Mulla on kaksi konetta, jotka olen yrittänyt yhdistää kaapelilla. Kovasti on muka yhteys olemassa, mutta silti en näe toiselta koneelta toisen tiedostoja.
Kun irroitan johdon, kone sanoo heti, että kaapeli on irroitettu..
Mikä neuvoksi?
Kun irroitan johdon, kone sanoo heti, että kaapeli on irroitettu..
Mikä neuvoksi?
Vastaukset 15
Vanhimmat
http://www.tietokone.fi/lukusali/artikkelit/2003tk06/kaapelointi.htm
Niin ja sitten olis vielä yksi vaihtoehto, ruma ja iljettävä ubuntu ja se etätyöpöytä.
http://nikohallikainen.blogspot.com/2006/04/ettypyt-ubuntussa.html
hyi helkutti.
Eivät osaa edes kääntää eglanniksi, kuinka he sitten osaivat ohjelmoida noita linukseja?
Voisko se olla syynä, että toisessa on XP ja toisessa vista käyttöjärjestelmä?
Kannattaa odottaa kaksi viikkoa.
Silloin on kevätpäivän tasaus ja kaikki Wintoosat yhtyvät toisiinsa ihan mukisematta (ainakin keskipäivällä).
Tiedostojen jako tulee olla myös päällä sekä jakaa jokin koneen resurssi toisen käytettäväksi, ei ne automaattisesti näy verkossa.
Verkkoyhteydet-kansiossa tuli huomautus "Vajaa tai puuttuva liitettävyys... Tämä ongelma johtui siitä, että verkko ei osoittanut tietokoneelle verkko-osoitetta."
Lähiverkkoyhteyden tila-kansiossa molemmat koneet on lähettänyt paketteja useita satoja, mutta kumpikaan ei ole vastaanottanut yhtään.
Onko kaapeli nyt sitten väärä? Mulla on toinenkin verkkokaapeli, muistaakseni tämäkoneessa oleva pitäisi olla ristikaapeli, en kyllä tarkkaan muista kumpi on kumpi. Ja sitä paitsi, se toinen on halpahallin kaapeli, täyttä toimintavarmuutta ei ole.
Jos koneet on kytketty reitittimeen/kytkimeen/tms kytkentäkaapelin tulee olla suora. Jos taas koneet on kytketty suoraan toisen tietokoneen verkkokorttiin, kaapelin täytyy olla ristiinkytketty (kaapelin/liittimien väri on punainen).
Jälkimäisessä tapauksessa tulee määritellä molemmille koneille kiinteä ip-osoite (esim. 192.168.0.1 ja 192.168.0.2) sekä yhdyskäytäväksi toisen koneen ip-osoite, verkkomaski on molemmissa sama (255.255.255.0).
Jos reitittimeen liitetty kone ei saa ip-osoitetta, syynä voi olla se, että laite ei ole reitittävässä tilassa eikä operaattori jaa kuin yhden osoitteen per liittymä. Tilanteen saa korjattua määrittelemällä laitteen reitittävään tilaan.
Eipä ole punaista mun johdoissa missään. Suoraan kahden välille olen yrittänyt rakentaa verkkoa. Clas Ohlsonin myyjä sanoi että tämä olisi ristikaapeli, mutta ei sitten. Kiitos tiedoista, nyt kaapelikauppaan. =)
Jos joku vielä tietäisi, selviääkö yhdellä viruksentorjuntaohjelmalla, jos 2 konetta käyttää ko. verkossa internet-yhteyttä, vai miten se menee..
Voihan siinä olla joku muukin merkki. Yleensä kaapelit on merkitty punaisella jos se on kytketty ristiin. Mitä merkintöjä kaapelissa on?
Jokaiselle lähiverkon koneeseen tulee olla asennettu virustorjunta.
Ihan samaa yritin uudella kaapelilla (punainen, lukee e138922 awm2835 24awg csa LL81295 ft2 etl verified tia/eia-568-b.2 cat.5 patch cable utp) eikä onnistunut vieläkään. Annoin käskyn korjata automaattisesti, muttei voinut suorittaa IP-osoitteen uusimista loppuun. Tuttuja juttuja myös harmaalla johdolla.
Harmaassa kaapelissa lukee e244650 (UL) type cm 24awg/4prs LL84201 csa type cmg ft4 utp cat.5e cable
Voiko tuon IP-osoitteen uusia manuaalisesti?
Sitä minäkin olen tässä juurikin miettinyt,tarttis kaiketi "ristiinkytkentä"kaapeli!ja kun tässä ACER läppärissä ei ole "liikaa"niitä liitin reikiä,,alunperin langaton on sellainen pieni HUAWEI:N pieni valkoinen poksi pelikorttipakan kokoinen!johon menee vaan yksipiuha,,
kyllä asioita tehtiin 15 vuotta sitten vaikeasti! Nykyään "ristiinkytkentä" tapahtuu yleensä aina automaattisesti tarpeen mukaan - suorallakin kaapelilla voi siis pärjätä kun vääntää ajurista parit ristiin. Ainakin kaikki router-laatikot osaa tuon tempun ja monilta emoiltakin se löytyy..
Suorakaapeli polttaa emolevyn toisesta tai toisesta eikä sitä millään ajurilla voi estää.
WOUWOUWOU! Jopas tuli paskaa tuutin täydeltä.