Olemme lähdössä ensi vuoden puolla yhdistelmä matkalle bangkokiin ja se toinen kohde pitäisi nyt päättää olisiko se Hua Hin vai Samui? Sellainen rauhallinen, ei kuitenkan ihan hiljainen tarvii olla mutta aikaisemmin olen käynyt Pattaylla ja sen vilske ei kovin miellyttänyt vaikkain sielä oli ihania ravintoloita ja kauppoja..
kumpi parempi HUA HIN VAI SAMUI??
tirpsukka
263249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
gogogogogo
selvä juttu,kiitoksia!! Jos kerta näin on :)
Hua hin on laadukkaampi ja rauhallisempi paikka kuin Samui. Se on oikein hyvää vastapainoa Bangkokin vilinälle.
Miten Hua Hin on laadukkaampi?
Samui on Hua Hiniin verrattuna laajempi ja monipuolisempi kohde. Samuilta löytyy monia tosi rauhallisia kohteita, ainakin yhtärauhallisia kuin Hua Hinistä ja halutessa enemmin hulinaa.
Bangkokin jälkeen parempine rantoineen, parempine snorkkelointi ja sukellus kohteineen, enemmin trooppisena kohteena - Samui on parempi vastakohta Bangkokille.
Anteeksi, että tuossa edellisessä kommentissani eksyi nimimerkikseni jotain muuta sen sijaan mitä piti kirjoittaa.
Keskustelussa on ollut monia hienoja ja mielenkiintoisia kommentteja. Aloittajan aloituksen nyt kun maltoin lukea uudestaan, että mitä oikeastaan kysyttiin, niin turhaan taisin vastailla. Ainakin aloittajalle.
Mitä nyt näihin minun juttuihini tulee, niin lähdin vastailemaan siltä pohjalta, että mietitään yhdistelmä lomaa BKK Hua Hin tai Samui. Normituristina.
Minusta molemmat ovat ihania paikkoja. Pyörin itse ympäri Thaimaata ehkä hieman siten, etten ehkä ymmärrä normituristien tarpeita oikein. Hitto vieköön, kuinka hienoa oli tänään täällä Suomessa tehdä keväisessä auringossa pikku puroja pikku pihalleni, missä sulava vesi virtaa.
Hua Hin - Samui... Same same but Different.
Meikäläinen hakee matkakohteita hyvin pitkälti tuon nykyisen intohimon golfin ehdoilla. Hua Hin on ehdottomasti Thaimaan monipuolisin ja paras golfkohde. Sen lisäksi pidän tuosta pikkukaupunkimeiningistä. Samuilla se olo keskittyy lähinnä siihen rantaelämään ja bilettämiseen.
Mutta kukin nauttikoon tyylillään ja onneksi noita vaihtoehtoja maailmassa piisaa.
Millä perusteilla Hua Hin on Thaimaan monipuolisin ja paras golfkohde?
Oletko käynyt itse pelaamassa Hua Hinissä?
Entä esim. Pattaijalla, Phuketissa, tai vaikkapa Chiang Maissa?
Hua Hin on ihan ok paikka, mutta kyllähän Samui on monipuolisempi. Ihan vain sen takia, että Samuilla voi haistella monenlaista ilmapiiriä. Vilkasta Pattayan ja Patongin tyylistä hulinaa(Chaweng-beachilla Samuilla) tai sitten ihania paratiisirantoja (kuten esim. Maenam beach Samuilla) ja kaikkea siltä väliltä. Samuilta voi tehdä myös helpommin retkiä kauniille saarille kuin Hua Hinista. Samuilla saat siis yhden kohteen "hinnalla" monta erilaista kohdetta samalla kertaa ja välimatkat on tosin lyhyitä Samuilla.
Koska ja etenkin kun kyseessä on yhdistelmä, niin luonnoltaan ja mereltään paljon kauniinmpi Samui totta kai parempi. En voi kuin ihmetellä näitä Hua Hinin suosittelijoita, eivät varmaan ole Samuilla käyneetkään?
Avauksestanne ei käy ilmi matkanne ajankohta. Jos se on marraskuu, niin siinätapauksessa suosittelen säiden - rankat sateet - takia Hua Hiniä Samuin sijaan.
Samuilla kannattaa sitten kiinnittää huomiota siihen hotellin sijaintiin. Kuten joku jo aiemmin kirjoitti, paikkoja löytyy vilskeisistä liiankin rauhallisiin ja tietenkin jotain näitten väliltäkin.
Juu tosiaan matkalle olemme lähdössä vasta ensi vuoden alusta ja Imperial Hua Hin Beach Resort on hotellimme..tietääköhän kukaan millainen se on??
No ihan varmasti KUKAAN EI TIEDÄ!
Voi Widdu näitä törppöjä.
Ensin muka kysellään että Samuille vai Hua Hiniin
ja sitten jo seuraavan hönkäyksen
jälkeen pääseekin aivopieru että kohde onkin
jo valittu...
Teidän Bangkokin hotellinne on muuten
takuulla todella syvältä hanurista;-)
hotelli oli ihan kiva/siisti, ystävällinen henk.kunta ja allasalue kyllä tilava, mutta myös kovassa käytössä. Nousuveden aikaan ei rantaa ollut lainkaan ja hotellin ranta-alueella ei siten tuoleja ym. Allasalueen ympärillä olevat lepotuolit olivat meidän kolmen viikon reissun aikaan lähes täysin varattu pyyhkein ja muilla tavaroilla jo edellisenä iltana valmiiksi seuraavaa aamua varten. Asiatonta mutta ei mitään auttaneet puheet henk.kunnalle/oppaille. Osa pritseistä koko päivän varattuna, ketään ei näkynyt ja sitten joskus iltapäivällä joku kävi vaan noutamassa pyyhkeet ym. pois, kiva juttu! Muutama mehevä riitakin asiasta kehkeytyi eri maalaisten lomailijoiden kesken. Hyvää kuntoilua oli kävellä joka aamu keskustaan (3,4km)ja takaisin. Nythän hotellin nimi vaihtunut ja tehty remonttia. Ihan ok paikka, ainoa miinus pritseistä kilpaileminen ja siihenhän on voinut tulla muutos. Hyvää matkaa
Tuli viime vuonna käytyä Samuilla ja olin tosi pettynyt paikkaan. Oikeeastaan joka asiaan siellä. Ainut hyvä asia olisi ollut se, että luovuttaisit rahasi niille köyhille kerjäläisille mitä siellä oli pilvin pimein. Koko loma meni ihmisten säälimiseen. No, se on kylläkin omasta luonteestakin kiinni mutta näin kävi minulle. Paikasta vielä sen verran, että olihan siellä likasta. Hajuja oli mitä älöttävimpiä!!!Syöppö siinä sitten... Hajujen keskellä! Koko meidän jengi sairasti muuten vatsataudinkin... Yök! Suosittelen paikkaa sinkuille miehille... :)
Heippa Tirpsukka!
Olemme myös menossa Aurinkomatkojen yhdistelmä matkalle Imperial Hua Hin Beach Resorttiin. Vähän kyllä jänskättää jo:))
Mitä hotellia suosittelette Pangkokissa?
Anteeksi, missä mahtanee sijaita PANGKOK?
Molemmissa olleena ehdottomasti Samui. Bobhut, Maenam rannat Samuilla upeat, luonto sekä saari erittäin viehättävä, paljon harrastusmahdollisuuksia ja näkemistä. Hua Hin on pikkukaupunki, jossa ok rannat, mutta meduusoja ja hevosenpaskaa näytti rannoilla olevan aika paljon. Moni tälläkin palstalla Hua Hinin kannalla, mutta kuinka moni oikeasti on käynyt Samuilla? Lähde Samuille, et ainakaan pety. Minä petyin Hua Hiniin....
Tämä on ihan makuasia. Molemmissa käyneenä ,itse kyllästyin Samuihin.
Kieltämättä Hua-Hinissa on turhan paljon hevosia(ratsuja) rannalla ja niin ollen paskaakin on, vaikka ratsastajat keräävät paremmin kuin helsingin koiranomistajat, paskat muovipussiin.
Jos haluaa puhtaammatrannat ja kirkkaammat vedet kannattaa mennä vaikka tuktukilla Suansonin rannalle . siellä on ajoittain paljon pieniä ,muutaman sentin kokoisia meduusoja.
Samui oli kyllästyttävä paikka ,suurimmalla rannallakin yksi rähjäinen katu ja ei mitään muuta . Jouduimme pitkästymisen välttämiseksi ottamaan hatkat lähisaarille , olihan sekin vaihtelua, tosin kallista sellaista kun menimme purjealuksilla.
Hua Hininstä saat kuvan osoitteesta: http://thaivas.blogspot.com
Sieltä löydät kuukauden kokemukset sieltä.
Samui on taas rantakohde. Toki Hua Hinissäkin niitä on. Mutta ovat erilaisia.
Me pidimme Hua Hinistä.
Ok... mutta entä Samui, pidittekö Samuista vai ette pitäneet?
Kuinka moni täällä kommentoivista on oikeasti käynyt molemmissa kohteissa?
Hua Hinin pikkukaupungin fiilis on etu jos siitä pitää. Oikeastaan ehkä mistään muualta Thaimaasta ei löydy normituristille aivan samanlaista fiilistä kuin Hua Hinistä.
Samuillakin on pikkukaupunki ja saaren hallintokeskus Nathon. Siellä eivät kuitenkaan normituristit juurikaan aikaansa vietä, eikä siellä ole Hua Hinin pikkukaupungin fiilistä.
Ehdottomasti Hua Hin, tietenkään makuasioista
ei voi kiistellä, Thai klubin palstalta olen
lukenut erittäin ikäviä uutisia ryöstöistä,
nimenomaan Samuilla sattuneita. Monena vuonna
itse Hua Hin issä olleena, voin vakuuttaa tunteneeni oloni turvalliseksi esim. taskuvarkaita ei ole tielle sattunut,hintaso
Samuilla nykyään myös toista luokkaa Hua Hin iin
verrattuna.
Jep...paikallisten mielestä Hua Hin on turvallinen, kun se on kuninkaallisten lomapaikka ja on armeijaa, siviilipoliisia, poliisia jne.
Kokemuksia ovatten varmaan molemmat. Vain rantaelämää kaipaava Samuihin, muutakin elämää löytyy Hua Hinistä.
Hua Hinissä (ja muuallakin) kannattaa muuten suunnata paikallisten markkinoille keskustan yötorin sijaan. Keskustan yötori on turisteja varten. Toisaalta ei turistien kannata joka paikkaan itseään työntää. Hinnat nousevat silloin nopeasti ja paikalliset kärsii.
Jep..."paikallisten mielestä Hua Hin on turvallinen" voi joku Hua Hinin "paikallisia" jututtanut todeta, mutta onko hän vastaavasti jututtanut Samuin "paikallisia"?
Paikalliset laitoin "merkkien" väliin koska molemmissa kohteissa on paikallisia jotka itse asiassa ovat paikalle muuttaneet jostakin muualta Thaimaasta. Mitkä ovatkaan oikein "oikeiden" paikallisten fiilikset koti ympäristöstään? Mistä nämä mielikuvat muodostuvat?
Hua Hiniä markkinoidaan kuninkaallisten lomapaikkana, mutta onhan noita kuninkaallisten lomapaikkoja oikeasti muuallakin ympäri Thaimaata. Klai Kangwan palatsi ei nyt kuitenkaan taida sijaita aivan keskellä normituristien Hua Hiniä?
Mitä on normituristin turvallisuus Thaimaassa?
Uutisoidaanko ongelmista, mistä ongelmista, samalla tavalla Hua Hinistä kuin Samuilta? Netissä on muunmuossa uutisoitu, että liikenteen suhteen Samui on vaarallisin paikka koko Thaimaassa. Kenelle, vai kännissä mopolla ajelevalle normituristille?
Mitä on turvallisuus normituristille Thaimaassa? Miten siihen oikeasti vaikuttaa kuninkaallisten lomapaikan läheisyys?
Teoksessasi on kymmenen kysymyslausetta ja samanverran kirjoitusvirheitä.
Hyvää kesää!
Suosittlen HH - HuaHin - kuninkaallista HH'ta
Chekatkaa tama nettisivu:
read on this site: http://www.thai-real-estate.info/read/where_to_buy/03_may_09/hbdyw-8/hua_hin_attractions.htm
That in Hua-Hin there are “World-class golf, outstanding restaurants, shopping” Could you tell me the name of the best restaurant, seafood restaurant in Hua Hin?
HH'issa on golfia, ostoskeskuksia ja viinitarhat.
Kannattaa tutustua.
Konrad