Missä on SINUN MIELESTÄSI parasta ruokaa Forssassa?
Ruokaa?
Missä hyvää nykyään?
626470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Forsmanni!
Valkosipuli ruoat on todella suussa sulavia kuten muukin ruoka.
tuola on ollut meidän suvun tapaamiset ja yllättävän hyvää on ruoka ollut,
miedosti maustetua ja mitä me arvostamme, ei likaa suolaa, vai olikohan vimeksi lainkaan.
(on monella jo enemän ja vähemmän verenpaineita joten suolaisuus on pahasta, sitähän saa itse lisää)
Samoin hengitysilma siellä on ollu myös hyvää ja rauhaööine ympäristö
Vorsmannia olen kyllä kuulut keutavan aina, mutta itse ei ole vuosiin käyty.
hämeentiellä
ei kai kukaan joka yleensä ajattelee, syö grilliruokaa enää näinä päivinä.
minuakin kaduttaa kun -70 luvula söin, nyt on sitten laskun maksuantajia,
3-5 € päivä kuluu lääkitykseen ja jalkakaan ei nouse enää kuin asfalttiteillä, 58v,
Ehdottomasti kuninkuusluokkaa Marjos konkin anti. Jos aikaa enempi vartua niin kyl vorsmanniin tarvii kallistua. Kolesteroli, ylimitoitettua propagandaa..
muuttua, ennen kuin 50v edes täytät, kun kaverit ovatkin rinnallasi kehityskykyisempiä ja oppivat uutta helpommin, mutta jos ei pärjää, voihan sitä mennä eläkeputkeen.
en suosittele niitä ihmemargariineja, tai muita erikoistuotteita,
mutta kyllä kananmunat, makkarat ja punaiset lihat, rasvaiset ruoat kannataa pikkuhiljaa jättää, vain herkuteluhetkiin.
Ennen minäkin söin Atria Grillimakkaraa ja sain ilmaiseksi niitä kynttilänjalkoja, josta et tiedä mitään,
nyt en 10 vuoteen ostanut yhtään makkaraa, pari kertaa olen kai autonäyttelyssä syönyt.
aikaansa edellä, ja valitettavasti vain murto-osa Forssalaisista ymmärsi(tulla) paikan päälle ????......rossoon voi tietty mennä puolivalmista tusinatavaraa maisteleen, jonka "kokki"ammattimaisesti lämmittelee....bon appetit.... ps.Forssan Klubi täytynee testata seuraavalla Forssan visiitillä.
Pizza pirssissä maukkaalla salaatilla.
riippuen minkälaista ruokaa haluan.
Nyt uudistuneen Forssan Klubin menua olen netistä katsonut kuola valuen... Josko ensi viikolla ehtisi testaamaan?
1. Snack Kari (special burger )
2. Aipan grilli (ruokaan puulastalla laitettu sinappi ketsuppi)
3. Marttiinin kuorma-auto torilla vain la.
(lihapiirakka)
4. Teatteritalon kebab ( liha annos )
5. Pekolan baari (lihapullat ja muusi)
6. Hämeenkulman kioski Puistolinn vastapäätä.
(juustohampurilainen)
7.Keila baari (lehtipihvi ranskalaisilla)
8. kahvila ravintola Tölöntie
(jauhelihapihvit)
9. Plussa baari (metsästäjän leipä)
10. grilli39 (parila hampurilainen)
,
joka ruokailee aina ulkona ja haluaa säästä 1 € kerrasta.
Mutta ei sovi tyypille joka haluaa lastenkin vuoksi elää yli 50 % todenäkäisyydellä siihen saakka kun lapset oman perheen saavat ja sen näköisenä että lasten ei tarvitse hävetä kun vanhempiaan esittelevät.
50 % todennäköisyyden varmistaminen vaati,
että alkaa syödä lääkkeitä 3-5 € päivässä, alta viisikymppisenä.
ruokapaikoista josta saa maukasta ruokaa.
Osaako lukea?
Jos sä nyt joskus käyt ulkona syömässä vaikka rasvastakin ruokaa, niin ei kai sitä heti tartte lääkkeitä ruveta syömään.
Ei kai nyt ole tarkoitus joka päivä rasvaista ravintolan ruokaa syödä. Suodaan nyt niille äideille edes joskus päivä vapaaksi ruuanlaitosta.
Mä ainakin lähden grillille syömään oikeen kunnon rasvahampparin, ihan hyvällä omallatunnolla. Eikä tartte lasten hävetä.
kertaus voi olla joskus tarpeen jos ei yhdellä lukemisella viesti mene perille.
tuli nuoruus mieleen ja vesikielelle. voi niitä aikoja=D
Eihän Aipan Grilli ole enää edes pystyssä..? Jos tarkoitat samaa kuin minä.. Aippa joka alunperin on sen perustanut on isäni, tai siis oli..
Eihän noista ole mikään enää pystyssä. Se oli muistelua se.
Hyvää kotiruokaa ja salaatti pöytä.
ihan ykkönen!!
Vorsmanni mainio vaihtoehto jos haluu syödä pitemmän kaavan kautta.. =D
hyviä,halpoja ja isoja. Suosittelen
mutta sehän on hyvä tapa opetella pulskistumista.
oikein sääliksi kävi, kun äitikin sellaisen 3-4 cm yli laidan olevan pitsan osti,
pienen lapsensa eteen, ei voi kuin ihmetellä aikuisten järkeä.
Ja se pitsa,
reunat olivat aivan ok, keskellä jotain Öljyä, aivan liikaa ja tuntui raa´alta.
(kaikki pitsapaikat kierrettiin 4 hengen porkalla, tässä kuussa,
tuolla Pippurissa oltiin silloin pari viikkoa takaperin kun sai lounaan 4 täytteellä.
Ko. ajattelimme että tuon pitsan pitää ostaa kotiin syötäväksi,
siitähän riittää 2-3 hengelle, ei se mitenkään ala-arvoista ollut,
vaikka hieman moitin sitä öljyn makua .
Kaikissa pitsoissa oli myös yksi sama vika,
kaikissa oli aivan liikaa suolaa, haluaisimme pitsan jossa ei ole lisättyä suolaa.
(jos sellaisen saisi, varman kävisimme ruokailemassa joka viikko pari kertaa)
ujon toivomuksen heittää tilatessaan: "ei paljon suolaa, kiitos!", vaikka laulussa sanotaankin: "suolaa, suolaa enemmän suolaa".
kaikkea voi, eikä olla ujoja.
kierrettiin nuo paikat nimenoman testausmielessä.
Kyllä on kurjaa kun sääliä pitää.
Sitäpaitsi, mitä siellä ruokapaikoissa viitsiikin muita vahdata ja kytätä.
Eikö oma seura ole tarpeeksi hyvää ja katsoo siihen omaan lautaseen ja vatsaansa.
Pitsat esimerkiksi tehdään niin suureen kokoon jotta asiakas ainakin tietää (?) saavansa rahoilleen vastinetta.
Se on sitä markkinointia, ihminen on ahne ja mainostetaan kaksi yhden hinnalla tai noutopöydästä kuudella eurolla niin pajon kuin napaan mahtuu.
Moitit öljyn makua, kaikki mihin ei oma suloinen kieli ole tottunut, saatta maistua ensin pahalle.
Paitsi varmaan sokeri!
Etelän maissa käytetään paljon erilasia öljyjä, oliiviöljyssä sanotaan oleavn pitkän iän salaisuus.
Tosin en ole lainkaan ihan varma että yhden tähden ruokapaikoissa käytetään hyvää öljyä, vai mistäpä minä sen tiedän.
”Kyllä on kurjaa kun sääliä pitää.”
Aloitettiin vastuuntuntoinen ajatusmaailma jo ennen lasten syntymää,
eikä siinä ole ON ja OFF nappulaa,
nyt on kiva nauttia tuloksista, lapsilla on kiva päivätyö, korvauskin miellyttää.
