työttömille tiedossa töitä

Jos lakkoilu alkaa, lakkoilijat irtisanotaan ja työpaikat annetaan työttömille.Eihän työnantajat tarvitse maksaa siitä että lakkoilija ei tee työtä. Kortistossa on satoja tuhansia nuoria koulutettuja työnhakijoita joille kyllä työteko kelpaa.


SAK-SDP:n aika on ohi
9594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...hätää tulee, että työntä tosissaan aletaan potentiaalisena työvoimana pitämään.

Paitsi tietenkin ilmaistyövoimana.

Äänestä

Juu ei kiinnostaisi työt ainakaan sinunlaisen juntin alaisena tai firmassa. Nuoret ihmiset on nykyään koulutettu havaitsemaan epäkohdat työpaikalla ja nykynuori uskaltaa haistattaa vaikka pomolle pitkät jos sille tuntuu.

Äänestä

Lakkoilijoita ei voi irtisanoa laillisessa lakossa olon vuoksi. Lakossa olevan työpaikkaa ei siis voi antaa toiselle.

Äänestä
  • Nythän SDP ei ole hallituksessa joten tuollaisen työnantajaa sortavan lain muutos on helppoa.

    Äänestä



  • hehe heh kirjoitti:

    Ei EU:n päätöksiä muuallakaan noudateta kuin nimeksi.


    Kyllä eduskunta on se joka päättää asiat.

    niin kuin provot yleensä ovat. Ota edes asioista selvää, niin saattavat provoilusi mennä vähän paremmin läpi.

    Suomen eduskunnan valta on kaventunut tuntuvasti EU:iin liittymisen ja EU:n kehityksen myötä.

    Toisekseen, jos ja kun lakko-oikeus on perusoikeus, niin sivistäpä itseäsi hieman sen suhteen, että otat selvää mitä tarkoittaa lain säätämisen kannalta, jos perusoikeuksia jollain tavallisella lailla heikennetään.

    Äänestä

Lainmuutos ei onnistu koskaan tuosta vaan.

Äänestä

Lakkoilija voidaan ihan hyvin irtisanoa. Lakkovahdit ottaa poliisi käsittelyyn.
Tarvittaessa poliisiia avustaa työttömistä muodostuvat poliisioikeuksin toimivat joukot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon työpaikkoja kirjoitti:

Jos lakkoilu alkaa, lakkoilijat irtisanotaan ja työpaikat annetaan työttömille.Eihän työnantajat tarvitse maksaa siitä että lakkoilija ei tee työtä. Kortistossa on satoja tuhansia nuoria koulutettuja työnhakijoita joille kyllä työteko kelpaa.


SAK-SDP:n aika on ohi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu