2000-luvun R&B-musiikki nojaa hyvin pitkälle Aretha Franklinin, Stevie Wonderin, Princen ja Michael Jacksonin, ja kauaskantoisemmin J. Brownin ja Ray Charlesin musiikkikappaleisiin. Outkastin pojat ovat Princen faneja ja he jatkavat eteenpäin kehittäen samaa mustan musiikin suuntausta. Hey Ya! on uusi Kiss ja Speakerboxxx/The Love Belowe uusi Sign of the Times.
Ihmetyttää kuitenkin, miten jotkut Princen fanit pitävät uusia miehen levyjä joinakin merkkiteoksina. Minun mielestä ei ole mitään kysymystä siitä, kumpi 2000-luvulla on ollut parempi ja enemmän aikansa klassikko. Outkastin pojat ovat nyt kehityksen kärjessä, Prince kaukana siitä. 80-luvulla Prince teki viisi merkittävää levyä, mutta uudet levyt eivät minusta tarvitse edes hirveitä erittelyjä: Musicology, 3121 ja Planet Earth ovat voittopuolisesti samaa kamaa, vain pienillä eroilla, 80-luvun tuttua Princeä ja kaivattu comeback vetävään popmusiikkiin, mutteivät enempää.
Outkast sen sijaan nyt on aikansa keskeisiä popmusiikin edustajia. Aika näyttää, kuinka iso soul-nimi Outkastista vielä tulee.
Outkast on
7
709
Vastaukset
- so Hey Ya!
Jep, Outkast jos joku on hyvä bändi, harvasta 2000-luvun hitti-ihmeestä voi sanoa että niitä kuunnellaan vielä 25 vuoden kuluttua, eli kuten nyt Princen levyt ovat jo osoittaneet olevansa (kestävää laatua).
Silti löisin hattuni vetoa Outkastin musiikista: useampikin lp on ajatonta musiikkia. Hey Ya! on ihan loistokas kappale, eikä suinkaan ainut, vaikka tunnetuin.
Princen Musicology-levyllä oli yksi biisi, josta innoistuin kovastikin, (ei Musicology-kappale), Prinssimme taitaa yhä funkin ainakin joten kuten sujuvasti. - - mutta
ei se sen vakuuttavammalta kuulosta nytkään. En tiedä miksi näistä hiphop-tyypeistä juuri kukaan ei yllä yhtä täysosumaa enempään. Niin hieno kuin mainitsemasi Outkastin tupla onkin, eivät oppipojat vieläkään kilpaile mestarinsa kanssa oikein millään saralla. Se mikä Princessä on ainutkertaisen hienoa, on hänen erikoislaatuinen machoutensa. Munahiki haisee kaikissa hänen biiseissään, mutta hän ei sorru naisten halventamiseen eikä väkivallan ihannointiin.
- sortuvat?
Kuuntele nyt sitä musiikkia tosissasi ja mieti, mikä kenties on pilailua normaalin hiphopmusiikin kustannuksella ja mikä bändin itsensä näkemys. Outkast muuten ei todellakaan ihannoi väkivaltaa eikä halveksi naisia, että mieti mitä puhut.
Ja onhan ne oppipojat paljon paremmassa vireessä nykyään kuin Prince ja tehneet jo ainakin kaksi täysosumaa: Stankonia ja Speakerboxxx/The Love Below. Ja jos Outkast on Princen oppipoika (niinkuin se tavallaan on,kun on vaikutteita saanut) niin silloin Prince on James Brownin oppipoika ja Brownkin on jollekin velkaa jne.
Kaikki ammentavat jostakin, Outkast tekee todellakin omansa kuuloista kamaa,loistavaa musiikkia.
Taidat olla Prince-fani jopa liiallisuuteen saakka? No,teitä on aina. ;) - - mutta
sortuvat? kirjoitti:
Kuuntele nyt sitä musiikkia tosissasi ja mieti, mikä kenties on pilailua normaalin hiphopmusiikin kustannuksella ja mikä bändin itsensä näkemys. Outkast muuten ei todellakaan ihannoi väkivaltaa eikä halveksi naisia, että mieti mitä puhut.
Ja onhan ne oppipojat paljon paremmassa vireessä nykyään kuin Prince ja tehneet jo ainakin kaksi täysosumaa: Stankonia ja Speakerboxxx/The Love Below. Ja jos Outkast on Princen oppipoika (niinkuin se tavallaan on,kun on vaikutteita saanut) niin silloin Prince on James Brownin oppipoika ja Brownkin on jollekin velkaa jne.
Kaikki ammentavat jostakin, Outkast tekee todellakin omansa kuuloista kamaa,loistavaa musiikkia.
Taidat olla Prince-fani jopa liiallisuuteen saakka? No,teitä on aina. ;)en liiallisuuteen saakka: en esimerkiksi uskonnollisisssa kysymyksissä pidä häntä esikuvanani, enkä oikeastaan missään muussakaan. Hänen musiikkiaan en voi olla ihailematta, mutta kukapa voisi: hän on tehnyt ainakin seitsemän biisiä, jotka kaikkein vihamielisimpienkin kriitikoiden on pakko myöntää ikivihreiksi, ja vähintään kolme vallankumouksellista albumia - eikä yhtäkään huonoa, vaikka melkein kolmeenkymmeneen albumiin on jo päässyt.
Sovinismi ja väkivaltaisuus ovat hip hopissa ja räpissä valitettavan yleisiä ilmiöitä, mutta en väittänyt että ne olisivat nimenomaan OutKastin helmasynti. Ja sortuvathan näihin asioihin hevimiehetkin. Mutta pääpointtini, jonka onnellisesti ohitit, oli että nimenomaan Prince ei sorru.
Minulla ei tosiaankaan ole mitään OutKastia vastaan. Se on ilman muuta uuden hiphopin paras yhtye, mutta paljon pitää tapahtua, ennen kuin voin pitää sitä yhtä merkittävänä kuin Princeä. - vielä pohtiakaan
- mutta kirjoitti:
en liiallisuuteen saakka: en esimerkiksi uskonnollisisssa kysymyksissä pidä häntä esikuvanani, enkä oikeastaan missään muussakaan. Hänen musiikkiaan en voi olla ihailematta, mutta kukapa voisi: hän on tehnyt ainakin seitsemän biisiä, jotka kaikkein vihamielisimpienkin kriitikoiden on pakko myöntää ikivihreiksi, ja vähintään kolme vallankumouksellista albumia - eikä yhtäkään huonoa, vaikka melkein kolmeenkymmeneen albumiin on jo päässyt.
Sovinismi ja väkivaltaisuus ovat hip hopissa ja räpissä valitettavan yleisiä ilmiöitä, mutta en väittänyt että ne olisivat nimenomaan OutKastin helmasynti. Ja sortuvathan näihin asioihin hevimiehetkin. Mutta pääpointtini, jonka onnellisesti ohitit, oli että nimenomaan Prince ei sorru.
Minulla ei tosiaankaan ole mitään OutKastia vastaan. Se on ilman muuta uuden hiphopin paras yhtye, mutta paljon pitää tapahtua, ennen kuin voin pitää sitä yhtä merkittävänä kuin Princeä.kun ei ole aikaperspektiiviä, ei kukaan 80-luvulla voinut olla varma, onko Prince yhtä hyvä kuin Marvin Gaye, mutta nyt voi sanoa, että se on. Outkast nousee kahden vallankumouksellinen albuminsa vuoksi jo melkoisen ansiokkaaksi nimeksi ja ura on varsin lyhyt Princeen verrattuna.
Kiss, Purple Rain, Sign of the Times, Little Red Corvette, 1999, Nothing Compares 2 U ja Diamonds and Pearls raitojen lisäksi voi olla (itse asiassa on!) muitakin ikivihreitä, joten olet oikeassa. Mutta mitkä kolme vallankumouksellista levyä?? - on pari kolme kovaa klassikkoa
vielä pohtiakaan kirjoitti:
kun ei ole aikaperspektiiviä, ei kukaan 80-luvulla voinut olla varma, onko Prince yhtä hyvä kuin Marvin Gaye, mutta nyt voi sanoa, että se on. Outkast nousee kahden vallankumouksellinen albuminsa vuoksi jo melkoisen ansiokkaaksi nimeksi ja ura on varsin lyhyt Princeen verrattuna.
Kiss, Purple Rain, Sign of the Times, Little Red Corvette, 1999, Nothing Compares 2 U ja Diamonds and Pearls raitojen lisäksi voi olla (itse asiassa on!) muitakin ikivihreitä, joten olet oikeassa. Mutta mitkä kolme vallankumouksellista levyä??Princellä selvästi enemmän hyviä, mutta ysärillä se polki paskaa. Ainoastaan. :)
- Daddy Pop
on pari kolme kovaa klassikkoa kirjoitti:
Princellä selvästi enemmän hyviä, mutta ysärillä se polki paskaa. Ainoastaan. :)
oli hyvä (joskin epätasainen) albumi, Prince and the new power generation vielä parempi, eikä Gold Experience tai Emancipationkaan hullumpia ole. 1990-luvulla Prince tuotti liikaa kamaa, mutta aina siellä jotain välähti, mikä kestää kuuntelua vieläkin. Eihän niistä 1990-luvun levyistä mikään sille tasolle nouse kuin vaikkapa 1999, Purple Rain tai Sign of the Times, mutta mikäpä nousisi. Joo, ja minustakin Outkastin Speakerbox/Love Below oli kova juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9111854Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla998996Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1074885Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka364125- 1004094
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63906Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113699Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle263529Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden13481Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei633354