Olemme menossa kohta muiden muassa Bosniaan, Montenegroon, Albaniaan, Kosovoon, Makedoniaan autolla. Siis sikäli kun ei ole mitään ihan outoa estettä. Eli onko rajamaksuja ja miten Kosovossa (muualla ei taida tarvita) auton vakuutus hoidetaan ja mitä maksaa? Onko rajanylitys aikaa vievää? Onko tiemaksuja?
Kiitos asiallisista vastauksista.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
että matkakohteesi kuuluu siihen osastoon johon tämän palstan seuraajilla ei isommin ole minkäänlaista kokemusta.
Kosovosta tiedän jotain, tosin sielläkin on tilanne muuttunut sen jälkeen kun olen sieltä pois tullut. Esim sellainen pikkujuttu kuin itsenäistyminen. En voi sitä paikkaa kyllä matkailuun suositella. Ihmiset ovat kyllä ystävällisiä ja ruokaa ja yösijoja löytyy pilvin pimein. Ongelma siellä on se että työttömyysprosentti on lähempänä sataa kuin viittäkymmentä, ja nuorella valtiolla ei ole rahaa sitä kurimusta hoitaa. Tästä seuraa rikollisuutta. Yhden autokunnan matkaa en suosittele. Onhan siellä Naton johtamia sotilaita 15000 mutta ihan joka paikkaan ei heidänkään silmät yllä. Ja YK:n poliiseja vissiinkin toinen mokoma. Vakuutusyhtiöstä täytyy selvittää sotatila-alueen (liekö enää sotatila?) vaikutus vakuutusturvaan. Tässä eväitä ensialkuun.'
Autoliitto taitaa olla se oikea osoite tälle selvittelyllesi. Sieltä löytyy ihmisiä jotka oikeasti tietävät näistä asioista, ja jos ei siltä istumalta tietoa tule, he tietävät mistä se tieto löytyy. Täällä kun saat kaksi toisistaan poikkeavaa vastausta joista valitset sen väärän, ei kannata Ranskan sotilaille Kosovon rajalla itkeä että suomi24:ssä sanottiin toisin.
Ellei sitten ole vain tarkoitus hehkuttaa hienoa ideaa jota ei ole tarkoitus toteuttaa.
Balkanin niemimaa tarjoaa maisemallisesti hienoja seutuja, ja onhan siellä vuosisatoja vanha kulttuuri. Ilmasto on kesällä kuumankostea, talvella kalsankostea. Laaksoissa maa menee juuri ja juuri valkeaksi, hieman ylempänä vuorilla ei ilman ketjuja sitten pärjää.
Viimeisten vuosikymmenten myllerrykset ovat jättäneet jälkensä niin päällepäin kuin myös ihmisten mieliin, tämä kannattaa pitää mielessä ja opetella pari perusasiaa siitä mistä Kosovon sodassa oli kysymys. Et sillä välttämättä saavuta mitään mutta väärillä sanavalinnoilla voit menettää hyvinkin paljon.
Saako Kosovoon vakuutuksia?? en menis itse kyllä lähellekään.
Albania on vähän siinä ja siinä, en ainakaan ajaisi siellä yöllä.
Bosniakin sit vähän vaihtelee että missäpäin maata liikkuu, serbitasavallan puoli on aika takapajulaa.
Montenegro on ihan hienoa seutua, rannikko turistialueineen on ihan sivistynyttä ja siistiä, sisämaassa sit väkeä moneen lähtöön, ex-jugon alueen pakolaisia sun muuta.
Omat kokemukseni ovat niinkin kaukaa kuin syksyltä 2002, jolloin ajelin Kosovon läpi moottoripyörällä Balkanin lomareissullani. Tuolloin kaikki vakuutukseni lakkasivat olemasta voimassa ylitettyäni Serbian (nyk. Montenegro) ja Kosovon välisen rajan ja palasivat voimaan poistuessani Kosovosta Makedoniaan. Omalla vastuulla mentiin ja senmukaisesti entistäkin varovaisesti ajeltiin.
