Olisi tarkoitus peruskorjata 70 -luvun lautamökki. Tuli mieleen, että saako hirsipaneelilla lautamökistä hirsimökin näköistä? Mitenkähän asennus sujuu ja kustannukset?
hirsipaneeli
lautamökkiin
63329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On markkinoilla 22-28 x 170 - 195 ulkoverhoiluun tarjoitettua hirsipaneelia, muistaakseni kuusta. Profiili jättää pinnan höylähirsimäisen näköiseksi, mutta vaivaa pitää nähdä jos aikoo saada hirsiseinän lomituksen aikaiseksi. Toisilla seinillä pitää panelin siis kulkea puolen korkeuden verran korkeammalla. Pitkänurkkaa ei tietystikään voi jäljitellä, jos ei jostain saa sopivaa hirttä mistä pusata ulkonurkat. Lyhytnurkkaista voi tietysti jäljitellä kun nurkat jää vuorilautojen alle piiloon.
Muuten tuo ei eroa UTV tai vast. ulkoverhouslaudan vaakasuorasta asentamisesta. Vaakapaneelilla saa hyvin tuuletuksen alle kun koolaus kulkee pystyyn.
suurempaakin hirsipanelia kuin mitä mainitsit niin pyöröhirren kuin höylähirrenkin profiiliin sopivaa.
Saa kyllä. Tosin kuten edellinen jo kyselikin että millä tarkkuudella. Hulaspäät ja irtopalikat nurkkiin vaatii jo hieman askartelua mutta leveä hirsipaneli semmoisenaan tavallisilla nurkkalaudoilla on ihan näyttävää vaikka naulat jäävätkin näkyviin.
Nurkat voi tehdä siihen tyylin kuin ne olisi vuorattu pystylaudoilla. Näinhän usein ennen tehtiin, kun hirsien päät alkoivat lahota.
lautamökistä pitää tehdä hirsimökin näköinen? Mietin vain.
Ennenmuinoin haluttiin kaupunkirakentamisessa hirsirunkoinen talo naamioida ulkoverhouksilla näyttämään kivitalolta, koska se oli "arvokkaampaa" rakentamista. Nykyään halutaan ehdottomasti saada omakotitalo näyttämään vanhalta heinäaitalta pitkänurkkineen yms...?