Nykyään yleisesti sinutellaan mutta jostain syystä on syntynyt jonkinlainen sinuttelun ja teitittelyn välimuoto.
Onko tullut käytyä?
Onko tullut asuttua?
Näissähän menee aikamuodotkin sekaisin. Onko tuttua?
Onko tullut käytyä?
Onko tullut asuttua?
Näissähän menee aikamuodotkin sekaisin. Onko tuttua?
Vastaukset 14
Vanhimmat
aikoina käyny ameriikassa?,
No en.
Ilimanmuuta, sehän on sitä jutustelua kun ameriikassa aikanaan tavattiin niin johatellaan aiheeseen sieltä kautta.
Sehän on se alakukevennys, toisaalta en muista mikä oli aihe?
Toimittajan kysymys:
Herra Mattila oletteko käyneet Amerikassa, saa minut harkitsemaan toosan kiinni laittamista.
Kummallinen, muista kielistä napattu sinä-passivi on vieläkin raivostuttavampi.
Mitä syytä meillä on ruveta mestaroimaan kielioppia, vaikka onkin ihan OK väljentää puhekieltä ja ottaa käyttöön slangi- ja lainasanoja.
oksennusta tai pas... Pitää sanoa tulla, syödyksi, tulla käydyksi.
Jos nimesi olisi vaikka Maija niin kysymys kuuluisi: Onko Maija tullut käyneeksi tansseissa tms.
En saanut sinutella vanhemoia ihmisiä, en myöskään anoppia. Siksi keksin puhua kolmannessa muodossa kun halunnut myöskään teititeellä. Hän olisi tuntunut silloin viaraalta.
Kolmannessa persoonassa puhutteli herrasväki ennen palkollisia. Eihän heitä voinut teititellä (eivät olleet sen arvoisia), mutta sinuttelukin oli varattu läheisille ystäville.
Kummallisin puhuttelumuoto on, kun vanhainkodin hoitaja kysyy mummulta tai vaarilta: "Kuinkas me tänään voidaan?"
Formulakuskien aloittama sinä-muotoinen puhuttelu, kun tarkoitetaan itseä, raivostuttaa minut suunniltani!
Nyt vasta luin tarkemmin aloituksen. Minua ei häiritse tippaakaan, jos joku kysyy, onko tullut syötyä. Se on normaalia puhekieltä, vaikka oikea muoto kieliopillisesti onkin "syödyksi". Jokainen ymmärtää, mitä toinen tarkoittaa.
Pilkunpökkimisestä en tykää.
Ajattelen siten, että on kohtuullista, että puhumme oikein, jos osaamme. Jos kerran tiedämme, että "tuli syödyksi" on oikein, miksi emme sanoisi niin?
Minusta puhekieli ei vaadi suorastaan virheellistä kieltä, kuten se "sinä-passiivi", josta jo mainitsin. Se on laina muista kielistä, eikä kuulu meidän kielioppiimme millään tavalla.
Minua aina ellottaa, kun joku huudahtaa: "Ohhoh, tulipa syötyä!"
Ihmettelen aina, onko hän hyyskästä tulossa.
Tällä murrealueella katsotaan pitkin nokanvartta, jos joku rupeaa hienostelemaan. Kaikki ovat ikänsä puhuneet, että tuli mentyä, syötyä jne. Täällä ei ketään yökötä.
Virallisessa yhteydessä useimmat osaavat käyttää oikeaa muotoa, mutta puhekieli on puhekieltä. Siinä moni muukin asia menee toisin kuin kieliopin mukaan kuuluisi.
Puhutaan kuin päin vaan! Hymyillään kun tavataan.
:)
En vierasta teitittelyä, koska olen elänyt sen ajan, jolloin se oli itsestään selvää.
Typerintä mitä kuulin kaupassa, silloin kun sinuttelua oli vähän niinkuin pakko käyttää, niin asiakas kysyi ´Onko sulla vihreetä kanttinauhaa´? Tarkoitus lienee ollut kysyä löytyykö liikkeenne valikoimista vihreää kanttinauhaa? Pah!
Kun istuu vieraan paikkakunnan bussissa ja pysäkiltä nousee nuori nainen kysyen kimeällä äänellää; Onks sull lippui myyrä?
Minusta tuo on niin hauskaa, että pelasti päiväni taas..
Murteet ovat ihania. Se elävävöittää ihmisten kanssakäymistä. Kielen rikkautta ja tosiaan saa hyvälle tuulelle.
Saa myös aivot raksuttamaan. Pitää miettiä kun ei heti tajua kuulemaansa. Parasta sanaristikkoa.
Toivottavasti murteet eivät koskaan katoa.