Little lamb?

kokemuksia?

Onko kenelläkään kokemuksia little lamb sisävaipoista ja kuorista? Mukana tulee vielä joku lisäimu ja kuivaliina. Sisävaippoja näyttäisi olevan kolmea eri materiaalia: bambu, mikrofleece ja puuvillafrotee. Mikä noista olisi paras??? Ilmeisesti bambu kuivuu hitaammin mutta imee enemmän? Entä mikrofleecen ja puuvillan ero?

Kiitos jos joku osaa auttaa! Olen viikolla 20. ja kuumeisesti alkanut tutkiskella eri vaippavaihtoehtoja. Nuo tuntuivat hinta/laatusuhteeltaan ja käyttömukavuudelta hyviltä. Ja kun haluan että vaipat voi pestä valkaisevalla aineella (kuoria ei toki) etteivät pinty kamaliksi kuten fuzzit! Tilasin käytetyn fuzzin taskuvaipan netistä kokeeksi ja huh hirveää. Roskiin lensi.

5

1290

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MommyMe

      Moi,
      Hei en suosittele valkaisuaineen käyttöä.
      Jos tilasit Fuzzin käytettynä niin todennäköisesti joku on pilannut vaipan omassa käytössään pahasti.

      Tahrat voit välttää silläettä huuhtelet kakat vaipasta heti kun olet vaihtanut vaipan etkä jätä kakkoja kuivumaan niihin. Lisäksi vältät tahrat sillä että et käytä lapsen iholle rasvaa siten että laitat sitten heti päälle fleece sisäpintaisen vaipan (kuten fuzzin). Jos teet näin niin rasva pinttyy fleeceen kiinni.
      Itse olen käyttänyt kestovaippoja 1,5v (mm. fuzzeja) eikä omissani ole yhtään tahraa!

      • ihmeessä??

        Little lamb sisävaipat ovat kirkkaanvalkoisia. Miksei niitä saisi pestä normaalilla pesuaineella jossa ei zeoliittia, ei liikaa saippuaa mutta missä on hieman valkaisuainetta mukana?? Mitä pahaa valkaisuaine tekee materiaalille? Sehän on kielletty vain pul-kuorissa ja muissa kosteussulkukankaissa.


    • MommyMe

      Niin ja...
      Suosittelisin noista imuista ehdottomasti materiaalina tuota bambua. Puuvillafrotee on sama kuin pyyhkeen materiaali, mikrofleecä en ole käyttänyt enkä tunne imumateriaalin sitä lainkaan joten tuskin on hyvä. Imumateriaalina Hamppu on paras (tosin myös kova) ja sitten mikrokuitu on myös ok.

    • ladygrey

      Minulla on yksi Little lamb bambusisävaippa. Olen ollut siihen ihan tyytyväinen; melko kapea haaroista ja siksi istuu hyvin pikkupepulle. Kuitenkin korkeutta on sen verran, ettei jää heti pieneksi. Bambu on miellyttävä iholle ja pesuissa säilyy aika hyvin pehmeänä, toisin kuin frotee. Ja kuten jo moni muukin on todennut, imee paremmin kuin puuvilla.

      • ^^^

        Mulla kaksi mikrokuitu sisävaippaa. Paranee vaan koko ajan pesuissa. Ei ole koskaan vuotanut. Kuivuu supernopeasti. Vaippa on söpö, istuu hyvin eikä paina. Tilasin Britannian verkkokaupasta kokeilupaketin jossa kuori ja sisävaippa ja maksoi postikuluineen 12 euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      711
      1299
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1047
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe