Millaiset oikeudet poliisilla on tutkia toisen ihmisen puhelin tietoja? Seurata puhelinta, tutkia milloin ja missä puhelinta on käytetty ym? En tarkoita puheluiden kuuntelua. Tapaukseen ei myöskään liity rikosepäilyä.
Poliisin
oikeudet?
4242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikilla poliiseilla on sellaiset puhelinkuuntelu ja paikannuslaitteet, joilla he voivat tietää kaikkien maailman kännyihmisten teleliikenteen ja paikannustiedot. Laissa on poliiislle annettu lupa koska se on parasta rikosten ennaltaehkäisyä, kun he paitsi työaikana myös vapaalla ollessaan pysyvät ajan tasalla.
millaiset oikeudet poliisilla on kertoa näitä tietoja kaverilleen? Olen ymärtänyt, että myös poliisilla on vaitiolovelvollisuus. Olenko väärässä? Vai voiko poliisi kaverinsa pyynnöstä tarkkailla toisen ihmisen puhelinta ja kertoa tietonsa kaverilleen? Ja syynä kaverin pyyntöön on pelkkä uteliaisuus.
jaettu ilo on moninkertainen ilo...
Aivan! Ja avointa ja läpinäkyväähän poliisin toiminta pitää olla. Inisijät ja natisijat ovat koko ajan kirkuen vaatimassa, että kaikki poliiisn käyttämät taktiikatkin pitää julkaista. No kaikenlainen tiodottaminen kunniaan.