Eli ostettiin uusi taulutelevisio, ja aikaisemmin on jo ostettu tuo Topfield 5100 tallentava kaapeliverkkoon. Nyt kun liittää scartilla laitteet yhteen, niin kuva on ihan sairaan huono verrattuna siihen kun katsoo pelkkää televisiota. Jos antennipiuha on suoraan kiinni telkkarissa, voi digiboksille aikaisemmin tallennettuja ohjelmia katsoa todella hyvällä kuvalla mutta jos piuha on kiinni boksissa niin kuva on tosi surkea. Auttaisiko tähän joku liitin?!
Top5100c+Lea40A676 huono kuva
Blondi149
3593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miten se kuva on huono? Esiintyykö palikoitumista ja pysähtymistä? Nämä ovat ne ongelmat, joita digipuolen ongelmat aiheuttavat. Älä verta siihen mitä TV:n oma viritin antaa. Se toki antaa paremman kuvan.
Oletko kytkenyt laitteet oikein?
Millainen tv teillä oli ennen? Miten kuva näkyi siinä?
Kannattaa tarkistaa antennijohto ja se, että kytkennät boksin päässä on varmasti oikein: ant.1 in seinästä tulevalle johdolle, loop-johto oikein kytkettynä ja loop2 out:ista antennijohto eteenpäin telkkarille.
Muuttuuko myös tallennttujen ohjelmien kuvanlaatu, kun antennijohto on boksissa? Sen ei pitäis olla mitenkään mahdollista. Jos ohjelma on tallennettu boksin kiintolevylle, se näkyy sieltä aina samalla laadulla. Huono scart voi kyllä heikentää kuvanlaatua, mutta teillähän kuva näkyi muulloin hyvin. Jos TF5100:ssa on hdmi-liitin, kannattaa kokeilla liittää boksi telkkariin hdmi-johdon avulla.
Sitä piti sanoa virittimistä, että voihan Samsungissa olla herkempi viritin, jolloin se saa muodostettua hyvän kuvan myös heikommasta signaalista, mutta kaapeliverkon puolella signaalitasot ovat käytännössä aina riittävät, ellei kaapeleissa/antennirasiassa/verkossa ole vikaa.