Little lamb?

kokemuksia?

Onko kenelläkään kokemuksia little lamb sisävaipoista ja kuorista? Mukana tulee vielä joku lisäimu ja kuivaliina. Sisävaippoja näyttäisi olevan kolmea eri materiaalia: bambu, mikrofleece ja puuvillafrotee. Mikä noista olisi paras??? Ilmeisesti bambu kuivuu hitaammin mutta imee enemmän? Entä mikrofleecen ja puuvillan ero?

Kiitos jos joku osaa auttaa! Olen viikolla 20. ja kuumeisesti alkanut tutkiskella eri vaippavaihtoehtoja. Nuo tuntuivat hinta/laatusuhteeltaan ja käyttömukavuudelta hyviltä. Ja kun haluan että vaipat voi pestä valkaisevalla aineella (kuoria ei toki) etteivät pinty kamaliksi kuten fuzzit! Tilasin käytetyn fuzzin taskuvaipan netistä kokeeksi ja huh hirveää. Roskiin lensi.

5

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MommyMe

      Moi,
      Hei en suosittele valkaisuaineen käyttöä.
      Jos tilasit Fuzzin käytettynä niin todennäköisesti joku on pilannut vaipan omassa käytössään pahasti.

      Tahrat voit välttää silläettä huuhtelet kakat vaipasta heti kun olet vaihtanut vaipan etkä jätä kakkoja kuivumaan niihin. Lisäksi vältät tahrat sillä että et käytä lapsen iholle rasvaa siten että laitat sitten heti päälle fleece sisäpintaisen vaipan (kuten fuzzin). Jos teet näin niin rasva pinttyy fleeceen kiinni.
      Itse olen käyttänyt kestovaippoja 1,5v (mm. fuzzeja) eikä omissani ole yhtään tahraa!

      • ihmeessä??

        Little lamb sisävaipat ovat kirkkaanvalkoisia. Miksei niitä saisi pestä normaalilla pesuaineella jossa ei zeoliittia, ei liikaa saippuaa mutta missä on hieman valkaisuainetta mukana?? Mitä pahaa valkaisuaine tekee materiaalille? Sehän on kielletty vain pul-kuorissa ja muissa kosteussulkukankaissa.


    • MommyMe

      Niin ja...
      Suosittelisin noista imuista ehdottomasti materiaalina tuota bambua. Puuvillafrotee on sama kuin pyyhkeen materiaali, mikrofleecä en ole käyttänyt enkä tunne imumateriaalin sitä lainkaan joten tuskin on hyvä. Imumateriaalina Hamppu on paras (tosin myös kova) ja sitten mikrokuitu on myös ok.

    • ladygrey

      Minulla on yksi Little lamb bambusisävaippa. Olen ollut siihen ihan tyytyväinen; melko kapea haaroista ja siksi istuu hyvin pikkupepulle. Kuitenkin korkeutta on sen verran, ettei jää heti pieneksi. Bambu on miellyttävä iholle ja pesuissa säilyy aika hyvin pehmeänä, toisin kuin frotee. Ja kuten jo moni muukin on todennut, imee paremmin kuin puuvilla.

      • ^^^

        Mulla kaksi mikrokuitu sisävaippaa. Paranee vaan koko ajan pesuissa. Ei ole koskaan vuotanut. Kuivuu supernopeasti. Vaippa on söpö, istuu hyvin eikä paina. Tilasin Britannian verkkokaupasta kokeilupaketin jossa kuori ja sisävaippa ja maksoi postikuluineen 12 euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe