Linssisuoja hukkui

Eli hukkasin Nikon D40 siitä perusobjektiivista sen linssisuojuksen. Laitoin siihen väliaikaisesti Nikonin filmijärkkäristä linssisuojuksen, joka on 52 mm ja käy siihne ihan täydellisesti. Objektiivissa kuitenki on 18-55 mm? Eli ostanko 52 mm vai 55 mm linssisuojuksen? :D
9763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin voi käydä jos linssisuoja ei osaa uida. Yrititkö antaa tekohengitystä?

Äänestä
  • No ei osannu uida, tippu järveen ja sinne jäi :((( kiitos kaikista viestiestä!!! varmaan se jesari toimii ihan hyvi

    Äänestä

Osta varan vuoksi uusi zoomi. Niistä jälkeenpäin hankituista linssisuojista ei koskaan tiedä onko ne yhtä hyviä kuin alkuperäinen. Tarkemmin ajateltuna voisit ostaa runko zoomi paketin vanhan tilalle. Kun alkaa ostamaan, ostaa sitten kerralla niin että tuntuu.

Äänestä

Itsellä kävi sama onnettomuus. Olen käyttänyt ilmastointiteippiä ensiapuna. Eli reilu pala teippiä lasiin kiinni kun on kuvannut.

Kovat jätkät kantaa kameralaukussa mattamustaa spray-maalia. Siitä reilu suihkaus maalia obiskan päähän kuvien ottamisen jälkeen. Sit kun menee taas kuvaamaan, otetaan tärpättiä rättiin ja pyyhitään maali pois. En tiedä toimiiko.

Äänestä
  • eikö digilinsseissä olekaan tätä ominaisuutta?Älä tee kaikkea mitä täälä on neuvottu!Hanki linssisuojus vaikka miten ja mistä.Vältä koskemasta linssin pintaan muulla kuin siihen tarkoitetuilla välineillä.Mieluimmin kevyesti harjaamalla vain.

    Äänestä

  • väriherkistin kirjoitti:

    eikö digilinsseissä olekaan tätä ominaisuutta?Älä tee kaikkea mitä täälä on neuvottu!Hanki linssisuojus vaikka miten ja mistä.Vältä koskemasta linssin pintaan muulla kuin siihen tarkoitetuilla välineillä.Mieluimmin kevyesti harjaamalla vain.

    uv-filtteri suojaa linssiä!

    Äänestä

Juomukondomi putken päälle niin tytötkin tykkää.

Äänestä

On ollut kassissa ilman linssisuojusta ja naarmuja on, vaikuttavatko kuvaan.
Peruslinssi on, paketin mukana tullut, aion ostaa isomman, tele tms, neuvokaa jokin Hyvä, Kiitos.

Äänestä
  • Naarmujen syvyydestä/leveydestä/pituudesta/paikasta riippuen, ne vaikuttaa varsinkin pienillä aukoilla kuvatessa piirtoon, ja saattaa aiheuttaa paikallisia pieniä värivirheitä, varsinkin kirkkaassa valaistuksessa. Saattaa vaikuttaa myös automaattitarkennuksen tarkkuuteen. Vaikutus on suunnilleen samanlainen kuin naarmut silmälaseissa. Haittaa siis joissakin tilanteissa. Vaikuttaa myös jälleenmyyntihintaan. Jos linsseissä naarmuja, maksaisin sellaisesta putkesta korkeintaan 10% uuden vastaavan hinnasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kujjao kirjoitti:

Eli hukkasin Nikon D40 siitä perusobjektiivista sen linssisuojuksen. Laitoin siihen väliaikaisesti Nikonin filmijärkkäristä linssisuojuksen, joka on 52 mm ja käy siihne ihan täydellisesti. Objektiivissa kuitenki on 18-55 mm? Eli ostanko 52 mm vai 55 mm linssisuojuksen? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu