CURACAO

LOKAKUUSSA

Kertokapa kannattaako lokakuussa matkustaa curacaolle?
Mietiskelen noita myrskyjä ja hurrikaaneja...
Matkailu sivut sanovat, että curacao sijaitsee hurrikaanialueen ulopuolella, mutta matkakertomukset kertovat muuta.
Muitakin kokemuksia saarelta haluaisin kuulla.
8v lapsi lähtisi mukaan, joten mitäs lapsille on tarjolla?

7

2976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rasputin

      Hei,

      hurrikaanivaaraa tuskin lienee, mutta omasta mielestäni Curacaossa yhdistyvät Karibian ja Euroopan pahimmat puolet: mikään ei toimi, aika kallista, ja ihmiset ei mitenkään superystävällisiä!! Tobago vaikka olisi parempi vaihtoehto ja hurrikaanialueen ulkopuolella sekin.

    • *****

      Moi! Ollaan oltu lasten kanssa Curacaolla useita kertoja sekä syys- että hiihtolomalla. Hurrikaanivapaata aluetta ja toisin kuin ed vastaajalla, meillä on vain hyviä kokemuksia sekä infrasta että porukan ystävällisyydestä. Ts. kaikki toimii ja ihmiset ovat mukavia. Lisäksi siellä on siistiä, juomakelpoista kraanavettä ja sellainen ilmasto (kuuma & kuiva), jossa trooppiset taudit eivät jyllää. Lapset (2-, 10-, 14- ja 17-v) rakastavat paikkaa. Isommat laitesukeltavat ja snorklaavat, pienemmät pulikoivat altaalla tai rantavesissä. Suojakertoimien tosin pitää olla kohdallaan, koska aurinko on todella kuuma. Tähän asti ollaan viihdytty resorteissa (Chogogo ja Papagayo), mutta ensi hiihtolomaksi varattiin huvila omalla uima-altaalla merinäkymin. Kannattaa mennä, ihanan rento paikka ja minusta mukavampi kuin naapurisaari Bonaire, jossa myös käyty. Ainoan miinuksen annan pitkästä lennosta.

      • puten

        Molemmat mietintämyssyssä. Haemme rauhallista häämatkakohdetta mutta silti lapselle sopivaa. Mukana matkustaa 9kk poikamme. Lennot tosin varmasti raskaita. Curacaon hotellit ei vain niin vakuuttaneet.


      • anjax
        puten kirjoitti:

        Molemmat mietintämyssyssä. Haemme rauhallista häämatkakohdetta mutta silti lapselle sopivaa. Mukana matkustaa 9kk poikamme. Lennot tosin varmasti raskaita. Curacaon hotellit ei vain niin vakuuttaneet.

        valitsisin aruban, en ole curacaolla käynyt muuta kuin lentomatkalla arubalta kotiin, kun kone teki siihen välilaskun ja tietämättämme jouduimme odottamaan curacaon lentokentällä kaksi tuntia niin jo se teki niin unohtumattoman vaikutuksen, etten menisi sinne! ilmastointia ei tainnut olla ollenkaan; oli paahtavan kuuma ja muutenkin kenttä tuntui tosi sotkuiselle verrattuna aruban kenttään ja muihin joissa olen käynyt aiemmin.... inhotti olla siellä! jotenkin vaan tuli mieleen että siellä varsinkin huumebisnes rehottaa, voin olla väärässä mutta sellainen kuva vaan jäi!


      • linssittaja

        Moikka!

        Mitä kautta olette varaneet huvilan?kuulosti tosi kiinnostavalta. Terv.Linda


      • JT
        linssittaja kirjoitti:

        Moikka!

        Mitä kautta olette varaneet huvilan?kuulosti tosi kiinnostavalta. Terv.Linda

        www.homeaway.fi, tuolta löytyy huvilaa..


    • _kannattaa_

      Sinne vaan, tosi kiva saari, mutta turhan kaukana :) Itse Willemstadissa ei juurikaan mitään kummempaa, mutta saarelta löytyy nähtävää, kun ottaa auton alleen. Joulun aikaan 3 viikkoa lomalla siellä. Lokakuussa oli myrskynnyt kuulemma tälläkin saarella. (googleta hurricane omar 2008)
      Tässä kivassa paikassa meni ekat kaksi viikkoa: http://www.lagunblou.nl/english/index.htm, tosi kiva paikka, menisin uudelleenkin. Tilavat huoneet, parvekkeelta voi katsella kun delfiinit uiskentelee. Rauhallinen, ja kiva laguuni ihan vieressä. Auto on lähes välttämätön ainakin osan aikaa (esim. hyvässä ruokakaupassa käyntiä varten! ja muissa laguuneissa/piitseillä käyntiä varten). Ei ravintolaa, mutta vieressä paikka joka saattaa (!) olla auki, tai sitten ei... Hanavesi juomakelpoista, iso juttu. Varaukset yms. hoitui näpsäkästi meilaten hollantilaisen omistajan kanssa. Hyvä paikka sukeltaa ja snorklata.
      Hyvä kuvaus: http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g147277-d754330-r28985937-Lagun_Blou_Dive_Beach_Resort-Curacao.html#CHECK_RATES_CONT

      Kolmas lomaviikko täällä: http://www.breezes.com/resorts/curacao/, jonne en menisi uudelleen, netin kuvat ei kerro totuutta, vanhanko. Ystävällinen henkilökunta. Turisteja paljon, pääosin Kanadasta ja Venezuelasta. Helpompi/edullisempi matkustaa vaikka Kanarialle kuin tänne. All inclusive...joo, muttei ihan kaikki kuitenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1484
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1375
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      37
      1156
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      27
      1075
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      913
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      898
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      846
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      705
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      697
    Aihe