Olen lähdössä Etelä-Portugaliin lomalle, ja tahtoisimme käydä maailmanlopun niemellä kuitenkaan vuokraamatta autoa allemme. Tietäiskö joku, pääseekö Lagosista Vila do bispoon tai muuhun niemellä olevaan paikkakuntaan bussikyydillä? Tiedän, miten matkustaa bussilla Espanjasta päin Lagosiin, mutta saman yhtiön autot eivät vie pidemmälle länteen.
Bussilla maailmanlopun niemelle?
Algarvessa julkisilla
31146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
täsmällisen vastauksen, mutta itse tekisin niin että ensinnäkin kysyisin Lagosiin päästyäni bussiterminaalissa asiasta, lähibussien pysäkit siinä ihan lähellä, ja jos bussia ei sattuisi menemään niin kyllä voin suositella ihan taksia.
Taksi nimittäin ei ole kovin kallis Portugalissa. Jos vaikka kaksi matkustaa, ei tule kovin kalliiksi. Lagosissa arkena voi käväistä vaikka vähän kauempana kaupassa ja taksin hinta on noin kolme euroa, toki per suunta. Mutta silti mielestäni edullista.
Mikäli päädytte taksiin, voitte kysyä hinnan etukäteen. Taksit ovat yleisesti ottaen Portugalissa täysin luotettavia, oman kokemukseni mukaan.
...Lagosista moneen paikkaa. Paikallisjuna kulkee Lagosista itään.
Bussi Sagresiin ja Vila do Bispoon lähtee Lagosin bussiasemalta. Ihan Cabo de São Vicenteen sillä ei todennäköisesti pääse, mutta Sagresista sinne on lyhyt taksimatka. Kuten edellä kerrotaan, taksin käyttö Portugalissa on suomalaisen taksin hintoihin tottuneelle matkailijalle edullista.
Ei tullut tosiaan taksivaihtoehto edes mieleen Suomen hintoihin tottuneena. Sagresiin siis bussilla ja siitä taksilla =). Niemi näyttäisi kuuluvan luonnonpuistoon, eli kuulostaa vierailun arvoiselta paikalta kaiken kaikkiaan =).