1.6 8 venttiilinen vm 2000 auto on kyseessä.. Onko kellään tietoo auttaako esim. joku forte käsittely moiseen ongelmaan. Autoll ajettu vasta alle 150tkm ja jakohihnakin hetki sitten vaihdettu. Naputus alkoi kuulumaan vasta ko. huollon jälkeen.
Astran venttiili
naputtaa..
4821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
katso/kysy tuolta, saatat saada apuja: http://www.opelclubfinland.fi/forum/
Minulla tuli sama ongelma, sitä taitaa olla nyt liikkeellä ;-/
Mutta, laitoin asiasta kysymyksen tuonne Opel sivulle, en löytänyt aiempia asiaa koskevia keskusteluja tai osannut etsiä oikeilla sanoilla. Yksi vastaus tuli jo, siinä vinkattiin myös tuohon Forte-käsittelyyn.
http://www.ocf.fi/forum/viewtopic.php?f=4&t=168084&p=1398862&sid=9fd839f6a48d6c2ec91faba96737764b#p1398862
auttaa tai olla auttamatta. Purkki ei maksa paljoa joten kannattaa kokeilla, voi saada lisäaikaa isompaan huoltoon.
Ainakin itsellä v6 omegasta hävisi naputus forte käsittelyn jälkeen ja naputus pysyi pois niin kauan että auto vaihtoi omistajaa.
se kulkine onkin tarkoitus laittaa ja antaa riemuksi seuraavalle haltijalle moinen naputus..