”Sitäpaitsi, mitä siellä ruokapaikoissa viitsiikin muita vahdata ja kytätä.”
Sitä vain näkee, ei sille mahda mitään.
Pystyisin melko hyvin kuvaileman kaikki paikassa syöneet henkilötkin,
ikäluokka, vaateiden tummuus/värikkyys, seurueiden koot, yms.
olet jonkin rikoksen, ryöstön, onnettomuuden silminnäkijä.
Olet loistava tulkitsija ja suuri apu poliisivoimille.
....Kotonani!
syömään jos niin hyvää on!? ;)
heh
ja muihin roskaruokiin.
KUNNON lounaspaikkaa odotellessa... Sellaista, josta saisi HYVÄÄ kotiruokaa.
Nykyisin olen käynyt lounaalla lähinnä Subwaylla ja Vorsmannissa.
Käykääs koittamassa Viksbergin Krouvin ruokaa! Omistaja on vaihtunut, yleisilme "siistiytynyt" ja ruokalistaa vähän uudisteltu...
Kultajyvää suosittelen jos hyvää kotiruokaa haluat
vaiks kuin on uudet verhot ikkunassa.
pelkkää hyvää. en ole siellä koskaan käynyt. mieheni ex oli alkoholisti, kävi siellä. aikaa 20v. uskaltaisinkohan siellä nyt poiketa. moni on kehunut. taitaa olla forssan kehutuin paikka.
Hyvä maine tulee taas forssalle ku: " Missä on hyvää ruokaa". Laita pääs jalkojen väliin ja avaa silmät. Siellä sitä namiruokaa on. Hyvää ruokahalua vaan teillekki.
saa ainaki kultajyvästä ja autokeitaalta, varsinki aurajuustobroiler...
Vastasin just toiseenki keskustelu palstan juttuun samalla lailla. Käydään porukalla joka työ päivä. Koti ruokaa ja varmaan Forssan halvinta. Kokeilkaa!
Forssa klubbenilla ainaski oli ihan helvetin hyvää piffiä ku tuli käytyä pihviviikkojen aikana, hinta-laatu suhde kohillaan! pihvi miltei suli suuhun sen verran mureeta ja hyvää oli
Eipä itsellä riitä uskallusta klubille, saattaa mennä viikko vessassa....
sinä olet se joka toi paska taudin sinne:)
Lähes poikkeuksettahan nämä tulee siitä että tarjotaan pilaantunutta ruokaa.
Ja sitten lähes poikkeuksetta selitellään että on tullut asiakkaan kautta, niinhän se aina on. Seli Seli,
on edullinen ja hyvä. Ja miljöö on ihan toista kuin esim. Autokeitaalla. On vain turhankin hiljaista.
olen näitä forssan ruokapaikkoja testaillu ja makula on yllättävän hyvä jos vertaa keitaaseen varsinaisista ruokaravintoloista ehkä marttiina on paras
si saa maistuvat ihanat salaatit ja se juusto leipä vesi herahtaa kielelle kun ajateleekin=)
kävin Vorsmannista hakemassa mukaani lounaan.
Wieninleike...huah...leike kiva kova koppura...silli epämääräinen möykky...puuttui kokonaan kaprikset sekä sitruunaviipale.Ranskalaiset kuivia,kovia...
Kyllä en enää siihen paikaan mene
Vaikka kuinka haet lounaan mukaasi työpaikalle...niin kyllä muualta saa tupalasti parempaa...No ompahan tuokin kokeiltu.
no joo, aluksi tykkäsin minäkin ko. salaateista.. mutta sitten muutamien käyntikertojen jälkeen alkoi tökkimään. Se on sama otatko kana- vai tonnikalasalaatin, sama salaattipohja (perussalaatti; tomaattia,kurkkua,salaattia,ananasta) ja yhtäainoaa salaatinkastiketta! Eipä pidemmän päälle enää kiinnosta koko salaatit.
Tuskin sulle kelpaa mikään muukaan... Taidat olla niitä raskaita ihmisiä, joilla ei koskaan ole mikään hyvin. O syömäti....
paras ruoka on ehdottomasti PEKOSSA ( AIKAPOIKA ) kunnon sydäri kamaa=)
näitä ruokapaikkoja Forssassa. Itse olen poikennut vain ABCILLA, koska on matkani varrella. Aina on ollut syötävää. Ei moittimista.
TYYKIBAARI! todella hyvää ja edullista kotiruokaa. jos ei ole viellä kokeillu, niin kannatan :)
on?
Hyvää naudan sisäfile pihviä
ja loimilohta, kastikkeessi ruskeata jauhokastiketta
jälkiruuaksi hedelmäsekoitusta ja jäätelöä kahvin kanssa.
Melkein kaikissa pikkukaupunkien ruokapaikossa (myös kaikki muu laitosruoka) valmistetaan ruoat halvasta puolivalmiista einesruoasta (suurtalouspakkauksista). Sitä sitten myydään "kotiruokana", vaikka samantasoista mössöä saisi kaupan einesaltaista. Täynnä E-koodeja ja huonolaatuista lisäainerasvaa.
Isommissa kaupungeissa on pari kallista gurmee ravintolaa, jotka tekevät annokset aidoista raaka-aineista.
Lukekaapa Petos Lautasella ja Mats-Eric Nilssonin uudempi Aitoa ruokaa -kirjat, niin tiedätte mistä melkein kaikki vaivanne: reuma, diabetes, vatsa- ja suolistovaivat yms. johtuu. Meitä huijataan, mutta ei se ole tyhmä joka myy, vaan...Eli olet mitä syöt!
Tämä on sitä tyypillistä yli-inhimillistä ajattelua ihmisiltä jotka muutoinkin uskovat salaliittoteorioihin. Tiedän että on vaikea myöntää että on heikko ja välillä sairastuu, on niin helppoa vyöryttää tämä kaikki jonkun muun syyksi ja vastuu siirtyy.
Luuletko ihan tosissaan että tuolla on jossakin "sikariporras" joka naureskellen päättää lisäaineista juuri siksi että sinä sairastut?
Ikävä kyllä nykyajan kapitalistisessa maailmasaa mikään muu kuin raha ja sijoittajat eivät kontrolloi mitään. Kaikki on kaaosta jossa iso ryhmä koittaa tehdä kotrolloituja päätöksiä kustannuksien minimoimiseksi jotta sinunkin sijoitusrahastosi tuottaisi taas voittoa ja heillä työpaikat säilyisivät.
Nälkäisimmän suussa.
Jos tykkää kunnon kotiruoasta, kannattaa kokeilla Kotiherkkua Rautatienkadulla. Siellä saa edullisesti mahansa täyteen. Aika hyvä salaattipöytä myös oli.
kyllä se on tyykibaari...:)
Joo tyykibaarissa tulee käytyä,suosittelen.
http://www.panoramio.com/photo/43564734
maku ja tuoksu on ruoan tärkeämpiä asioita,
jotta ei syö liikaa,
Ihmiset sekoittavat mätön ruokaan, no huhu. Kaupunki on murroksen keskellä. Ruokapaikat häviävät ja ne jotka täällä vielä pyörivät ,kokoavat menyynsä valmis/einessettien pohjalta.
Mättölätarjonta kuvastaa kansan pitsanaamaisia rivejä ja varallisuusastetta. Syökää kanaa...se on halpaa, mutta ylihinnoiteltua..........mustakissa wingsit....
.....kyllä paskallakin täyttyy maha, joten se ja sama mitä sinne työntää....sieltä ostetaan mistä saa halvimmat ja rasvaisimmat pitsat.
Ruoka loppu, mutta mättöä riittää. Olet sitä mitä syöt.................................;))
MACULA
Kotona.