Ei syntymäpäiviä!

Miten te menettelette, kun lähiomaisenne sanoo jyrkästi, että ei vietä tasavuosiaan.
Ei juhlia ei lahjoja!

Muistatteko ollenkaan? Ohitatte hänen merkkipäivänsä sanaakaan sanomatta?
Tuntuu aika tylyltä, jos kyseessä on läheinen ja hyvä lähisukulainen ja ystävä. Kai nyt sentään postikortin saa panna menemään?

Monella on tämä ongelma.
10584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minä ainakin lähettäisin Interfloran kautta tai kukkakaupan kautta kukkia! Kauniin kortin kera!

Se ei edellytä mitään muuta kuin puhelinsoiton vastaanottajalta!

Hyvää viikonloppua Makriina:)

Äänestä
  • Mielipidettä pitää kunnioittaa, hänenhän synymäpäivä on. Jos on kieltänyt, miksi pitäisi tuppaantua.
    Joskus korttikin voi olla liikaa, jos on halunnut olla pitämättä mitään.

    Äänestä

Toivomus oli ´Ei synttäri- eikä nimipäiväkortteja eikä joulu- tai pääsiäiskortteja´. Hän perusteli asian sillä, että jos häntä muistetaan hänen velvollisuutensa on myös muistaa muita. Kaikki meni hienosti.

Olen sopinut lasteni kanssa, että aikuiset eivät osta toisilleen joululahjoja. Lapsille on kyllä lahjat ja pieni jouluraha.

Olemme koko suku tyytyväisiä sopimukseen. Ei tarvitse yrittää pähkäillä ostaako joululahjaksi saippua-deodoranttisetin tai nenäkarvoijen trimmaussarjan.

Äänestä
  • että hänen oisi sitten pitänyt muistaa muita.Meillä taas isä teki pienestäkin juhlimisen arvoisesta asiasta juhlan.

    Äänestä

on ilmoittanut, että hän ei juhlia pidä, on kaikkien tämä viesti ymmärrettävä siksi miksi se on tarkoitettu.

Omalla kohdallani katsoin parhaaksi olla paikalla, ketään kutsumatta, kahvipupposen tarjosin muistaneille.
Jos olisin asian lehdessä ilmoittanut kieltäen juhlivani, todella olisin toivonut kaikkien sen unohtavan täydellisesti.

Äänestä

ja laitoin sähkösanomalla onnittelut, eli olisiko ollut Syöpäsäätiön kaunis kortti.

Sanelin "värssyn", ja muut tiedot, ja niin lähti.

Pienemmillä paikkakunnilla se ei pelaa esim. viikonvaihteessa, et kannattaa jo keskelläviikkoa touhuta, niin ehtii perjantain kantoon.

Kukaan ei varmaan oikeesti loukkaannu, ja meneehän sanoman rahat hyvään tarkoitukseen!

Äänestä
  • "juhlimatta" nykyisin...enää tavataan vaan hautajaisissa.
    Enpä viettänyt minäkään suurellisemmin aikaisempia tasavuosipäiviä,mutta nyt aion tämän seuraavan kunnolla viettää,pikkusen on aikaa viel.
    Ihan sellaisena suku-ja ystävätapaamisena,kun lapsenikin niin mielellään tapaisivat vielä elossa olevia vanhempia sukulaisiakin.
    Meillä niin lyhytikäistä sukuakin,että olen ollut jo parikymmentä vuotta sukujen vanhin...mikäs vanha minäkään.

    Äänestä

Kunnioitan toivomusta, se on hänen päätös. Kuulun itsekin tähän joukkoon joka ei haluaa juhlia omia merkkipäiviä. Lapsuudesta on niin ahdistavia merkkipäiviin liittyviä muistoja, että en välitä.
Ikääntyessä muistot tulevat lähemmäksi. Sisko on samanalainen.

Äänestä
  • 75v lähisukulaiset kysyivät mitä haluaisin syntymäpäivälahjaksi ,sanoin että kukka ei olisi pahitteeksi. ketään en kuitenkaan kutsunut ,jos joku tiesi ja halus Onnitella,sai tietysti tulla keitin kyllä kahvit.
    No niitä kukkia tuli jonkunverran ,olin sanonutkin että parempi, kun saan ne nyt eikä haudalle,en halua haudallenikaan mitään seremointia.

    Äänestä

  • ullamirjami kirjoitti:

    75v lähisukulaiset kysyivät mitä haluaisin syntymäpäivälahjaksi ,sanoin että kukka ei olisi pahitteeksi. ketään en kuitenkaan kutsunut ,jos joku tiesi ja halus Onnitella,sai tietysti tulla keitin kyllä kahvit.
    No niitä kukkia tuli jonkunverran ,olin sanonutkin että parempi, kun saan ne nyt eikä haudalle,en halua haudallenikaan mitään seremointia.

    Oma mielipide ratkaisee asian. Mielestäni sitä pitäisi kunnioittaa.
    Juuri tänäänkin oli kahdet synttärit sukulaispiirissä. Samat vuodet tuli heillä täyteen. Toiseen kutsuttiin juhlimaan- toinen halusi ohittaa ne ihan huomaamatta.
    Ihan hyvä kun tietää selkeästi, onko juhlat vai ei. ei tarvi potea huonoa omaatuntoa, pitääkö muistaa jotenkin vai eikö.

    Jotkut haluavat juhlistaa hetkensä hyvin pienen piirin kanssa.
    Kaikki on sallittua, niinkuin sankari haluaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_9870 kirjoitti:

Miten te menettelette, kun lähiomaisenne sanoo jyrkästi, että ei vietä tasavuosiaan.
Ei juhlia ei lahjoja!

Muistatteko ollenkaan? Ohitatte hänen merkkipäivänsä sanaakaan sanomatta?
Tuntuu aika tylyltä, jos kyseessä on läheinen ja hyvä lähisukulainen ja ystävä. Kai nyt sentään postikortin saa panna menemään?

Monella on tämä ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu