Työtunnit ovat lehmätiloilla 4-5 tuntisia,muilla viljelijöillä n3-4tuntisia.
http://www.aijaa.com/v.php?i=3734192.jpg
http://www.aijaa.com/v.php?i=3734192.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuet menee ja verottaja iskee.Entäs kesällä,kun on tehtävä hommia 24 tuntia rehunteko ja peltojen muokkaus.kaippqa ne itsestään hoituu.
Olen ollut viljelijä ja olen tätä nykyä tehdastyössä ja kyllä täytyy sanoa että jos laitetaan "kellokalle" viljelijän perään vuodeksi niin yllättyisitte tuntejanne ! Jos niitä työaikoja teillä on mitattu niin voi sitä työtä löytyä vaikka se 24 tuntia vuorokaudessa päivän seurannassa,mutta kun seuranta jakso on pitempi niin ei enään keksi mitään tekemistä ja totuus paljastuu.
mennä jollekin maitotilalle, niin todella yllättyisi. Työtunteja tulee todellakin paljon sen lypsytyön lisäksi. Toisekseen kun tämä jatkuu vuodessa sen 340 vuorokautta. Sitten näiden töiden lisäksi on navettakirjanpito ja verokirjanpito, jotka täytyy hoitaa.
mainittava kun tälläisiä arvioita esitetään.
maitotiloilla on paljon muutakin työtä kuin pelkästään lypsytyö.