Malaga

Olen lähdössä keväällä Espanjan Malagaan. Onko kellään kokemusta kyseisetä paikasta? Missä kannattaa käydä, missä shoppailla, syödä, bailata jne.
7948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

elikkäs oletkos menossa ihan malaga malgaan vai lennätkö vaan sinne ja majottaudut torreen tai fuengirolaan??
Jos ihan malagaan menet niin ruokapaikkoja on paha suositella.....
shoppailuun löytyy Larios (ostoskeskus), El Corte Ingles (ostari), sit fudis stadionin vieressä on yks iso.. sekä sit vanhan kaupungin reunalla oleva ostos/kävely katu.. ei kaiken kaikkiaan kovinkaan erikoinen shoppailu mesta!
Baarit.. noh.. kannattais mennä 10km etelään.. Puerto Marinaan jos haluu kunnon bileita.... =)

Äänestä
  • Kiitos paljon tiedoista! Ihan itse Malagaan olis tarkoitus mennä. Osaisitko neuvoa mitään halpaa hotellia/huoneistohotellia kyseisestä kylästä? Olisin itse halunnut mennä johonkin muuhun kaupunkiin, mutta siippa haluaa juuri Malagaan, en kyllä tiedä miksi. Jokatapauksessa, yritän nyt sitten saada kaiken irti kyseisestä paikasta.
    Missä lähikaupungeissa kannattaisi käydä?

    Äänestä

  • A78 kirjoitti:

    Kiitos paljon tiedoista! Ihan itse Malagaan olis tarkoitus mennä. Osaisitko neuvoa mitään halpaa hotellia/huoneistohotellia kyseisestä kylästä? Olisin itse halunnut mennä johonkin muuhun kaupunkiin, mutta siippa haluaa juuri Malagaan, en kyllä tiedä miksi. Jokatapauksessa, yritän nyt sitten saada kaiken irti kyseisestä paikasta.
    Missä lähikaupungeissa kannattaisi käydä?

    Hei,tässä jotain tietoa www.malaga.world-stay.com ja hae vaikka googlesta haulla malaga...Ja käy ihmeessä Fuengirola,Benalmadena,Torre-'tutustumisreissussa', mikäli et ole siellä ollut.

    Äänestä

En ihmettele olleenkaan, että siippasi haluaa mennä Malagaan. Malaga on turhaan ollut vuosia aliarvostettu "lentokenttäkaupunki", joka on vain ohitettu matkalla Aurinkorannikon rantakohteisiin. Malagassa suosittelen hotelliksi esim. mukavaa kolmen tähden hotellia nimeltä Hotel Don Curro, joka sijaitsee Malagan vanhassa keskustassa ja josta rantaakin on vain puolisen kilometriä. Malagassa, kuten muissakin isommissa espanjalaisissa kaupungeissa on paljon hyviä ostospaikkoja ( riippuen tietenkin siitä mitä hakee ) ja uskomaton määrä erinomaisia ravintoloita. Malagasta löytyy varmasti myös hyviä bilepaikkoja, mutta Benalmadenan sataman Puerto Marina on kuulemma nykyään myös Malagalaisten nuorten suosiossa.

Malagassa löytyy niin Roomalaisten kuin Maaurienkin aikaista historiaa linnoistusten ja upean katedraalin muodossa sekä runsaasti kulttuuria, mm. uusi Picasso museo.

Nauttikaa aurinkoisesta kaupunkilomasta Malagassa. Jos rannalle tekee mieli niin sitäkin löytyy.

Äänestä
  • Kiitos paljon tiedoista!

    Äänestä

Nerja on Malagasta itään päin. Siellä on kuulemma tippukiviluolat, ja on kai ihan käymisen asrvoinen paikka.

Oletko kauan matkassa ? Viikon, 2 vai pidempään ? Silloinhan teillä olisi aikaa käydä Granadassakin. Siellä nätti keskusta ja Sierra Nevada ja Alhambra, jonne pitää etukäteen varata sisäänpääsyliput, että pääsee sisälle. Jotkut päivät kuten, jos oikeen muistan niin Andalucia-paivänä, sisäänpääsy on ilmainen, jolloin vaan jonottamaan ja sisään maurien ajan linnoitukseen. Granadassa voi vaikka yöpyä yhden yön. kun saavuimme sinne junalla (huhtikuussa) niin junaasemalla oli jopa nainen jakamassa englanninkielisiä papereita, että tässä on hyvä hostal..tulkaa tänne. Paperissa oli osoite jne. Joten majapaikka kyllä löytyy..me ei menty naisen tarjoamaan hostalliin, koska haluttiin keskustaan ja siellä olikin useita vapaana ja löydettiin ihanan siisti paikka noin 10 e/yö.
Mijas on lähempänä Malagaa kuin Granada. Mijas on hieno, valkoinen kylä. Samaten Ronda, jossa en kylläkään ole itte käynyt. Noista molemmista löydät esim. Aurinkomatkojen esitteistä tietoa. Mutta varmaan sen jo tiesitkin :)
Suosittelen myös Sevillaa käyntikohteeksi: Sevillassa saa majoituksen kunhan ei mene sinne Semana Santa- tai Feria-viikoilla. Silloin on kaikki täynnä, koska kaikki majoitukset on varattava vuosi etukäteen ja kaupunkiin saapuu miljoona tai kaksi henkilöä lisää. Juhlat on VALTAVAT !! Näkemisen arvoista. Sevillassa on Santa Cruz-barrio, joka on nättiä aluetta entistä juutalaiskaupunginosaa. Keskustan katedraali on jyhkeä. Ostoskatu Calle Sierpes. Ja keskusta muutenkin täynnä kauppoja. kenkäkauppoja on huomattavan paljon. Joki Rio Guadalquivir on virkistävä ja joen rannalla on kävelykadut ja pari baattiakin vie turisteja joki ajelulle. Ym. ym...

Äänestä

on jo tullu paljon. platza mayor on myös hyvä huvittulu keskus! vanha kaupunki on myös nähtävyys ja siellä picasso aukiolla on kiva otta pari bissee. puerto marina on upee arabi tyylinen satama missä on kalliita discoja/ravintoloita.malagasta löytää ihan mitä vaan! se "kylä" on isompi ku ykskään suomen kaupunki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A78 kirjoitti:

Olen lähdössä keväällä Espanjan Malagaan. Onko kellään kokemusta kyseisetä paikasta? Missä kannattaa käydä, missä shoppailla, syödä, bailata jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu