mistä voi lukea opintotuen ja opintolainan saannista? Tuesta olettaisin että kela, mutta entäpä sn lainan suhteen?
Mikä myöntää opintolainaa? Mistä sen saanti perusteista voisi lukea?
opintolaina
7
832
Vastaukset
- ddddddddddd
sitten siinä vasemmalla puolella linkeissä On mm. kenelle, määrä, hakeminen, nostaminen ja korkojen maksaminen
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/140708100935HO?OpenDocument - ihmettelijä#
Linkissä oli tuo ensimmäinen kohta mainittu "*olet 18-19 v"..
Siis tarkoittaako tuo että vain 18 v tai 19 v. Miten se noin voi olla?
Itse en saisi opintorahaa enkä ole 18v tai 19 v myöskään, vaan 40 v.
"Kenelle
Voit saada opintolainan valtiontakauksen, jos saat opintorahaa tai aikuiskoulutustukea. Jos et saa opintorahaa, voit kuitenkin saada lainatakauksen, jos
* olet 18–19-vuotias, et asu vanhempasi luona, opiskelet muussa oppilaitoksessa kuin lukiossa ja et voi saada opintorahaa vanhempiesi tulojen perusteella. Voit saada lainatakauksen vanhempiesi tuloista riippumatta.
* olet alle 17-vuotias, et asu vanhempasi luona, opiskelet muussa oppilaitoksessa kuin lukiossa ja et voi saada opintorahaa, koska olet oikeutettu lapsilisään. Voit saada lainatakauksen, jos vanhempiesi tulot ovat alle 61 000 euroa vuodessa.
* et voi saada opintorahaa harjoittelusta tai työssäoppimisesta saamasi palkan tai oppilaitokselta saamasi apurahan takia."- gkoomm
Niin, se 18-19 jne. tarkoitti poikkeustapausta.
Lue ensin pääsääntö: "Voit saada opintolainan valtiontakauksen, jos saat opintorahaa tai aikuiskoulutustukea."
Tuolloin ei siis iällä ole väliä, ja tuo on se tavallinen tilanne.
Sitten poikkeukset nuorempien osalta, eli jos ei saa opintorahaa kun on vanhemmilla liian hyvät tulot, niin poikkeustapauksessa voi saada opintolainaa. - en saa opintorahaa
gkoomm kirjoitti:
Niin, se 18-19 jne. tarkoitti poikkeustapausta.
Lue ensin pääsääntö: "Voit saada opintolainan valtiontakauksen, jos saat opintorahaa tai aikuiskoulutustukea."
Tuolloin ei siis iällä ole väliä, ja tuo on se tavallinen tilanne.
Sitten poikkeukset nuorempien osalta, eli jos ei saa opintorahaa kun on vanhemmilla liian hyvät tulot, niin poikkeustapauksessa voi saada opintolainaa.Kiitti kun selvennit. Nyt ymmärrän tuon 18-19 v säännön. Omassa tapauksessani en saa opintorahaa koska olen opintorahat jo käyttänyt ensimmäiseen tutkintoon, joten en tuon perusteella sitten saa lainaakaan!
En ole aikeissa mennä suorittamaan jatkotutkintoa vaan ihan uutta keskiasteen koulutusta.
Aikuistuista sitten en tiedä voiko niitä saada, mutta epäilen että en.
- pistepirggo
niin ja saako opintolainan takausta kelalta nyt loppuvuodeksi vielä jos koulua ei ole jäljellä kuin 5kk? vai oisko se pitänyt hakea silloin syksyllä?
- saa...
Niin kauan kun on opiskelua jäljellä ja saa opintotukea, voi hakea takaustakin. Sehän on osa opintotukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445795
- 455305
- 483698
- 133653
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903211- 313126
- 592874
- 572720
- 532370
- 381834