten nimet tule "mistään". Ihan mikä kivalta kuulostaa.

        Irene on aivan ihana. Ellei olisi sen verran hankalampi, olisin halunnut sen ensimmäiseksi nimeksi.

        Anja on hyvin tuttu nimi myös Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassakin, ehkä muuallakin Euroopassa...


    • niina-liina

      Anja on hyvä. Tiesittekö että se on venäläisten käyttämä "hellittelyversio" Anna-nimestä. :o)

    • niina-liina

      myös kansainvälisesti paljon käytetty kirjoitusmuoto joka lausutaan kuten Anja.
      Suomalaiselle Anja on parempi kirjoitusmuoto.

    • mielestä

      Anja Irene on hyvä valinta!

      Tunnen vain yhden Anjan, 40-luvulla syntyneen. Irenestä pidän kovasti myös ja ehdotin jopa sitä omalle lapselle toiseksi nimeksi. Tosin tunnen pari n. 30-vuotiasta "Irkkua".

      On Saksassa käytetty nimi myös. Piristävä nimi niin yleisten Ainojen ja Almojen joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      171
      4187
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      117
      3618
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      254
      3073
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1759
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      167
      1411
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1295
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1190
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1035
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      95
      960
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      873
    Aihe