Ääni kytkimessä

Fiesta vm.89 ja kytkintä painaessa (ei aina n. 3-4 kertaa)kuulu kova napsahdus, joskus pamahtaa kunnolla. Ääni kuulosta aivan kun iskisi metalliesineellä muoviin. Vaihteet mene päälle normaalisti - jos on pamahtanut todella kovaa , silloin täytyy painaa kytkintä uudestaan. Täytyykö lähteä heti korjaamolle tai kestääkö kytkin syksyyn asti.
6709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...pystykö korjamaan sen itse?

Äänestä

..automaattisäätö joka säätää kytkimen. Siitä se ääni ilmeisesti lähtee, ehkä joku hammas kulunut että ei pidä säätöä. Ei vaarallinen.

Äänestä

kytkinpolkimen yhteydessä on muovinen hammaskaari (=automaattisäätö) josta kuuluu naksahduksia kun hampaat lyö yli. Motonetissa osa maksaa 8 €, kannattaa vaihtaa ennen kuin korkkaa lopullisesti ja poljin muuttuu hervottomaksi.

Äänestä

Kiitoksia!

Äänestä

Kiitokset!

Äänestä
  • Fiesta-85:een tuli pari vuotta sitten tuo vika. Luulin myös automaattisäätöviaksi, mutta turhaan vaihdoin säädön ja vaijerin. Vaijeriin oli tosin tullut pykälä, mutta uuteen vaijeriin tuli myös.
    Vika on kytkimen paineasetelmassa ja öljyä kytkimessä. Moottorin kampiakselin tiiviste vauhtipyörän takana vuotaa ja öljyä pääsee kytkimeen. Kytkin ei kunnolla enää irroita ja moskaa pääsee myös painelaakeriin. Kun painelaakeri ei enää kunnolla pyöri, se hankaa paineaselelmaa ja Paineasetelmasta kuluu sakarat lähes pois. Painaessa kytkintä painelaakeri menee lähes paineasetelman sisään humpsahtaen. Kun nostat kytkintä, se ei enää normaalisti nouse, mutta lopulta laakeri paukahtaa ulos asetelmasta. Vaijeri käy välillä löysällä ja hankautuu pellinreunoihin.
    SIIS KYTKINLEVYN JA PAINEASETELMAN JA VAIJERIN VAIHTO. ISO HOMMA. Kampiakselin tiiviste vauhtipyörän takaa mielellään myös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


assmoh kirjoitti:

Fiesta vm.89 ja kytkintä painaessa (ei aina n. 3-4 kertaa)kuulu kova napsahdus, joskus pamahtaa kunnolla. Ääni kuulosta aivan kun iskisi metalliesineellä muoviin. Vaihteet mene päälle normaalisti - jos on pamahtanut todella kovaa , silloin täytyy painaa kytkintä uudestaan. Täytyykö lähteä heti korjaamolle tai kestääkö kytkin syksyyn asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu