Kun AIDS tuli suomeen niin silloin puhuttin että se on vain homojen tauti, nyttemmin ovat asenteet muuttuneet...mutta...mutta...
Tunnen henkilökohtaisesti 4 homoa, heillä jokaisella on HIV. Sattumaako?
Viimeinen tapaus tuli ilmi joitakin viikkojan sitten, kuulin siitä vasta asken.
Heitä yhditää kolme asiaa, sama tauti, sama sek.suuntautuminen ja samantapainen työpaikka......
En kerro mistä työpaikasta on kyse, sen verran voin antaa vihjeen että siinä joudutaan matkustamaan hyvin paljon ja tutuiksi tulee "bilepaikat"
Tunnen henkilökohtaisesti 4 homoa, heillä jokaisella on HIV. Sattumaako?
Viimeinen tapaus tuli ilmi joitakin viikkojan sitten, kuulin siitä vasta asken.
Heitä yhditää kolme asiaa, sama tauti, sama sek.suuntautuminen ja samantapainen työpaikka......
En kerro mistä työpaikasta on kyse, sen verran voin antaa vihjeen että siinä joudutaan matkustamaan hyvin paljon ja tutuiksi tulee "bilepaikat"
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei usko, että hän tai he ovat hiv-positiivisia, jolloin tauti tulee ilmi vasta aids-vaiheessa. Ainakin näin joku asiaan perehtynyt selitti telkussa. Moni on saattanut vaimonsakin tällä tavalla ainakin hiv-vaiheeseen.
Ehkä lukumääräisesti.
Suhteessa homoilla on HIV huomattavasti yleisempi kuin heteroilla. On tilanteita joissa heteromies on saanut HIV:in "seikkailuista" homojen kanssa, mutta eivät tunnusta sitä ympäristön paineista johtuen.
Nimimerkki FaktaTieto(YKS)
Aidsista kyse eikä hiv-infektiosta?
Tilastojen mukaan homomihellä HIV on 23 kertaa todennäköisempi kuin heteromiehellä. Tähän tilastoon vedotaan, kun homomiehiä ei verenluovutukseen haluta. Eli ei ole mikään tuulesta temmattu juttu.
Eli sama todennäköisyys saada HIV on maata yhden homomiehen kanssa tai 23 heteromiehen kanssa.
Se miksi sitä "homokieltoa" on vastustettu johtuu kai siitä, että siinä homoseksuaalisuus on se määrittelevä tekijä ja este luovutukselle, eikä seksuaalinen käyttäytyminen.
Homot onneksi osaavat useammin epäillä hiv-tartunnan mahdollisuutta ja (ehkä) testauttavat siksi itseään herkemmin kuin heterohäntäheikit.
Vaikka hiv tarttuukin yleisemmin miesten välisessä (suojaamattomassa) seksissä, se tarttuu myös heteroseksissä. Kannattaa painaa kaaliin, jottei tartunta ilmene vaiheessa, jossa sille ei ole mitään tehtävissä. (Hoitamattomana hiv on lisäksi paljon herkemmin tarttuva kuin hoidossa olevana.)
Taitaapa olla homovihaajan tuulesta temmattu trolli tuo tarina. Homonpelkääjät ovat yleensä itse piilohomoja.
heteroväestöön verrattuna, tämä on tunnettu tosiasia.
Homot ovat "perinteisesti" olleet hiv-tietoisempia kuin heterot ja testauttaneet itseään.
Näin infektio on saatu tietoon ja hoitoon ja sen tarttuvuuskin on hoidettuna heikompi. On vaarallista leimata hiv tiettyjen ryhmien ongelmaksi.
Ilman länsimaisten nuorten, aiemmin terveiden kaupunkilaishomojen epidemiaa 80-luvun alussa viruksen löytyminen ja tutkiminen olisi viivästynyt ehkä kohtalokkaastikin. (Afrikassa saa riutua pois ilman että kukaan välttämättä reagoi.)
huomattavasti helpommin kuin emätinyhdynnässä. Ja naisilla on raskaudenpelko, joten useimmat vaatii kondomia, jos ei ole pillereillä. Lesboilla ei taida juuri hiviä olla, paitsi narkkareilla.
kun niin läysään elimeen pannessa ei synny edes kunnollista kitkaa.
kumiukko ja liukkarit käyttöön, pannaan sit b-rappuun miestä tai naista.
Suomen ensimmäinen aids-potilas ei muuten ollut v. 1983 se Sirkka-Liisa Vallen vastaanotollaan löytämä ja julkisuuteen vuodettu homomies.
Tapauksia oli ollut jo aiemmin, muttei niistä haloota synnytetty, tuskin edes tunnistettiin tautia. Jälkeen päin on ymmärretty, että aidsista oli ollut kyse.
Suurin osa, yli 9/10 osaa HIVistä ja AIDSista on heteroilla ja Afrikassa.
HIV/AIDS tulee kun bilettää ja ei muista kumia, tai vetää ns. barebackinä
Ei pidä tehdä johtopäätöksiä