Kerran törmäsin tällaiseen, että nykyinen graafinen suunnittelija oli käynyt aikoinaan lukion, media-assistentin koulutuksen ja sen jälkeen varsinaisen graafisen suunnittelun koulutuksen. Eikö tämä media-assistentiksi kouluttautuminen tapahdu kuitenkin amiskassa? Eihän siihen kouluttautuminen välttämätöntä ole, mutta kuinka käytännöllinen? Kyseinen graafinen suunnittelija sanoi sen olevan hyvä lisä. Kolme vuottahan siihen menisikin. ja varsinaiseen koulutukseen neljä.
Graafisen alan ja media-assistentin koulutus?
3
2126
Vastaukset
- Harkitse tarkkaan.
Media-assari on amiskoulutus. Siihen siis ei tarvitse edes lukiota. Graafikoksi kouluttautuminen on korkeakoulu hommaa. Lahden muotoilu instituutti tai taideteollinen korkeakoulu noin käytännössä.
Sitten on noita välimuotoja. Audiovisuaalisen viestinnän ammattitutkinto, periaatteessa näyttökoe. Enenpi kuin media-assari kuitenkin.
Ja sitten amk- jutut. Medianomit ja sen sellaiset.
Koulutus on apu, ei mikään perusedellytys yhtään mihinkään. Pirusti ihmisiä töissä ilman mitään koulutusta. Toisaalta kortistot pullollaan ties minkä tutkinnon tehneitä.
Ite tein taannoin visuaalisen suunnittelijan tutkinnon joutessani. Päivääkään ei oo kouluja tullut käytyä. Yli 25 vuotta tosin hommia tehtyä. Tästä pystyis hakeen amkkiin, ja sen jälkeen vaikka yliopistoon. Siis ilman lukiota.
Kannattaisi muuten miettiä alavalintaa tarkkaan. Näihin hommiin on pian kymmenen vuotta koulutettu valtavat määrät ihmisiä. Ja kuten sanottua, työkkäri se suurimmalla osalla on se tulonlähde.
Jos tuntuu että on potkua, ja lukiokin käytynä. Mee pyrkiin taikkiin. Media-assarit on useesti vetelemässä piuhoja jossain proggiksessa, tai tekee viimmeistelyhommia tai rutiininomaisia lehti-ilmoja pienellä palkalla ja urakkatahtiin.
Koulutettu graafikko voi jopa päästä suunnittelemaankin jotain. Tai sitten jos viitsii koulutuspuolen aprot vääntää, kenties opettavat jossakin pienessä kansalaisopistossa jotain värioppia tuntilaisena.
En mä nyt taas oo sillein peloittelemassa ketään. Ala on verinen. Yks entinen pomo löytyi hirrestä viime vuoden lopulla. Nyt kun pukkas laman, etenkin mainospuolella on odotettavissa konkursseja. Printti, webbi ja sähköiset viestimet työllistää suunilleen kuin ennenkin. palkat voi tosin laskea nykyisestäänkin. Tollaset jutut kun hyväksyy ja on hyvä duuneissaan, voi kenties elättää ittensä.
Alalle kyllä mahtuu uutta verta, osa kun tippuu kuitenkin kuvioista, tavalla tai toisella. Siis joittenkin tietojen mukaan vuositasolla otetaan kaikenmaailman media kouluihin parituhatta opiskelijaa. Tätä on tapahtunut 10 vuotta. Siis 20 000 jonkinlaista koulutettua tyyppiä kulkee raapimassa töitä alalta, missä töitä oli alunperinkin heikosti.- lähdössä pois alalta
Hei,
Olen itse opiskellut medianomiksi (opinnot kesken tosin), kun lähdin työelämään heti kun sopiva paikka löytyi. Yhdeksän vuotta tällä alalla olen nyt ollut ja monenlaista tullut nähtyä....Teen web-hommia lähinnä nykyään, mutta ajattelin hakea kokonaan toiselle alalle. Mainosala jo kyllästyttää, aikansa kutakin:)Mieluummin teen harrastuspohjalta kuvituksia ja muuta mukavaa, koska ei näissä hommissa saa varsinaisesti "taiteilla":)
Aika paljon työttömiä tällä hetkellä ja koko ajan pitäisi kehittää itseään ja olla valmis opettelemaan uusia ohjelmia ja taitoja.....glamour kaukana tästä hommasta, näyttöä pitää jaksaa tuijottaa silmät sikkurassa:) - alan vaihtoa
lähdössä pois alalta kirjoitti:
Hei,
Olen itse opiskellut medianomiksi (opinnot kesken tosin), kun lähdin työelämään heti kun sopiva paikka löytyi. Yhdeksän vuotta tällä alalla olen nyt ollut ja monenlaista tullut nähtyä....Teen web-hommia lähinnä nykyään, mutta ajattelin hakea kokonaan toiselle alalle. Mainosala jo kyllästyttää, aikansa kutakin:)Mieluummin teen harrastuspohjalta kuvituksia ja muuta mukavaa, koska ei näissä hommissa saa varsinaisesti "taiteilla":)
Aika paljon työttömiä tällä hetkellä ja koko ajan pitäisi kehittää itseään ja olla valmis opettelemaan uusia ohjelmia ja taitoja.....glamour kaukana tästä hommasta, näyttöä pitää jaksaa tuijottaa silmät sikkurassa:)koska töitä ei ole ja nuoremmat otetaan mieluummin töihin kuin yli 40 vee:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1644342Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä372494- 1562162
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161699- 811318
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241261Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311162Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441142Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.103935Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115860