Mikä tekee pistoolista "keikkapiipun"?
Onko pienoispistooleissa sellaisia?
Heikentääkö ko. keikkuminen osumatarkkuutta.
Kysympä tälläistä kun tänään kuulin ensi kerran keikkapiippu sanan.
"keikkapiippu"
6
1031
Vastaukset
- pipo
http://www.youtube.com/watch?v=iPPgmvcsJNw
Pienoispistoolissa on yleensä 'kiinteä' piippu.
Keikkaaminen ei käytännössä heikennä tarkkuutta vaan on osa rekyylitoimisen aseen lataussykliä.- piippu.
Kyllä keikkapiippuisen aseen tarkkuun on huonompi kuin kiinteäpiippuisen. Joissakin "paremmissa" keikkapiippuisissa on piipussa holkki, joka keskittää ja kuristää piipun lähes liikkumattomaksi luistin ollessa etuasennossa.
- sussamalku
Pienoispistooleissa tietääkseni riittää massasulku, eli niissä lukko saa lähteä perääntymään heti kun patruuna laukeaa, joten niissä ei keikkapiippua tarvita.
- T.Tiedoton
Mikä sen keikkapiipun tarkoitus on, siis miksi pitää keikkua?
- ei pankkikeikka
T.Tiedoton kirjoitti:
Mikä sen keikkapiipun tarkoitus on, siis miksi pitää keikkua?
No eipä liene suorastaan kenenkään tavoite että aseen piippu kovasti keikkuu. Keikkapiippu on eräs tapa toteuttaa vähän tehokkaamman aseen sulkulaite eli lukko. Ideana on ollut se että tehokkaassa käsiaseessa piipun pieni liike ei käytännössä haittaa, ainakaan yleensä. Eli jos käsiaseen lukko voidaan teknisesti näppärästi toteuttaa niin että piippu hiukan keikahtaa, niin sitä on pidetty yleensä riittävän hyvänä ja toimivana ratkaisuna.
- kuin 1000 sanaa
T.Tiedoton kirjoitti:
Mikä sen keikkapiipun tarkoitus on, siis miksi pitää keikkua?
http://www.m1911.org/loader.swf
Valitse sliden kohdalta split.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiitos nainen
Kuitenkin. Olet sitten ajanmerkkinä. Tuskin enää sinua näen ja huomasitko, että olit siinä viimeisen kerran samassa paik83296MTV: Kirkossa saarnan pitänyt Jyrki 69 koki yllätyksen - Paljastaa: "Se mikä oli hyvin erikoista..."
Jyrki Linnankivi alias Jyrki 69 on rokkari ja kirkonmies. Teologiaa opiskeleva Linnankivi piti elämänsä ensimmäisen saar681848Hyväksytkö sinä sen että päättäjämme ei rakenna rauhaa Venäjän kanssa?
Vielä kun sota ehkäpä voitaisiin välttää rauhanponnisteluilla niin millä verukkeella voidaan sanoa että on hyvä asia kun5401549Kirjoita yhdellä sanalla
Joku meihin liittyvä asia, mitä muut ei tiedä. Sen jälkeen laitan sulle wappiviestin751156Olet hyvin erilainen
Herkempi, ajattelevaisempi. Toisaalta taas hyvin varma siitä mitä haluat. Et anna yhtään periksi. Osaat myös ilkeillä ja60966Yksi syy nainen miksi sinusta pidän
on se, että tykkään luomusta. Olet luonnollinen, ihana ja kaunis. Ja luonne, no, en ole tavannut vielä sellaista, joka s32940Hyödyt Suomelle???
Haluaisin asettaa teille palstalla kirjoittelevat Venäjää puolustelevat ja muut "asiantuntijat" yhden kysymyksen pohditt208861- 170813
Hyvää Joulua mies!
Toivottavasti kaikki on hyvin siellä. Anteeksi että olen hieman lisännyt taakkaasi ymmärtämättä kunnolla tilannettasi, o59796Paljastavat kuvat Selviytyjät Suomi kulisseista - 1 päivä vs 36 päivää viidakossa - Katso tästä!
Ohhoh! Yli kuukausi viidakossa voi muuttaa ulkonäköä perusarkeen aika rajusti. Kuka mielestäsi muuttui eniten: Mia Mill3758