Nykyäänhän asiat voivat olla toisin, johtuen mm. Kosovon vuodentakaisesta itsenäistymisestä. Omasta vakuutusyhtiöstä saanee vastauksen asiaan.
Maisemat ovat kyllä näkemisen arvoisia koko Balkanin alueella ja muutenkin alue on erittäin mielenkiintoinen.
pyörä samassa retkueessa? Tyyliin kymmenkunta? Mikäli näin oli, olemme ajaneet vastakkain :)
Pyäsyttikö KFOR monesti? Olitteko pitkään alueella? Herätitte enemmän kuin hieman ihmetystä, sillä silloinen maakunta ei kovin yleinen turistikohde ollut.. Itse sain sentään palkan siltä ajalta mitä siellä olin.
Ei ollut montaa, vain kaksi miestä ja suurta matkapyörää, Bemu ja GoldWing. Olimme Kosovossa vain päivän, eli käytännössä ajoimme alueen läpi ja Pristinaa vähän aikaa katseltiin. Lähtiessämme Pristinasta kohti Makedonian rajaa pysähdyimme suomalaisten vartioasemalle, jossa pojat ilomielin keittivät meille kahvit.
Juu, ihmetystä kohdattiin, mm. Kosovosta poistuessamme viimeisellä tarkistuspisteellä ennen Makedonian rajaa venäläinen rauhanturvaaja tarkisti paperimme ja kuultuaan olevamme turisteja puuskahti, että on aina tiennyt suomalaisten olevan hieman uhkarohkeita, mutta me kaksi olemme kuulemma aivan kaistapäitä kun vietämme lomaamme tässä "shit-holessa", kuten hän asian ilmaisi. :)
Muuten meitä ei pysäytetty KFOR:n toimesta kuin alueelle tullessa ja sieltä lähdettäessä.
näin eri porukan. Pyöriä oli joku kymmenkunta, kaikissa iloisesti suomenliput liehumassa, isoja matkapyöriä olivat nämäkin. Tai sitten muisti alkaa jo heittää, ja pyöriä olikin vain kaksi..
Kyllähän se sellainen läävä oli, hieman toista mihin on Suomessa tottunut. Saas nähdä nouseeko se jaloilleen vielä. Olen pyöritellyt asiaa mielessä jotta olisi kiva päästä näkemään millaiseksi se on kymmenen vuoden päästä muuttunut. Nimenomaan siviilinä, viran puolesta kun toiminta oli aikalailla rajattua. Kutkuttelee tuo pyöräily ulkomailla siihen malliin.
Ainakin caravan-lehdessä on juttuja matkailusta balkanin maissa.
Samoin voi lukea esim. karavaanarit.fi sivuilta "etuteltan puheet", josta voi myös löytyä hyviä vinkkejä.
Matkailuautoilla ovat uskaliaimmat kiertäneet Balkania jo 90-luvun alun sodan jälkeen.
Viime vuonna ajelimme Makedoniasta Albanian ja Montenegron kautta Kroatiaan.
Albaniassa tiet ovat huonokuntoisia. Ihan hyviäkin pätkiä löytyy, mutta tarkkana kannattaa olla. Kartalla isoltakin näyttävä tie ei sitä välttämättä oikeasti ole. Esim. Shköderistä Montenegroon Podgoricaan menevä tie on aikamoinen kinttupolku. Tuolloin Tomtomin Itä-Euroopan karttaan Albaniasta löytyivät päätiet melko kohdalleen, sivupoluille sen turvin ei olisi viittinyt lähteä.
Rajoista päästiin ihan hyvin yli, joku killinki piti Qafe thanen rajalla maksaa ja selittää, että millä asioilla liikutaan.
Kiitos vastauksista, lähtö on tällä viikolla. Palataan asiaan toukokuussa, jos ehjänä palaan.