Jos työnantaja maksaa palkkaa säveltämisestä, niin eikö säveltäjä ole silloin saanut palkan säveltämisestään?
Onko jotenkin vaikea asia?
Onko jotenkin vaikea asia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Jos työnantaja maksaa palkkaa säveltämisestä, niin eikö säveltäjä ole silloin saanut palkan säveltämisestään"? ei sellaisenaan suoraan liity tekijänoikeuteen, jolla otsikoit aloituksen.
Asia saattaa olla kiinnostava, mutta voisit avata vähän paremmin, mistä on kyse.
http://www.minedu.fi/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeuden_perusteita/tekijanoikeudesta_kysyttya/oikeuden_luovuttaminen.html
>>>>>>>>>>>>>>
Miten tekijänoikeudet siirtyvät työ- ja virkasuhteessa?
Tekijänoikeus syntyy aina teoksen luoneelle henkilölle. Oikeuksien siirtymisestä työnantajalle pitää erikseen sopia. Poikkeuksena ovat työ- tai virkasuhteessa luodut tietokoneohjelmat ja tietokannat, joiden oikeudet siirtyvät tekijältä lain säännöksen nojalla työnantajalle, jollei toisin ole sovittu. (linkki 40 b §)
Korkeakoulun opetus- tai tutkimustyössä itsenäisesti toimivan tekijän (poikkeuksena sotilasopetuslaitoksissa luodut tietokoneohjelmat ja tietokannat) oikeudet eivät mainitun säännöksen nojalla siirry.
Vaikka oikeuksien siirtymisestä ei olisikaan sovittu, työnantajan katsotaan yleensä saavan työsuhteessa luotuun teokseen normaalin toimintansa edellyttämän käyttöoikeuden.
>>>>>>>>>>>>>>
Jos muuta ei sovita, työnantajalla on teokseen ainoastaan käyttöoikeus (mielestäni myös omassa mainonnassa). Varsinaisesta kaupallisesta hyödyntämisestä pitää sopia erikseen esim. jos sävellän työnantajalle musapätkän mainokseen, se on sillä ok. Jos taas sävellän musapätkän joka tulee jonkin toisen yrityksen mainokseen, asiasta pitää sopia erikseen. Muuten tekijä on oikeutettu erilliseen tekiänoikeuspalkkioon - case to case.
http://www.talouselama.fi/uutiset/article240614.ece?s=r&wtm=talouselama/-05032009
opetusministeriössä valmisteilla oleva lakiesitys siirtää työsuhteessa tehtyjen teosten kaikki taloudelliset oikeudet automaattisesti työnantajille. Laki koskettaisi melkein kaikkia suomalaisia työpaikkoja, ja työnantajalle siirtyisivät automaattisesti tekijänoikeudet esimerkiksi virkamiehen power point -esitykseen tai vuosien työn vaatineeseen tietokonepeliin.
ja muutenkin epäreilu. Ideahan on näissä jutuissa tärkein. Sen toteuttaminen on sitten selkeästi sitä työtä. Hyvän idea saattaa hautua päässä vuosia, kunnes se jossain yhteydessä pulpahtaa esiin. Sitä on varmasti pohdittu tietoisesti tai alitajuntaisesti myös työajan ulkopuolella tai ehkä ainoastaan omalla ajalla. Jos laki muuttuu eli se käännetään nurinniskoin, hyvät ideat saattavat mennä sen hetkiseltä työnantajalta sivusuun - joko niitä säästellään tai päätetään suoraan toteuttaa omissa nimissä.
Fiksut työnantajat sopivat tekijänoikeuksista jo nyt. Tässä nyt ajetaan varmaan niiden vähemmän fiksujen asiaa.
Onkohan tämä nykyinen laki edes ollut ongelma. Itse en muista, että moisia asioita olisi isommalti puitu. Yritystähän tietysti harmittaa jos se joutuu maksamaan mistään yhtään mitään. Nyt saattaa syntyä tilanne, jossa yritys säästyy maksuilta, mutta saattaa käydä myös niin, ettei yritys saa mitään.
ilman työnantajan lupaa näitä Diaesityksiä ei saisi työssään käyttää, vai olisiko ne työsuhteen puitteissa yleisesti "jaossa"?
Ni. Kun tekee luovaa tyätä. No silloi tekee sitä luovaa työtä.
Asia löytyy ihan tarkalleen lainsäädännöstä.
Jos teet taidetta, sulla on oikeudet tekemisiisi. Muuteen se ja sama mitä teet.
Jos juttu ylitää teoskynnyksen, se 0n taidetta. Ei muuten.
=DW=
Mulla on ilmennyt myös ongelmia tekijänoikeuksien kanssa ja maksujen myös.
Kuvasin eräälle ryhmälle palkkiota vastaan. Pallkiota ei sovittu paperille mutta mulla on tallella todistusaineistoa siitä mikä summa sovittiin ja että ovat luvanneet sen maksaa.
Lähetin kuvista pienet versiot,jotteivat voisi käyttää missään.Nyt kuitenkin kuvia käytetty netissä. Miten pitkä prosessi on hakea korvausta tekijänoikeuslain nojalla? Nyt oon vasta päässyt siihen vaiheeseen, että oon laittanut laskun ja puolet rahoista onkin tullut. Nyt mietin että mitä kautta voisin periä loppusummaa? Onko mitään perintätoimistoa joka perisi yksityishenkilön saatavia?